Tietäisikö joku, myydäänkö jossain Pääkaupunkiseudun lähellä tammen ja lehmuksen taimia. Kuljetuksen helpottamiseksi riittäisi pituudeksi noin 30-50 cm.
Tammen ja lehmuksen taimet, mistä
12
2575
Vastaukset
- ottaisit
sen peukalon pois sieltä minne se ei kuulu ja katsoisit puhelinluettelosta taimitarhoja.
Noin lyhyitä taimia ei myydä.- v-peukalo
kuljetuksen kannalta.
- tammi pitkä
Varsinkin tammi on senverran hidas, että en huolisi alle kaksimetrisenä. Mieluummin 3m. Sittenkin oltava tosi hyvä ja laaja kasvualusta. Ei muuten ihmisikä riitä jos haluat niiden oksien alla kulkea.
- ....
Kyllä nykyään tammet kasvavat aika nopeasti rannikolla.
Itse laitoin 6 vuotta sitten n.60cm korkean taimen tontille ja nyt latva huitelee jossain yli 3 m:ssä eli vuosikasvua keskimäärin 50cm. Mitähän lienee esim kuusella? Taimi löytyi metsiköstä itä-helsingistä, oli vielä muistaakseni jossain kalliolla aikaslailla ankeissa oloissa.
Jos aikoo istuttaa tammen pihalle, niin kannattaa kaivaa kunnon kuoppa, ainakin 1 m syvä ja leveä ja täyttää se osaksi hiekalla ja ruokamullalla. Tammi on näyttävä puu ja sopii hienosti pihapuuksi, suosittelen.
- mie
Metsätaimien kasvatukseen keskittyneiltä puutarhoilta voisi saada nuoria taimia kohtuu hintaan. Rajamäellä on muistaakseni tälläinen tarha.
Meillä tammen luontainen taimi on kolmessa vuodessa kasvanut 35 senttisestä 2 metriseksi. 20 vuoden kuluttua sitä voi alkaa kutsua puuksi ja komea se on aikaisintaan 80 vuoden kuluttua.- v-peukalo
Täytyy etsiä, jos paikka löytyisi. Tammihan on tosiaan iäisyyshomma. Perikunta voi sitten nauttia varsinaisesta puusta.
Muutkin vihjeet kelpavat. - Malla
v-peukalo kirjoitti:
Täytyy etsiä, jos paikka löytyisi. Tammihan on tosiaan iäisyyshomma. Perikunta voi sitten nauttia varsinaisesta puusta.
Muutkin vihjeet kelpavat.Orava on varmaan piilottanut terhon kukkapenkkiimme, jossa se alkoi kasvaa ja on nyt 3m korkea. Kasvanut siinä n.6 vuotta. Aiemmin (20v. sitten) olemme itse laittaneet terhoja kukkapenkkiin ja siirtäneet ne sitten 150 kilometrin päähän, jossa nyt kaksi komeaa tammea kasvaa ja voi hyvin. Siis - ei kun terhoja poimimaan ( maasta !).
- peukalo kans
v-peukalo kirjoitti:
Täytyy etsiä, jos paikka löytyisi. Tammihan on tosiaan iäisyyshomma. Perikunta voi sitten nauttia varsinaisesta puusta.
Muutkin vihjeet kelpavat.Tammi kasvaa 50 vuodessa jo ihan puun näköiseksi, mutta jos aikoo saada tammimetsikkönsä päätehakkuuikään (n. 200 v.), joutuu odottamaan useammankin perikunnan ajan.
Kannattaa kasvattaa tammet tosiaan terhoista ja mieluummin kasvupaikkakunnalta poimituista. - tammipuu
Rajamäestä en tiedä, mutta saman kunnan eli Nurmijärven Röykässä on ainakin ollut Metsänjalostussäätiön taimitarha, lieneekö enää. Vai olisko niin, että myyvät taimia vain muille taimitarhoille.
- anelmas
Naapuri istutti tammen vuonna 1970, ja se on jo valtava puu. Yhden virheen hän teki, joka nyt hyvin näkyy. Hän ei tukenut puuta ensimmäisenä syksynä kunnolla, joten puun kuori halkesi syysmyrskyissä taipuessaan. Tällöin latva tietenkin kuivui ja puusta tulikin sitten monihaarainen. No, eihän sekään tietenkään mikään vika ole, mutta yksivartisena se olisi nyt komea ja paksuvartinen ilmestys. Siispä muistakaa tukea alkavat tammipuut hyvin, ettei käy näin.
- innokas-kasvattaja
Kun istuttaa tammenterhon maahan, niin kuinka kauan menee että siitä kasvaa taimi? Naapuri sanoi että 2 vuotta mutta vähän epäilen...
- Syksyllä laittaa
tammenterhoja ja hevoskastanjan siemeniä lehtikasaa jossa on multaa joukossa niin seuraavana keväänä on vaikka kuinkapaljon tammen ja kastanjan taimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4463839Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181652- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441049
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047