Perussulmalaist hoitaa vihreittenkin asiat, siksi tarpeettomia

Anonyymi-ap

Hyvin keskustalaista maalla asumista.

Mökkiläisen kannalta tilanne muuttuu ensi vuoden alussa, kun nykyisen maankäyttö- ja rakennuslain tilalle tulee uusi rakentamislaki.

Uudistuksen jälkeen kunta ei voi näyttää mökin käyttötarkoituksen muuttamiselle enää punaista valoa vedoten kaavaan, jos muutoksen voidaan osoittaa edistävän rakennetun ympäristön kiertotaloutta ja vähähiilisyyttä.

Sen siKäytännössä laki punnittaneen erilaisten valitusprosessien kautta, joissa korkein hallinto-oikeus linjaa, mikä on kiertotalouden ja vähähiilisyyden edistämistä.

– Voisin kuvitella, että yksi peruste voisi olla esimerkiksi liikenteen päästöjen väheneminen, kun autoilu asunnon ja kesäpaikan välillä vähenisi.jaan kieltämisen perusteeksi ei esimerkiksi käy se, ettei asuinrakennukseksi muuttaminen sovi voimassaolevaan kaavaan.

Käytännössä laki punnittaneen erilaisten valitusprosessien kautta, joissa korkein hallinto-oikeus linjaa, mikä on kiertotalouden ja vähähiilisyyden edistämistä.

– Voisin kuvitella, että yksi peruste voisi olla esimerkiksi liikenteen päästöjen väheneminen, kun autoilu asunnon ja kesäpaikan välillä vähenisi.

Käytännössä kuntakeskuksen lähellä olevan mökin käyttötarkoituksen muuttaminen käy helpommin kuin korpimökin. Tällöin kunnan täytyy harkita tarkkaan, mitä kunnallisia palveluja, kuten jätehuoltoa rakennus tarvitsee.

Lisäksi mökin täytyy teknisiltä ominaisuuksiltaan sopia asuinkäyttöön, tai muuten tarvitaan suuriakin remontteja. Tämä koskee muun muassa viemäröintiä.

7

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uuden lain myötä nykyinen rakennuslupa ja toimenpidelupa korvataan yhdellä lupamuodolla eli rakentamisluvalla.

      Jatkossa tontilleen saa myös rakentaa ilman rakentamislupaa kooltaan enintään 30 neliömetriä tai 120 kuutiometriä olevan rakennuksen, jos siihen on rakennusoikeutta.

      Näin esimerkiksi kesämökin pihasaunan rakentaminen helpottuu.

      Rakennuksen pitää kuitenkin noudattaa yleisiä rakentamismääräyksiä sekä alueen asemakaavaa.

      Pihasaunaan saa vetää myös vedet ja sähköt.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tulee järkeviä päätksiä maan läheiseltä hallitukselta.

      • Anonyymi

        päätöksiä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        päätöksiä

        Päätökset olleet hyviä, taloutta pakko nostaa.
        Työllisyysluvut nousussa

        Työllisten määrän ennakoidaan kasvaneen tammi-maaliskuussa 0,7 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen. Vuodentakaiseen tilanteeseen verrattua työpäiväkorjattua nousua on 0,6 prosenttia.

        Alustavien lukujen valossa kasvua on myös työtuntien määrässä, joiden näyttävät nousseen 1,2 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen ja 0,2 prosenttia vuodentakaiseen.

        Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen tuotannon suhdannekuvaajan ennakkotietoihin.


    • Anonyymi

      Hyvin keskustalaista maalla asumista

    • Anonyymi

      Työllisyysluvut nousussa

      Työllisten määrän ennakoidaan kasvaneen tammi-maaliskuussa 0,7 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen. Vuodentakaiseen tilanteeseen verrattua työpäiväkorjattua nousua on 0,6 prosenttia.

      Alustavien lukujen valossa kasvua on myös työtuntien määrässä, joiden näyttävät nousseen 1,2 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen ja 0,2 prosenttia vuodentakaiseen.

      Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen tuotannon suhdannekuvaajan ennakkotietoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe