Maria Ohisalon esiintyminen A-studiossa tänään oli pelottava pettymys. Hän haluaa lähettää suomalaisia sotilaita Ukrainaan. Suomi olisi silloin sodan osapuoli. Helsinkiä voitaisiin pian sen jälkeen pommittaa. Vihreiden politiikka on tyhmää ja pelottavaa. He haluavat aloittaa maailmansodan. Li Andersson, Ann-Maja Henriksson ja Eija-Riitta Korhola sentään torjuivat sotaan osallistumisen.
Vihreät ajavat Suomea sotaan
Anonyymi-ap
62718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Näln se on nauha haalistunut, ja takkia käänety. Vielä 5-6 v. siten oltiin huolestuneita Jussi Niinistön sotahuluudesta. Suomen onnetoman armeijan hyökkäys aseet, on pahoja. Kun Vasili Banso - Villa tulee kylään, niilä ehkä saada Kymijoen sillat poikki. Niin arvon venepakolaiset, kuis panee. 😂😂😂
Minun ehdokkaani on Li Andersson. Hän on paras. Asiantuntevuus, ahkeruus ja arvot ovat kohdallaan. Vihreät on sotapuolue.
Ajattelin myös äänestää Anderssonia Euroopan parlamenttiin.
vituttaa äänestää
Älä ny hullu ole!
Hyvä puhumaan, selvittelemään ja vakuuttamaan. Suurin vika on Punikkius ja rajat auki kaikille -ajatusmaailma.
Ennenkö ne tapettavat suomalaiset soltut edes rintamalla? Puten ohjukset tuhoo Helsingin ?
Tällainen tuhotu kaupunki on yksi hienoimpia ympäristöjä käydä sotaa. Muistathan Stalingradin ja nyt Gatsan. Puolustajalla on kaikki edut puolelaan. Siviilitkin pääsevät osallistumaan ihmiskilpinä. Metsässä sotiminen on ihan vanhanaikaista, sitä impivaaraa. Hyvä Helsinki. 🤣🤣🤣
Sotaisat jutut ovat vaarallisia. Meillä on ollut n. 80 rauhan vuotta Neuvostoliiton ja Venäjän kanssa.
Paavo Väyrynen taisi olla oikeassa; mediamme on täynnä USA:n ja Kiovan hallituksen sotapropagandaa. Pöhköt menevät sinisilmäisinä lankaan.
Eikö todellakaan ole ymmärrystä, että sotilaiden lähettäminen Ukrainaan saattaisi Suomen sotaan?
Olemme Naton jäsen - Ohisalo veisi meidät kolmanteen maailmansotaan.
Setä Väyrynen on jäänyt 70-luvulle.
Tyhmähän sinä Persu olet.
Nyt olis paikallaan 70-luku.
Nyky ohjuksilla siviilit atomeuna hevon helvettiin!
Ketkä ihmiset? Nekö atommeiksi haihtuneet?
Meillähän on maailman paras väestönsuojelu järjestelmä, emme saa antaa pelolle valtaa. Ydiniskun jälkeen taisteliat nousevat vastaiskuun Helsingin kalliosuojista ja tunneliverkosta. Ja onhan meillä NATO jäsenyyden jälkeen oma ydinase. Kyllä Stub vetää nopeammin kuin Puutin. 😆😆😆
Onpa vihreillä halut?
Onneksemme ei ole 70 luku.Voisimme todellakin olla sotimassa Ukrainassa tosin,ryssän puolella.Olisihan meillä ,"Ystävyys ja avunantosopimus".Suomelta olisi ryöstetty panssarit ja aseet sinne Ukrainan pelloille,saisimme ystävyytemme merkeissä syötä kylmää kaalisoppaa jossakin montussa.Sittenpä jaksaisimme toveri porukassa,hyökätä kuraa kuraaa aa huutaen pellon poikki,epäystävällisten Ukrainalaisten kimppuun. Voi niitä aikoja.
Eikö ne kannattanut Eulle yhteisvelkaa Ukrainan aseisiin? Sit sotilaita sinne tapettaviksi? Tuhottavaksi niiden maiden kaupunkeja,jotka monneja lähettää? Sotaisin puolue!
Olen sitä mieltä, että meidän ei olisi tullut ollenkaan sekaantua Ukrainan sotaan.
Kun kertoo mitä amerikkalainen arvostettu politiikan tutkija professori John Mearsheimer kertoo Ukrainan sodasta, pöhköpäät haukkuvat minua putinistiksi.
Äly hoi!
Miksi sekaannuimme Ukrainan sotaan... meillä on aivan eri tilanne kuin Ukrainalla; Ukraina on kaukana demokratiasta - siellä jopa kiellettiin venäjän kieli, vaikka 30% ukrainalaisista puhuu äidinkielenään venäjää. Siellä oli myös sisällis-sotaa ukrainaa ja venäjää puhuvien välillä ym. Paljon on tapettu puolin ja toisin.
Lähes kaikki Krimillä puhuvat venäjää. Se oli helppo vallata, koska lähes kaikki Krimillä puhuvat venäjää eikä sitä saanut enää käyttää virallisissa yhteyksissä v 2014 jälkeen. Krimillä monille oli yksi ja sama minne kuuluvat kun olivat vihaisia venäjän kielen kieltämisestä.
Koska se on nyt muotia. (YUP Normaalien maihinnousu) ;)
Korruptio isompaa,kuin Suomessa. Suomi rahoittaa!
"Vihreiden politiikka on tyhmää ja pelottavaa."
Olen täysin samaa mieltä.
Onko vihreiden poliitikot niin nuoria, että eivät ole oppineet mitään historiasta vai ovatko yksinkertaisia?
Koen jopa, että sinisilmäisinä Ukrainaan lähtevät nuoret vaarantavat suomalaisten turvallisuutta.
Jos johtomme olisi ollut hyvä, meillä olisi hyvät suhteet sekä itään että länteen.
Ei käy!Kokoomuksen ryssäviha ja sotaisuus liekeisä taas! Kuin 30- luvulla!
Kiitos Li Anderssonille ja Ann-Maja Henrikssonille.
"Vihreiden politiikka on tyhmää ja pelottavaa."
Näin on.
Anna Maijalla on kumivene valmmiina. Li sovitelee politrulin vetmiä, pitkä nahkatakki, musta,nagant vyöllä, nagaiga kädessä. 😆😆😆
Siellähän on jo nyt suomalaisia taistelijoita, etkö ole huomannut?
Antaa tappaa ne rauhassa,sotahullut!
Ovat vapaaehtoisia, eivät Suomen valtion edustajia, tai lähettämiä.
He ovat suomalaisia natseja, jotka ovat taistelleet aateveljiensä ”oikean sektorin” joukoissa. Suomen valtiolla ei ole mitään tekemistä heidän kanssaan. Jos valtio lähettäisi, se tekisi Suomesta sodan osapuolen.
MARIA OHISALO TÄYSIN OIKEASSA VELJIÄMME JA SISKOJAMME ON PUOLUSTETTAVA.
JOUDUMME ITSEKIN VIELÄ VENÄJÄN HYÖKKÄYKSEN KOHTEEKSI. UKRAINALAISET HALUAA PUOLUSTAA, MUUTENHAN MEILLÄ EI ITSELLÄMMEKÄÄN OLE MAATA, VENÄLÄISET VARASTAVAT RYÖSTÄVÄT KAIKEN MUUNKIN JA TAPPAVAT.
ON KUULEMA PUUTIN PAKKO PYSÄYTTÄÄ.
-
ONHAN SIITÄ OLLUT PUHETTA JA VAROITETTU IDÄSTÄ NOUSEVASTA VAARASTA.
KELTAISEN VAARAN NIMELLÄHÄN SE KULKEE.
Ohisalo on täysin väärässä. Sotaan osallistuminen saattaisi suomalaiset siviilit vaaraan. Meillä on yli 1300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa. Suomi on vallattu ja pommitettu ennen kuin mitkään Nato-maat edes ehtivät reagoida. Miten Vihreät voivat olla noin tyhmiä!!!
Vihreet ei ole käyneet armeijaa!!
Li Andersson peittoaa kaikki vihreät. Hän on AAA-luokkaa (asiaosaaminen, ahkeruus, arvot).
Ohisalo voi lähettää nää sivarivihret miinan polkijoiksi rintamalle! Lainata persujen Tynkkysen johtamaan,sekin sotahullu?
Vihreät tyhmyys!
Hutisalo pakenee Ruotsiin kun vaan perse paukahtaa jossain kolkassa!
Ei riitä... Kauemmaksi pitää mennä, jos henkiriepu tärkeä!
Hutisalon perse paukkuu, kun syö niin paljon ituja.
Virheet(De Höna) on Suomen turhin puolue.
Ei tajuta mitä sota on!.
Ne eivät ymmärrä mitä ovat tekemässä.
Vihreät on Suomen sotaisin puolue.
Russotrolleja näyttää ilmestyneen palstalle. Ilmeisesti pitävät Vihreitä heikkona lenkkinä.
Kompaniassa hälyytys, aikaa 5 min. Lähipuolustusasemiin Derjep joen varteen, Mars Mars. 😆😆😆
Siitä se sitten alkaa, joko Porin Prikaatissa on liikekannalepano suoritetu. Vai mahdammeko diskudeerata ensin. 👹👹👹
Ja ovat maanpettureita, koska sossushopparit ovat tärkeimpiä kuin suomalaiset. Rajalakia eivät hyväksy, höpöttävät vain samaa jargon iargonia.
Miks sie vääpel oot nii vakava, tiel pitää olla lustii. Rupee sie lyömää rumpuu. 🤭🤭🤭
Venäjän ohjukset lopettaa luontokadon Suomessa,täystuho!
Avaus on putinistista propagandaa. Miksi tuhlaavat panoksia Vihreisiin?
Kuinkahan suuren pataljoonan Ohisalo saisi vihreistä sivareista kokoon?
Kaikki kelpo miinanpolkuun!
Pekka komentajaksi, sehän on niin kiinnostunut lähtemään joka kriisialueelle.
Sen verran voisimme osallistua Ukrainan sotaan lähetetään heile kaikki vuosittain hävitettävät puolustusvoimien vanhat räjähteet,sekä jalkaväki miinamme.Kyllä Ukrainalaiset teräväjärkiset suunnittelijat keksisi niille käyttöä.
Eurovaaleissa ainoa järkevä ehdokas on Li Andersson. Maria Ohisalo ja Ville Niinistö ovat viemässä Suomea sotaan. Pienet rajamaat kärsisivät suursodasta eniten.
Baltian maiden luottoluokitusta jo laskettiin. Kohta tulee Suomen vuoro, jos poliitikkojen varomattomat haukkamaiset lausunnot jatkuvat.
Onpas sitkeä russotrolli.
Sekä Venäjän että Vihreiden johto haluaa sotaa. Vihreät lähettäisivät rintamalle muita kuin vihreitä, joista suuri osa on sivareita. Venäjän johto taas lähettää vähemmistäkansallisuuksien edustajia. Siis sotimaan muita kuin ”meikäläisiä”. Pommit ja ohjukset eivät kuitenkaan erottele heitä muista.