EU-vaalit tuovat väkisinkin hallituspuolueiden politiikkasisältöjen eroavaisuuksia esille. Kokoomus ja RKP ovat erittäin EU-myönteisiä puolueita ja Persut EU-vastaisia. Jos persut haluavat edelleen korostaa EU-vastaisuuttaan vaaleissa, se voi aiheuttaa kiinnostavia tilanteita vaalikeskustelussa. Kokoomus tietysti yrittää välttää kaikin tavoin tällaista vastakkainasettelua, mutta vaikeaa se tulee olemaan.
Mutta sisältöä suurempi merkitys on tuloksella. Jos persujen kannatus jää todella surkeaksi, se voi aiheuttaa paniikin puolueen sisällä. Puolue edesauttoi tätä itse erottamalla Hakkaraisen ja tekemällä tästä poliittisen marttyyrin. Hakkarainen voi viedä yllättävänkin paljon protestiäänillä persujen kannatusta. Antti Lindtmanin vaaliteema on puolestaa vastustaa laitaoikeiston pääsemistä valtaan EUssa. Sen estäminen onnistuu äänestämällä vihervasemmistoa. Kun virta persuista tuntuu nyt vievän muualle, se voi vahvistaa virran juoksua. Jos ei aina muihin puolueisiin niin ainakin tiukasti peiton alle.
Kannatuspaniikki voi kriisiyttää hallitusyhteistyön. Kokoomus on valtioviisaasti saanut omat tavoitteensa listan kärkeen. Eli niistä päätetään vaalikaudella ensin. Kun Kokoomus on saanut omansa, sillä ei ehkä ole enää ylivoimaista painetta pitää hallitusta kasassa, jos persut ryhtyvät kiukuttelemaan. Ja ainahan hallitusyhteistyön loppumisen voi panna persujen syyksi ja sanoa. että työllisyystavoitteiden ja talouden kuntoon saattaamisen epäonnistuminen johtuivat persujen panikoitumisesta ratkaisevalla hetkellä.
EU-vaalien merkitys hallitusyhteistyölle
0
137
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot473508Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe182901- 282584
- 702329
- 182191
- 502108
- 561901
- 581696
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111573- 171475