Olis suunnitelmissa rakentaa omakotitalon pihalle terassi. Talo melkein kiteen keskustassa. Pitääkö olla naapureitten hyväksyntää tai rakennustarkastajalta lupaa vai voiko vain ilman lupaa rakentaa?.
Olisko kellään tietoa
9
474
Vastaukset
- Anonyymi
"Kattamattoman pienehkön terassin saa pihalle rakentaa ilman viranomaislupaa. Mikäli terassi on katettu, vaaditaan yleensä myös viranomaislupa. Samoin katetun terassin lasittaminen kuuluu yleensä viranomaismenettelyn piiriin."
https://www.k-rauta.fi/inspiraatio-ja-ohjeet/rakentaminen/rakennusluvat-kysymyksia-ja-vastauksia - Anonyymi
Eikös olekin kiva, että sun talo ja tontti, niin virkamiehen pitää siinä päsmäröidä mitä saat tai et niile tehdä omin kustannuksin?
- Anonyymi
Sepä riistäytyisi hyvin äkkiä käsistä jos jokainen voisi tehdä ja rakennella oman mielensä mukaan mitä tahtoo ja mihin haluaa. Siinäpä sitä sitten olisikin ihastelemista ja ihmettelemistä. Jossain kaukana korvessa ja kenenkään näkymättömissä sillä niin kovin suurta väliä, asukoot vaikka lautakasan alla, mutta jopa Kiteen kokoisessa taajamassa alkaisi hiljaisempiakin ja hyvähermoisimpiakin äkkiä suivauttaa kun kyhäelmät olisi kuin suoraan jostain slummista.
https://card-stories.ylestatic.fi/dharavi-jyrataan-32593/assets/1/f-1u4a4853-82501705300788062.jpeg?t=1705833474000 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sepä riistäytyisi hyvin äkkiä käsistä jos jokainen voisi tehdä ja rakennella oman mielensä mukaan mitä tahtoo ja mihin haluaa. Siinäpä sitä sitten olisikin ihastelemista ja ihmettelemistä. Jossain kaukana korvessa ja kenenkään näkymättömissä sillä niin kovin suurta väliä, asukoot vaikka lautakasan alla, mutta jopa Kiteen kokoisessa taajamassa alkaisi hiljaisempiakin ja hyvähermoisimpiakin äkkiä suivauttaa kun kyhäelmät olisi kuin suoraan jostain slummista.
https://card-stories.ylestatic.fi/dharavi-jyrataan-32593/assets/1/f-1u4a4853-82501705300788062.jpeg?t=1705833474000Odottelinkin jo byrokratian ja valvonnan puolustajaa kommentoimaan. 😂
Mites, kun harjakulmat, kaiteen väri ja lasituksen tummennusprosentti on virkamiestaivaasta annettu sille terassille, niin lähdetkö sinäkin ihmetteleen välimerelle niitä ihanan erilaisia, lirkkaasti etivärisiä ja vieri-vieressä tönöttäviä taloja?
Vai huolestuttaako enemmän kiteen rantaviiva ja jonkun rantasaunan etäisyys kaislikosta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Odottelinkin jo byrokratian ja valvonnan puolustajaa kommentoimaan. 😂
Mites, kun harjakulmat, kaiteen väri ja lasituksen tummennusprosentti on virkamiestaivaasta annettu sille terassille, niin lähdetkö sinäkin ihmetteleen välimerelle niitä ihanan erilaisia, lirkkaasti etivärisiä ja vieri-vieressä tönöttäviä taloja?
Vai huolestuttaako enemmän kiteen rantaviiva ja jonkun rantasaunan etäisyys kaislikosta?Kunnan päättävät elimet ovat antaneet poikkeuslupia rakentaa myös vastoin lakejakin. Jos niistä ei valiteta ajoissa, esim puistoon ja rantaviivaankin voi rakentaa.
Kuntien saamaa kiinteistöveroa korotettiin. Tarkistakaa ja oikaiskaa verotettavat kiinteistötietonne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnan päättävät elimet ovat antaneet poikkeuslupia rakentaa myös vastoin lakejakin. Jos niistä ei valiteta ajoissa, esim puistoon ja rantaviivaankin voi rakentaa.
Kuntien saamaa kiinteistöveroa korotettiin. Tarkistakaa ja oikaiskaa verotettavat kiinteistötietonne.Kiinteistöverot ovat vuodessa niin pieniä summia että ei toina nähdä vaivaa niitä käydä oikomaan, ei siinä pääse tuntipalkoille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinteistöverot ovat vuodessa niin pieniä summia että ei toina nähdä vaivaa niitä käydä oikomaan, ei siinä pääse tuntipalkoille.
Oli uutinen jonkun kunnan teettämästä drone-kuvaamisesta, ettei veroa vaan jää siltä saamatta. Joku valitti, kun 14 ikivanhaa piharakennusta tuli ulkomittojen mukaan verotettavaksi uutena lämpimänä tilana. Ehkä selvittävät tai purkavat pois.
- Anonyymi
Rakenna vaan ja anna toisten olla kateellisia. Kunnon hienot rakennelmat ja kateus eikun kasvaa...
Kiteeläiset osaa olla tosi kateellisia. - Anonyymi
Eiköhän se rakennusvalvonta ole paras paikka kysyä ja ihan ilmaiseksi kertovat, jos ei nettisivuilta itse osaa katsoa. Täältä nyt ei luotettavaa vastausta saa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1918672
- 114688
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523730Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043096Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952742Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62498Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121758- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos641308Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131279