Se on kaikkien muistettava, että täsmälleen nopeusrajoituksen mukaista nopeutta ajaminen ei ole jokamiehen objektiivinen oikeus.
Nopeusrajoitus on SUURIN SALLITTU nopeus.
Oli aikoinaan virhe asettaa kaikille teille nopeusrajoitukset, näin isolta osalta autoilijoita on mennyt kyky oikean ja riittävän alhaisen tilannenopeuden valintaan.
Tämä johtaa järjettömään ohitteluun jos liikenteessä ajaa mittarin mukaan suurinta sallittua nopeutta. Takana tulevat katsovat oikeudekseen päästä ohi keinolla millä hyvänsä, jos todellinen nopeus esim. 100-alueella on 95km/h.
Ohittamiseen pitäisi ryhtyä vasta jos nopeusero on vähintään 20km/h. Muutoin ajetaan perässä.
Nopeusrajoitus on SUURIN SALLITTU nopeus.
Oli aikoinaan virhe asettaa kaikille teille nopeusrajoitukset, näin isolta osalta autoilijoita on mennyt kyky oikean ja riittävän alhaisen tilannenopeuden valintaan.
Tämä johtaa järjettömään ohitteluun jos liikenteessä ajaa mittarin mukaan suurinta sallittua nopeutta. Takana tulevat katsovat oikeudekseen päästä ohi keinolla millä hyvänsä, jos todellinen nopeus esim. 100-alueella on 95km/h.
Ohittamiseen pitäisi ryhtyä vasta jos nopeusero on vähintään 20km/h. Muutoin ajetaan perässä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...onnettomuuksia!
Olen ajanut autoa yli 20.v. josta osan aikaa raskaan kaluston ratin takana.
Mielestäni liikennekäyttäytyminen on muuttunut koko ajan yhä agressiivisemmaksi - ja etenkin aivan viime vuosina ja nimenomaan kaupunkiliikenteessä.
Hyvin usein tullaan perään roikkumaan, ajetaan pitkiä matkoja liian lähellä, ohitellaan tarpeettomasti, ohitetaan risteyksissä, huonoissa paikoissa järjettömästi kiihdyttäen, vaihdellaan kaistaa ja puikkelehditaan, pakotetaan vastaantulija penkalle, pakotetaan jopa ohitettava penkalle ja hidastamaan kun ohitetaan vaikka vastaan on tulossa liikennettä, ajetaan huomattavia ylinopeuksia-jos moottoritiellä ajaa 120km/h tai vaikka hieman yli niin ohi mennään koko ajan ja aina muutama tosi vauhdikkaasti ym. ym.
Eli kyseessä on asennevamma.
Auton ajotietokone rekisteröimään ajotapaa, ja jos tulee paljon voimakkaita kiihdytyksiä, niin moottorin tehoa pudotetaan pienentämällä syöttöä automaattisesti
-Tilaisuus tekee varkaan-
Tuossa se on kiteytettynä ja sitten samma po svenka: Kun valvontaa liikenteessä on melko vähän on muodostunut kirjoittamattomia lakeja ja käytäntöjä kuten juuri tuo ylinopeus ja monia muita. On ajettava vähintään 10% ylinopeutta jotta muiden ei tarvitse ohitella. Lähempänä totuutta voidaan olla että pitää ajaa ainakin 20% ylinopeutta. Tilanteen tekee vaikeaksi kaikille sitten se että kun osa ajaa 20% ylinopeutta, osa ajaa mittarin mukaan sitä "oikeaa" nopeutta sitten kolmantena soppaa hämmentää reilusti alle suurimman sallitun nopeuden alle ajavat.
Mutta oli miten oli on liikenteessä aina joku Tapani tai joku muu laulajatähti älyttömine kiireneen jotka ajaa ohi AINA. Mutta itsekkin kuuluun tosin joukkoon ohittaja mutta myös sopeuden mihin tahansa joukkoon eli ei ole pakkoa mihinkään.
ja helevetisti ja nopeesti että saadaan uhoajat kuriin !
Tielle määrätty nopeus on myös minun mielestä suurin sallittu nopeus , piste !
Innokkaimmille nopeudenkasvattajille vois joku mua viisaampi laskea esimerkkinä vaikka seuraavan et paljonko auto kulkee 120kmh:n nopeudessa metreissä enemmän ennen jarrutuksen aloittamista kuin 80kmh:ta ajavalla ?
Jostakin mä kerran esimerkin näin ja metrimäärä oli järkyttävästi suurempi . Keskimääräinen reaktioaika on n. 0.5 sekuntia ja toinen mokoma menee ennen kuin jalka on edes lähelläkään jarrupoljinta !
Leivonmäen viikonloppuisessa kolarissakin ensimmäinen tieto oli että edellä ajanut ooppeli olisi jarruttanut yllätäen voimakkaasti ja näin takana tullut mersu törmäsi perään sillä seurauksella että nelihenkisen perheen isä kuoli takaistuimella siinä ooppelissa !
Nyt onkin selvinnyt että ooppeli olisi vain hidastanut risteyksessä kääntymässä olleen auton takia ja mersua epäillään todella suuresta ylinopeudesta !
osanottoni omaisille !
"Leivonmäen viikonloppuisessa kolarissakin ensimmäinen tieto oli että edellä ajanut ooppeli olisi jarruttanut yllätäen voimakkaasti ja näin takana tullut mersu törmäsi perään sillä seurauksella että nelihenkisen perheen isä kuoli takaistuimella siinä ooppelissa !
Nyt onkin selvinnyt että ooppeli olisi vain hidastanut risteyksessä kääntymässä olleen auton takia ja mersua epäillään todella suuresta ylinopeudesta !"
Ylinopeudesta ei ole todisteita, poliisi rukoilee lehdessä todistajia ylinopeudelle ja varmaan niitä kohta alkaa ilmaantuakin. Kyseisessä kohdassa mahtuu ohittamaan kääntyvän ajoneuvon, joten Corsa jarrutti todella äkkiarvaamatta - ilmeisesti todella kokematon kuljettaja. Tämä aiheutti hänen puolisonsa kuoleman - elämä on!
Sama kuin Jyväskylässä se opiskelijatyttö jäi auton alle ajaessaan punaisia päin; seuraavana päivänä poliisi jo halusi todistajia sille että pakettiauto olisi ajanut keltaisia päin. Kyllä alkaa olemaan oikeusturva heikoilla!
jos joku ajaa maanteillämme jonkun perään niin kovaa kuin leivonmäellä , (kuvien perusteella kova on ollut mälli) niin jossakin on menty pieleen ja pahasti ! Jos turvavälit ovat kunnossa ja ajetaan rajoitusten mukaan ni vaikka edessä ajava lyö liinat kiinni ni pitäis pystyä takanatulevan jarruttamaan niin että moista jälkeä ei synny vaikka törmäys tapahtuisikin ! Jos mä asiaa ajattelen ihan järkevästi ni syyllisyysvaaka kallistuisi kyllä peräänajan kontolle , tosin tilanteesta en tiedä sen enempää (maasto,tieolosuhteet,tienprofiili ymv.)
Mersu osui Corsan perään, josta se kimposi vastaan tulevan auton nokkaan perä edellä! Eli näkemäsi vauriot ei johdu perään ajosta.
nyk. mersukuskit ei tiedä rajojaan !
Autovero takasin kovennettuna !