elikkäs.. tuli ostettua ruusuja taisivat olla ingrid bergman tai vastaavan nimisiä.. mutta tuli vain mieleeni että miten niitä ja ruusuja yleensäkin hoidetaan ja leikataan- milloin? miten talvi?
kiitos kaikesta tiedosta jonka viitsitte antaa!! :)
ruusun leikkaamisesta...
6
6085
Vastaukset
- mari
leikannut ruusut keväällä tai viimeistään touko-kesäkuun vaihteessa. Talveksi juurakon päälle kunnolla kompostimultaa ja muuta katetta niin selviävät pakkasten yli. Jotkut käyttävät vielä lisäksi havupeitettä.
Kesällä karkoitetaan mahdolliset kirvat Tolu-seoksella. Lannoitteet saa ohjeiden kanssa puutarhamyymälästä. Jos olet istutusvaiheessa hyvin lannoittanut, ei kesällä tarvitse uutta lannoitusta. Aurinkoinen paikka ja saat kukkia.- hölömö
mitä tarkalleen ottaen pitää leikata? :O *tyhmä*
- multavarvas
hölömö kirjoitti:
mitä tarkalleen ottaen pitää leikata? :O *tyhmä*
kukkineet kukat kandee leikata pois( heti kukinnan jälkeen )ja versoa alaspäin siihen asti, kun tulee vastaan ensimmäinen 5-lehdykkäinen lehti.....niin sit jatkaa kukkimista samastakin versosta uudelleen....
- leikkaus
Olet varmaan jo istuttanut ruususi. Istuttaessa on katsottava että jalonnuskohta menee mullan alle 10-15 cm. Istutusleikkausta ei välttämättä tarvitse tehdä, ne on jo puutarhalla pakattaessa leikattu. Lannoita hyvin, ruusu tarvitsee vahvan maan jaksaakseen kukkia koko kesän. Kuihtuneet kukat leikkaat pois ensimmäiseen 5-lehdykkäiseen lehteen asti, näin ruusu jatkaa kukintaansa. Elokuussa voit antaa syyslannoitetta, se parantaa talvenkestävyyttä. Ensimmäisten pakkasten tultua peitä juuristoa turpeella, hakkeella tai havuilla, muista katsoa että jalonnusoksa on syvällä, multa saattaa painua kesän aikana kastelun takia. Syksyllä et leikkaa.
Keväällä kun lumet on sulannu, siinä huhti- toukokuun vaihteessa leikkaat kaikki pakkasen viottamat mustat varret pois muuten leikkaat n. 10 senttisiksi, lannoitat ja alat odotella uutta kukkaloistoa. Kyllähän se komeasti kukkiva ruusu on puutarhan kuningatar. Onnea kasvatustyöllesi.- ihme ja kumma?
Just viime viikolla jossain puutarhaohjelmassa istutettiin ruusua ja kerrottiin myös, että ruusun jalonnuskohta pitää tulla 15 cm syvyyteen, jottei kasvi talvella ryydy. Sama luki taimikaupan istutusohjeissa. Mutta mistä minä tunnistan, mikä se jalonnuskohta oikein on? Ostin kaksi astiaruusua (jo kukassa) enkä parhaalla tahdollanikaan tajua, mikä se oikea syvyys olisi. Niinpä istutin ne ruusut samaan syvyyteen kuin ne olivat siinä astiassa. menikö pieleen?
- ruusu
ihme ja kumma? kirjoitti:
Just viime viikolla jossain puutarhaohjelmassa istutettiin ruusua ja kerrottiin myös, että ruusun jalonnuskohta pitää tulla 15 cm syvyyteen, jottei kasvi talvella ryydy. Sama luki taimikaupan istutusohjeissa. Mutta mistä minä tunnistan, mikä se jalonnuskohta oikein on? Ostin kaksi astiaruusua (jo kukassa) enkä parhaalla tahdollanikaan tajua, mikä se oikea syvyys olisi. Niinpä istutin ne ruusut samaan syvyyteen kuin ne olivat siinä astiassa. menikö pieleen?
Se jalostuskohta on sellainen paksumpi paikka mistä ne oksat erkanevat eri suuntiin. Se möykky pitää olla 15 centtiä ..ainakin..mullan alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713879- 1013495
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah783328Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362638- 1241585
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361506Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181096Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181016