Snellmanin 100-vuotissyntymäpäivänä 12.5.1906 perustettiin Suomalaisuuden Liitto ry. Primus motor oli Vihtori Peltonen eli kirjailija Johannes Linnankoski. Perustajäsenet olivat kaikista silloisista suomenkielisistä puolueista. Keskustoimikuntaan valittiin Sosialidemokraattisesta puolueesta insinööri Severi Alanen, kirvesmies M Hälleberg (Paasivuori), maisteri O. W. Kuusinen, professori J.J. Mikkola ja toimittaja Yrjö Sirola.; vanhasuomalaisesta puolueesta lehtori A. Almberg, professori Kaarle Krohn, neiti Hilda Käkikoski, ylitirehtööri J. K. Paasikivi ja professori Heikki Paasonen; nuorsuomalaisesta puolueesta kirjailija Juhani Aho, tehtailija Aatos Erkko, tohtori Heikki Ojansuu, rouva Elsa Lindström ja professori E. N. Setälä. Liiton sihteeriksi valittiin Johannes Linnankoski.
WSOY antoi kumminlahjaksi 6.000 markan avustuksen.
Liitto oli monella tavalla ainutlaatuinen, sillä naiset pääsivät mukaan keskustoimikuntaan. Suomen ja jopa maailmanhistorian merkkihenkilöiksi nousivat J K Paasikivi ja Otto-Wille Kuusinen.
Liitto on kokenut monet myrskyt ja myllerrykset, U K Kekkonen pani vauhtia liittoon sen varapuheenjohtajana 1929 ja puheenjohtajana 1930-1932. Kunniajäsen hän oli kuolemaansa asti ja pelasti liiton lakkautukseltä yhdessä J K Paasikien kanssa vuonna 1945.
Minut pyydettiin puheenjohtajaksi 2003-09, kun Ruotsalainen kansanpuolue oli julkisuudessa vaatinut liiton lakkauttamista. Pidin liiton hengissä valtavan paineen alla, ja siksi ehkä minulle suotiin liiton ensimmäinen kunniapuheenjohtajuus vuonna 2019.
Kivi RKP:n kengässä
0
219
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311242En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57826Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?104731Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679- 19676
