ruusun leikkaamisesta...

hölömö

elikkäs.. tuli ostettua ruusuja taisivat olla ingrid bergman tai vastaavan nimisiä.. mutta tuli vain mieleeni että miten niitä ja ruusuja yleensäkin hoidetaan ja leikataan- milloin? miten talvi?

kiitos kaikesta tiedosta jonka viitsitte antaa!! :)

6

6085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mari

      leikannut ruusut keväällä tai viimeistään touko-kesäkuun vaihteessa. Talveksi juurakon päälle kunnolla kompostimultaa ja muuta katetta niin selviävät pakkasten yli. Jotkut käyttävät vielä lisäksi havupeitettä.
      Kesällä karkoitetaan mahdolliset kirvat Tolu-seoksella. Lannoitteet saa ohjeiden kanssa puutarhamyymälästä. Jos olet istutusvaiheessa hyvin lannoittanut, ei kesällä tarvitse uutta lannoitusta. Aurinkoinen paikka ja saat kukkia.

      • hölömö

        mitä tarkalleen ottaen pitää leikata? :O *tyhmä*


      • multavarvas
        hölömö kirjoitti:

        mitä tarkalleen ottaen pitää leikata? :O *tyhmä*

        kukkineet kukat kandee leikata pois( heti kukinnan jälkeen )ja versoa alaspäin siihen asti, kun tulee vastaan ensimmäinen 5-lehdykkäinen lehti.....niin sit jatkaa kukkimista samastakin versosta uudelleen....


    • leikkaus

      Olet varmaan jo istuttanut ruususi. Istuttaessa on katsottava että jalonnuskohta menee mullan alle 10-15 cm. Istutusleikkausta ei välttämättä tarvitse tehdä, ne on jo puutarhalla pakattaessa leikattu. Lannoita hyvin, ruusu tarvitsee vahvan maan jaksaakseen kukkia koko kesän. Kuihtuneet kukat leikkaat pois ensimmäiseen 5-lehdykkäiseen lehteen asti, näin ruusu jatkaa kukintaansa. Elokuussa voit antaa syyslannoitetta, se parantaa talvenkestävyyttä. Ensimmäisten pakkasten tultua peitä juuristoa turpeella, hakkeella tai havuilla, muista katsoa että jalonnusoksa on syvällä, multa saattaa painua kesän aikana kastelun takia. Syksyllä et leikkaa.
      Keväällä kun lumet on sulannu, siinä huhti- toukokuun vaihteessa leikkaat kaikki pakkasen viottamat mustat varret pois muuten leikkaat n. 10 senttisiksi, lannoitat ja alat odotella uutta kukkaloistoa. Kyllähän se komeasti kukkiva ruusu on puutarhan kuningatar. Onnea kasvatustyöllesi.

      • ihme ja kumma?

        Just viime viikolla jossain puutarhaohjelmassa istutettiin ruusua ja kerrottiin myös, että ruusun jalonnuskohta pitää tulla 15 cm syvyyteen, jottei kasvi talvella ryydy. Sama luki taimikaupan istutusohjeissa. Mutta mistä minä tunnistan, mikä se jalonnuskohta oikein on? Ostin kaksi astiaruusua (jo kukassa) enkä parhaalla tahdollanikaan tajua, mikä se oikea syvyys olisi. Niinpä istutin ne ruusut samaan syvyyteen kuin ne olivat siinä astiassa. menikö pieleen?


      • ruusu
        ihme ja kumma? kirjoitti:

        Just viime viikolla jossain puutarhaohjelmassa istutettiin ruusua ja kerrottiin myös, että ruusun jalonnuskohta pitää tulla 15 cm syvyyteen, jottei kasvi talvella ryydy. Sama luki taimikaupan istutusohjeissa. Mutta mistä minä tunnistan, mikä se jalonnuskohta oikein on? Ostin kaksi astiaruusua (jo kukassa) enkä parhaalla tahdollanikaan tajua, mikä se oikea syvyys olisi. Niinpä istutin ne ruusut samaan syvyyteen kuin ne olivat siinä astiassa. menikö pieleen?

        Se jalostuskohta on sellainen paksumpi paikka mistä ne oksat erkanevat eri suuntiin. Se möykky pitää olla 15 centtiä ..ainakin..mullan alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1585
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe