Tammen ja lehmuksen taimet, mistä

Tietäisikö joku, myydäänkö jossain Pääkaupunkiseudun lähellä tammen ja lehmuksen taimia. Kuljetuksen helpottamiseksi riittäisi pituudeksi noin 30-50 cm.
122689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

sen peukalon pois sieltä minne se ei kuulu ja katsoisit puhelinluettelosta taimitarhoja.

Noin lyhyitä taimia ei myydä.

Äänestä
  • kuljetuksen kannalta.

    Äänestä

Varsinkin tammi on senverran hidas, että en huolisi alle kaksimetrisenä. Mieluummin 3m. Sittenkin oltava tosi hyvä ja laaja kasvualusta. Ei muuten ihmisikä riitä jos haluat niiden oksien alla kulkea.

Äänestä
  • Kyllä nykyään tammet kasvavat aika nopeasti rannikolla.
    Itse laitoin 6 vuotta sitten n.60cm korkean taimen tontille ja nyt latva huitelee jossain yli 3 m:ssä eli vuosikasvua keskimäärin 50cm. Mitähän lienee esim kuusella? Taimi löytyi metsiköstä itä-helsingistä, oli vielä muistaakseni jossain kalliolla aikaslailla ankeissa oloissa.
    Jos aikoo istuttaa tammen pihalle, niin kannattaa kaivaa kunnon kuoppa, ainakin 1 m syvä ja leveä ja täyttää se osaksi hiekalla ja ruokamullalla. Tammi on näyttävä puu ja sopii hienosti pihapuuksi, suosittelen.

    Äänestä

Metsätaimien kasvatukseen keskittyneiltä puutarhoilta voisi saada nuoria taimia kohtuu hintaan. Rajamäellä on muistaakseni tälläinen tarha.

Meillä tammen luontainen taimi on kolmessa vuodessa kasvanut 35 senttisestä 2 metriseksi. 20 vuoden kuluttua sitä voi alkaa kutsua puuksi ja komea se on aikaisintaan 80 vuoden kuluttua.

Äänestä
  • Täytyy etsiä, jos paikka löytyisi. Tammihan on tosiaan iäisyyshomma. Perikunta voi sitten nauttia varsinaisesta puusta.

    Muutkin vihjeet kelpavat.

    Äänestä

  • v-peukalo kirjoitti:

    Täytyy etsiä, jos paikka löytyisi. Tammihan on tosiaan iäisyyshomma. Perikunta voi sitten nauttia varsinaisesta puusta.

    Muutkin vihjeet kelpavat.

    Orava on varmaan piilottanut terhon kukkapenkkiimme, jossa se alkoi kasvaa ja on nyt 3m korkea. Kasvanut siinä n.6 vuotta. Aiemmin (20v. sitten) olemme itse laittaneet terhoja kukkapenkkiin ja siirtäneet ne sitten 150 kilometrin päähän, jossa nyt kaksi komeaa tammea kasvaa ja voi hyvin. Siis - ei kun terhoja poimimaan ( maasta !).

    Äänestä

  • v-peukalo kirjoitti:

    Täytyy etsiä, jos paikka löytyisi. Tammihan on tosiaan iäisyyshomma. Perikunta voi sitten nauttia varsinaisesta puusta.

    Muutkin vihjeet kelpavat.

    Tammi kasvaa 50 vuodessa jo ihan puun näköiseksi, mutta jos aikoo saada tammimetsikkönsä päätehakkuuikään (n. 200 v.), joutuu odottamaan useammankin perikunnan ajan.
    Kannattaa kasvattaa tammet tosiaan terhoista ja mieluummin kasvupaikkakunnalta poimituista.

    Äänestä

  • Rajamäestä en tiedä, mutta saman kunnan eli Nurmijärven Röykässä on ainakin ollut Metsänjalostussäätiön taimitarha, lieneekö enää. Vai olisko niin, että myyvät taimia vain muille taimitarhoille.

    Äänestä

Naapuri istutti tammen vuonna 1970, ja se on jo valtava puu. Yhden virheen hän teki, joka nyt hyvin näkyy. Hän ei tukenut puuta ensimmäisenä syksynä kunnolla, joten puun kuori halkesi syysmyrskyissä taipuessaan. Tällöin latva tietenkin kuivui ja puusta tulikin sitten monihaarainen. No, eihän sekään tietenkään mikään vika ole, mutta yksivartisena se olisi nyt komea ja paksuvartinen ilmestys. Siispä muistakaa tukea alkavat tammipuut hyvin, ettei käy näin.

Äänestä

Kun istuttaa tammenterhon maahan, niin kuinka kauan menee että siitä kasvaa taimi? Naapuri sanoi että 2 vuotta mutta vähän epäilen...

Äänestä

tammenterhoja ja hevoskastanjan siemeniä lehtikasaa jossa on multaa joukossa niin seuraavana keväänä on vaikka kuinkapaljon tammen ja kastanjan taimia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v-peukalo kirjoitti:

Tietäisikö joku, myydäänkö jossain Pääkaupunkiseudun lähellä tammen ja lehmuksen taimia. Kuljetuksen helpottamiseksi riittäisi pituudeksi noin 30-50 cm.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu