Huomenna juhlitaan suomalaisuutta

Snellmanin 100-vuotissyntymäpäivänä 12.5.1906 perustettiin Suomalaisuuden Liitto ry. Primus motor oli Vihtori Peltonen eli kirjailija Johannes Linnankoski. Perustajäsenet olivat kaikista silloisista suomenkielisistä puolueista. Keskustoimikuntaan valittiin Sosialidemokraattisesta puolueesta insinööri Severi Alanen, kirvesmies M Hälleberg (Paasivuori), maisteri O. W. Kuusinen, professori J.J. Mikkola ja toimittaja Yrjö Sirola.; vanhasuomalaisesta puolueesta lehtori A. Almberg, professori Kaarle Krohn, neiti Hilda Käkikoski, ylitirehtööri J. K. Paasikivi ja professori Heikki Paasonen; nuorsuomalaisesta puolueesta kirjailija Juhani Aho, tehtailija Aatos Erkko, tohtori Heikki Ojansuu, rouva Elsa Lindström ja professori E. N. Setälä. Liiton sihteeriksi valittiin Johannes Linnankoski.
WSOY antoi kumminlahjaksi 6.000 markan avustuksen.

Liitto oli monella tavalla ainutlaatuinen, sillä naiset pääsivät mukaan keskustoimikuntaan. Suomen ja jopa maailmanhistorian merkkihenkilöiksi nousivat J K Paasikivi ja Otto-Wille Kuusinen.

Liitto on kokenut monet myrskyt ja myllerrykset, U K Kekkonen pani vauhtia liittoon sen varapuheenjohtajana 1929 ja puheenjohtajana 1930-1932. Kunniajäsen hän oli kuolemaansa asti ja pelasti liiton lakkautukseltä yhdessä J K Paasikien kanssa vuonna 1945.

Minut pyydettiin puheenjohtajaksi 2003-09, kun Ruotsalainen kansanpuolue oli julkisuudessa vaatinut liiton lakkauttamista. Pidin liiton hengissä valtavan paineen alla, ja siksi ehkä minulle suotiin liiton ensimmäinen kunniapuheenjohtajuus vuonna 2019.

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ko. liitto on tehnyt englannin leviämisen estämiseksi?
      Ei mitään!
      Pikemminkin se on edesauttanut asiaa viemällä huomion muualle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      89
      3554
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      3093
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      56
      3054
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      61
      2875
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      64
      2700
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      54
      2697
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      61
      2424
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2281
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2132
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2128
    Aihe