Jep, autonvaihdon aika lähenee. Ja pitkäaikainen haave päästä citikan rattiin kasvaa :-) Vaihtoehtoina olisivat Xsara VTS tai Xantia.
Xsarasta bubjettiin sopii paremmin 1,8. Vuosimalli olisi 2000. 2,O toki houkuttaa monista syistä, mutta tuppaavat olemaan hiukan liian arvokkaita.
Xantiasta kyseeseen tulisi 2,0 ja vuosimalli 2000 niin ikään. Näitä näyttää saavan oikein kivoihin hintoihin johtuen ilmeisesti siitä, että malli on "wanha?"
Molemmista siis asiallisia käyttökokemuksia otetaan vastaan.Mitä paikkoja kandee tsekata ostaessa ? Mitkä asiat erityisesti ovat autoissa miellyttäneet, mitkä taas eivät. Onko ollut ongelmia, jos niin minkämoisia.
Muutama erilliskysymys Xantiassa. Onko jonkinlainen myytti,että Xantia vaatii jotenkin "erityistä" huolenpitoa? Entäs toinen myytti kestävyys? Ajeleeko samanmoisia pätkiä normaalihuolloilla kuin muillakin autoilla?
Entäs nämä kaasunestepallot? Minkälainen vaihtoväli niillä on? Kuinka kallis on operaatio se on?
Xsara VTS olisi nätti kun mikä. Xantia on vanha haave ja kaasunestejousitus se olla pitää..hankala sanoa kumpi kiehtoo loppupeleissä enemmän.
Xsarasta bubjettiin sopii paremmin 1,8. Vuosimalli olisi 2000. 2,O toki houkuttaa monista syistä, mutta tuppaavat olemaan hiukan liian arvokkaita.
Xantiasta kyseeseen tulisi 2,0 ja vuosimalli 2000 niin ikään. Näitä näyttää saavan oikein kivoihin hintoihin johtuen ilmeisesti siitä, että malli on "wanha?"
Molemmista siis asiallisia käyttökokemuksia otetaan vastaan.Mitä paikkoja kandee tsekata ostaessa ? Mitkä asiat erityisesti ovat autoissa miellyttäneet, mitkä taas eivät. Onko ollut ongelmia, jos niin minkämoisia.
Muutama erilliskysymys Xantiassa. Onko jonkinlainen myytti,että Xantia vaatii jotenkin "erityistä" huolenpitoa? Entäs toinen myytti kestävyys? Ajeleeko samanmoisia pätkiä normaalihuolloilla kuin muillakin autoilla?
Entäs nämä kaasunestepallot? Minkälainen vaihtoväli niillä on? Kuinka kallis on operaatio se on?
Xsara VTS olisi nätti kun mikä. Xantia on vanha haave ja kaasunestejousitus se olla pitää..hankala sanoa kumpi kiehtoo loppupeleissä enemmän.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ota kunnon lenkki, muutama tunti, molemmilla erlaisilla teillä, ja osta se, kumpi paremmalta tuntuu.
TeeKoo puhuu viisaita. Malleissa on kuitenkin omat luonne-eronsa, joten kokeilemallahan siitä saa selvyyden, kumpi miellyttää enemmän.
Ei se Xantia sen kalliimpi ole mm. jousipallojen suhteen kuin tavallinen autokaan. Jos vuoden 2000 Xantiaa ostaa, jousipalloja ei tarvitse vielä pariin vuoteen ostaa. Xantiaan kustantaa jousipallo paikasta riippuen kolmesta neljään sataan, joten nekään eivät ole hinnalla pilattuja.
Xantian ylläpito-ohjeita on kyllä ihan kattavasti aikaisemmissa keskusteluissa, joten ei muuta kuin selaamaan. Sen tässä sanon, että Xantiaan päätyvä saisi ottaa tavakseen jumpata autoa vaikka kerran viikossa. Eli käy korkeudensäädön jokaisen asennon läpi, vaikka kaksikin kertaa. Pysyy kissa vetreänä. ;)
P.S. Ja sanomattakin on selvää, että kumman tahansa ottaa, ottaa sen hyvin pidetyn yksilön.
Kokemusta on 2.0 VTS xsarasta. Ei mitään ongelmia. Toimii kuin junan vessa, eikä varmasti jää kenenkään jalkoihin kökkimään. En ole oikein kuullut että VTS:ssä olisi mitään tyyppivikojakaan ???
taitaa olla airbagin merkkivalo, eli se liitinvika.
Kyllä nyt aika valinnan laitoit...
Noilla vehkeillä ei oikein ole muuta yhteistä kuin
merkki ratin keskellä ja moottorin lohko....
Paljon sulla on budjetti?
Mulla on ajokokemuksia VTS 2.0:sta 90k ja xantioista
erilaisilla koneilla noin 5 Mmetriä.
Yksinkertaistettuna:
Jos ajat paljon suoraa maantietä -> Xantia
Et tarvii tilaa ja ajelet nurkissa ja mutkateillä ->VTS
Mitä tuohon 1.8l ja 2.0l koneisiin tulee, niillä on eroa kuin yöllä ja päivällä. 43 kW:n ero on yli 50% ja se ei jää tuntumatta. 2.0 mallissa on myös alustassa eroja, eri jouset ja iskarit sekä ohjausvaihde. Samoihin aikoihin kun ostin omani, kaima osti 1.8l. Nyt silläkin on samanikäinen kakslitrainen...
Tietysti jos nuo suoritusarvot ei kiinnosta...
Jos jonkun tuoreen kärrin hommaat, ei kai niissä mitään isoa remonttia ole tiedossa. Bensaa, öljyä, renkaita, näitä nyt pääasiassa. Ehkä jonkun kallistusvakaimen 'koiranluun' (pätee molempiin) ennen 100 tonnia. Hinta mitätön. (Jätät tankkaamatta koko tankillista sillä viikolla...)
Niin, ja Xsarassa myöskin menee käsijarrunvaijereita, kässäriä heittäessäni toinen
paukahti poikki. (Onko yleistä?)
Patonkisivuilla myynnissä yksi, mä hommaan riisselin...
Toisaalta, kaasunestejousitus se olla pitää...
Bubjetti on korkeintaan 100t. wanhaa rahaa. Liikkeestä ajattelin ostaa,että saisi samalla nykyisen kärryn kiertoon.Kokemuksesta tiedän, että vanhasta hyvittämisessä on niin paljon eroja, että sekin saattaa vaikuttaa kumpi on valinta loppupeleissä. Mielummin haluaisin alistaa ratkaisun täysin omaan päätökseen, mutta autokaupassa kun kokonaisuus usein ratkaisee.
Tuolla hintatasolla saa Xsaraa 1,8 vm 99-00 ja Xantiaa samoilla vuosimalleilla. Suunnitelma on se, että katselen kun sopivia tulee kohdille ja käyn ottamassa kunnon koeajot. Jos kumpi jompi miellyttää selvästi enemmän niin sitten etsintä rajaantuu vain siihen..2,0 VTS Xsara kyllä todellakin houkuttaa, mutta tähän mennessä vastaan tulleet ovat olleet joko liian kalliita tai sitten liian paljon ajettuja. Eikös muuten 1,8 VTS ole alustaltaan sama kuin normaali 5-ovinen malli, eli siis alustamuutokset ovat vasta tuossa 2,0:ssa. Joku onkin joskus sanonut,että se vasta "oikea" VTS.
Xantia on tyylikäs auto, ja kiehtoo just jousituksen takia. Tavallaan on tylsää ostaa Citikka, jossa on tavalliset "rautajouset."
Ajoni muodostuu aika tasan maantie ja nurkkajosta. Ja tilaa en erityisemmin kaipaa, joten Xsara menisi sen puolesta komeasti. Xsara on, kuten sanoin pirun nätti ja kätevä.
Hankala valinta todellakin. Mutta palataan ehkä asiaa kun tilanne selkiytyy ja potentiaalinen ostokohde on kohdalla.
Meni se vaijeri mullakin -98 VTS vankkurista viime kuussa.
Kyllä VTS 2L:na onhan hyvä auto mutta 1,8L aika tyhmä.
1,8L konella kannattaa harkittaa tavallinen 5-ovinen - valikoima on loputon ja Exclusive varustettuna varsin täydellinen. Aika usein noissa on ilmastointi kun muuten "normaali" malleissa semmonen 10tmk lisävaruste on harvoin.
Jos haluut kaasujousitetun sitruunan niin kyllä kannattaa ostaa xantian 2.0i Turbo CT activa siinä on nimittäin erikoisversio jousituksesta ja se ei kallistele just yhtään. ja on kuitenkin mukavampi kuin xsaran jousitus...
miten se "aktiivi" systeemi poikkeaa normaali xantian jousituksesta? ja onko sillä oma tyyppi/malli mistä tunnistaa?
Esim. Activa kallistelee mutkissa huomattavasti vähemmän kuin tavan Xantia. Activan periaatteista mm. Xantia Worldin sivuilla www.kolumbus.fi/anttijp
Activan tunnistat etuoven kylkilistassa olevasta Activa-merkinnästä.
Toki tiedän yhden Xantian, johon on laitettu mallimerkinnäksi Activa, vaikkei se Activa varsinaisesti olekaan, vaan Xantia VSX, jossa on Hydractive II. Terveisiä vaan auton entiselle ja nykyiselle omistajalle. ;)
"...vaan Xantia VSX, jossa on Hydractive II. Terveisiä vaan auton entiselle ja nykyiselle omistajalle. ;)"
Kaikki ei ole ihan sitä miltä näyttää. ;-)
- Pasi
En paljon tuosta Xantiasta osaa heittää kommenttia, mutta muutama sana '98 Xsara 1,8 omistajana.
Seuraavia vikoja on ilmennyt vuoden aikana, jonka olen kyseisen kärryn omistanut :
Pakoputki täysin poikki 55 tkm (Pakoputken materiaali ei ehkä sitä mitä pitäisi, kävi ilmi huollossa jutellessa)
Kun vein pakoputkihuoltoon siellä oli oman kärryni lisäksi 6 muuta. Niistä 3 Citroëneja ja suht saman ikäisiä kuin omani)
Bensaletku vuoti ja roiski bensat koneen päälle (liittimiä ei voinut kirstää vaan ne piti vaihtaa)
Sama vika esiintynyt tuttavan samaa mallia ja ikää olevassa Xsarassa ja on tunnettu tyyppivika.
Radio (Citroënin oma) on alkanut pätkimään.
Sama vika esiintyy tuttavan samaa mallia ja ikää olevassa Xsarassa
Huvittavinta on, että luonnollisesti merkkihuolto kiistää, että tälläisiä vikoja olisi koskaan ennen ollut missään. Sitten kun keskustelet asiasta vähän, niin ei ne nyt niin odottamattomia olekkaan. Eniten ehkä v...tti tuo bensaletku homma. Kärryllä oli ajettu noin 100 km 40tkm huollon jälkeen kun se alkoi heittelemään bensoja konehuoneessa. Vika on täysin tyypillinen ainakin tämän ikäluokan Xsaralle. Ihmetyttää miksi sitä ei oltu vaivaudutta korjaamaan ennakkohuoltona.
Kaikesta huolimatta vaikka luottamus laatuun onkin kärsinyt ja huollon luotettavuuteen, niin saattaa vaan seuraavakin kärry olla Citroën.
Olen ajanut sekä yli 1000km päivämatkoja, että enimmäkseen pk-seudulla. Erittäin hyvä kummassakin käytössä.
...ajettu 120tkm ja ainoa korjattu paikka on takaluukun lukko. En ole edes konepeltiä montaa kertaa aukaissut koko aikana, mitä nyt pesuvettä lisätäkseni. Ajokkina 1.8SX Break. Huolettomin menopeli millä olen matkaa taittanut, jättää taakseen mm. saksalaiset "laatumerkit".