Verohallinnon pääjohtaja: Hallituksen leikkaukset voivat vähentää verotuloja sadoilla miljoonilla
https://www.hs.fi/talous/art-2000010422784.html
Tätä on talouden dynamiikka, jota perushölmöläiset eivät ymmärrä: kun yhtä palasta liikutetaan, niin muutkin palaset liikkuvat. Mitään toivottua tulosta ei välttämättä saada aikaiseksi.
https://www.hs.fi/talous/art-2000010422784.html
Tätä on talouden dynamiikka, jota perushölmöläiset eivät ymmärrä: kun yhtä palasta liikutetaan, niin muutkin palaset liikkuvat. Mitään toivottua tulosta ei välttämättä saada aikaiseksi.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ja persut sössi EU:n sotetuetkin - menetettiin parisataa miljoonaa, kun määrättiin hoitotakuu 3 kuukaudeksi.
Vai sata miljoonaa, entä vasuhallituksen+kepun 10 MILJARDIA eu mafialle, yksi miljardi on 1000 miljoonaa, tiedoksesi mölövasukepu.
https://www.suomenuutiset.fi/eun-tukimiljardit-jattipotti-etela-euroopan-jarjestaytyneelle-rikollisuudelle-mafialla-edessaan-kissanpaivat/
Hallitus on ajautumassa systemaattiseen leikkauskierteeseen. Kun omat ideologiset valinnat leikkauskohteista alkavat syömään perustaa pois talouden elpymiseltä, niin entistä vinkurampaan asentoon ajautuvaa taloutta ei saada hillittyä muutoin kuin uusin menoleikkauksin. Ja mitä tästä tulee taas seuraamaan? Talous ajautuu entistä nurjempaan kulmaan, kun valtion verotulot putoavat hallituksen omien päätöstensä seurauksena. Tästä kierteestä tulee olemaan helvetin vaikeaa päästä ulos. Se tietää siis sitä, että valtio tulee velkaantumaan entistäkin enemmän, koska hallituksella ei ole minkäänlaista kasvuvisiota edes olemassa. Pelkkää leikkuria ja velkaa.
On sanomattakin selvää, ettei Orpon hallitus tule saavuttamaan itselleen asettamaansa työllisyystavoitetta ja tiukkaa tulee olemaan silläkin saralla, että kykeneekö hallitus edes palaamaan työllisyydessä sille tasolle, mikä maassa oli noin vuosi sitten vielä olemassa. Se tarkoittaisi 60 000 uuden työpaikan syntymistä. Alkuperäiseen 100 000:n uuden työllisen tavoitteeseen hallituksella on jo takamatkaa 160 000 uuden työllisen verran.
saakelin orpot
Saakelin vasut-keput, tuo on velaksi kaikki.
https://stm.fi/paperittomien-terveydenhuolto
Ai kaikki 5 miljoonaa euroa? Paljonkos se Riikka ottaakaan uutta velkaa? Oliko 56 miljardia?
Purra on nero!
Todellakin :)))
"Valtiokonttori muutti valtion miinuskorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiksi – Veronmaksajille satojen miljoonien lasku vuosittain
Valtio sai koronapandemian aikana historiallisen edullista lainaa markkinoilta. Valtiokonttori kuitenkin muutti pitkäaikaisten miljardilainojen varmoja miinuskorkoja vaihtuvakorkoisiksi. Nyt korot ovat nousseet jyrkästi. Veronmaksaja kuittaa laskun."
https://www.hs.fi/visio/art-2000009911214.html
Purra on maisteri!
Kuinka vähällä järjellä voi saada maisterin tittelin?
Tarviiko siihen järkeä lainkaan, jos Purra on maisteri?
Tarkistin jotta tämä on totta?!!! miten on mahdollista tehdä tämmöinen teko 0 korko on muutettu vaihtelevaksi ?! MInkäänlainen pankkialan ihminen ei olisi edes siivooja moista typeryyttä tai mielipuolisuutta tehnyt, onko tämä Tuppuraisen tekosia /idelogiaa ? Virkamies tai nainen valvonta miten on mahdollista onko ketään erotettu on kyse lahjonnasta ?!? Onko poliisitutkintaa kuka valvoi oliko Yli viikarin aikaa ,tämähän on yhtä helvetinmoinen rikos valtionvarain varkauskin ,törkeää osaamattomuutta eihän mitään näin typerää voi tehdä talousalan osaaja siis jää jäljelle korruption värit? Onko maamme kuin vittusolistinperseessä jossa virkamiehet ja politikot varastaa surutta kaiken yhteistoimin..Niin yhteisvelkaan on halua ainakin komukoilla ja vihreillä nutuilla;- D Eli johdonmukainen tuhotaan talous sisältä joudutaan euvostoliiton yhtseisvelan alle jossa suomineitoa otetaan eestä ja takaa sukupuoleen katsomatta aina kun panettaa ilmaisexi;_D
Harmaa talous on hallituksen erityissuojelussa.
Tällä kokemuksella osaamista?
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv.
No hieman liiottelen on hän ollut muutaman päivi Hesburgerilla.
Töppöpurra tyrii!
Punaliput liehuu, menkää töihin, huutaa Purra.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/bdaa99a6-f173-48c6-aa55-fc607c121ce8
DEMARIT JA LEHMÄT VAUHKOONTUVAT KEVÄÄLLÄ.
PÄÄSEVÄT SULJETUISTA TILOISTA ULOS.
HAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
Purran huutelu on tuota tasoa. Ja sellainen on valtiovarainministerinä.
Kukaan ei osta,rakenna,investoi eikä osta autoa.
Tulevaisuus on viety,kiitos persujen.
Purra on jopa tyhmempi kuin miltä näyttää.
Persua tyhmempi voi olla vain toinen persu.
Kokoomus vetää huolella PS:ia pakoputkeen. Kuivana.
Ei see toimi enää niin kun valtaa annetaan. Hankkikaa sitä parempaa luettavaa. Jos ette sittenkään ymmärrä niin lukemista.
Hihhip hurraa, lyödään turpaan Purraa!