Hyvin keskustalaista maalla asumista.
Mökkiläisen kannalta tilanne muuttuu ensi vuoden alussa, kun nykyisen maankäyttö- ja rakennuslain tilalle tulee uusi rakentamislaki.
Uudistuksen jälkeen kunta ei voi näyttää mökin käyttötarkoituksen muuttamiselle enää punaista valoa vedoten kaavaan, jos muutoksen voidaan osoittaa edistävän rakennetun ympäristön kiertotaloutta ja vähähiilisyyttä.
Sen siKäytännössä laki punnittaneen erilaisten valitusprosessien kautta, joissa korkein hallinto-oikeus linjaa, mikä on kiertotalouden ja vähähiilisyyden edistämistä.
– Voisin kuvitella, että yksi peruste voisi olla esimerkiksi liikenteen päästöjen väheneminen, kun autoilu asunnon ja kesäpaikan välillä vähenisi.jaan kieltämisen perusteeksi ei esimerkiksi käy se, ettei asuinrakennukseksi muuttaminen sovi voimassaolevaan kaavaan.
Käytännössä laki punnittaneen erilaisten valitusprosessien kautta, joissa korkein hallinto-oikeus linjaa, mikä on kiertotalouden ja vähähiilisyyden edistämistä.
– Voisin kuvitella, että yksi peruste voisi olla esimerkiksi liikenteen päästöjen väheneminen, kun autoilu asunnon ja kesäpaikan välillä vähenisi.
Käytännössä kuntakeskuksen lähellä olevan mökin käyttötarkoituksen muuttaminen käy helpommin kuin korpimökin. Tällöin kunnan täytyy harkita tarkkaan, mitä kunnallisia palveluja, kuten jätehuoltoa rakennus tarvitsee.
Lisäksi mökin täytyy teknisiltä ominaisuuksiltaan sopia asuinkäyttöön, tai muuten tarvitaan suuriakin remontteja. Tämä koskee muun muassa viemäröintiä.
Perussulmalaist hoitaa vihreittenkin asiat, siksi tarpeettomia
7
124
Vastaukset
- Anonyymi
Uuden lain myötä nykyinen rakennuslupa ja toimenpidelupa korvataan yhdellä lupamuodolla eli rakentamisluvalla.
Jatkossa tontilleen saa myös rakentaa ilman rakentamislupaa kooltaan enintään 30 neliömetriä tai 120 kuutiometriä olevan rakennuksen, jos siihen on rakennusoikeutta.
Näin esimerkiksi kesämökin pihasaunan rakentaminen helpottuu.
Rakennuksen pitää kuitenkin noudattaa yleisiä rakentamismääräyksiä sekä alueen asemakaavaa.
Pihasaunaan saa vetää myös vedet ja sähköt. - Anonyymi
Transagenda Perussuomalaiset: https://www.bitchute.com/video/S1mNruUkvpAs/
- Anonyymi
Tulee järkeviä päätksiä maan läheiseltä hallitukselta.
- Anonyymi
päätöksiä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
päätöksiä
Päätökset olleet hyviä, taloutta pakko nostaa.
Työllisyysluvut nousussa
Työllisten määrän ennakoidaan kasvaneen tammi-maaliskuussa 0,7 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen. Vuodentakaiseen tilanteeseen verrattua työpäiväkorjattua nousua on 0,6 prosenttia.
Alustavien lukujen valossa kasvua on myös työtuntien määrässä, joiden näyttävät nousseen 1,2 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen ja 0,2 prosenttia vuodentakaiseen.
Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen tuotannon suhdannekuvaajan ennakkotietoihin.
- Anonyymi
Hyvin keskustalaista maalla asumista
- Anonyymi
Työllisyysluvut nousussa
Työllisten määrän ennakoidaan kasvaneen tammi-maaliskuussa 0,7 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen. Vuodentakaiseen tilanteeseen verrattua työpäiväkorjattua nousua on 0,6 prosenttia.
Alustavien lukujen valossa kasvua on myös työtuntien määrässä, joiden näyttävät nousseen 1,2 prosenttia verrattuna edelliseen neljännekseen ja 0,2 prosenttia vuodentakaiseen.
Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen tuotannon suhdannekuvaajan ennakkotietoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243158Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432407- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142035Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717