"Oppivelvollisuudesta ei ollut minulle juurikaan hyötyä"

Anonyymi-ap

Näin!
Sieltä kajahti Suomen nuorimman ylioppilaan todella, todella järkevä lausahdus.
Hänelle ei ole oppivelvollisuudesta hyötyä.
On tainnut jäädä kaverilta yhteiskuntaoppi lukematta, kun tuollaista väittää.
Joo, ymmärrän toki, että hänellä on omanapa lähinnä, kuten nykyään politiikassa ja yhteiskunnassamme oleva itseriittoisuutta tihkuva ajattelu.
Luulempa kuitenkin lausahduksen takana olevan nuoren herran hyötyvän epäsuorasti Suomen oppivelvollisuudesta.
Vai pitäisikö koululaitos romuttaa täysin hyödyttömänä?
Viisaus ja järkevyys ovat kaksi eriasiaa joista jälkimmäistä ei koulussa juurikaan opeteta.

11

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eihän se ole vielä tehnyt ansiotyötäkään. Kunhan ensin opettelee ammatin, saa aikaiseksi jonkinlaista taloudellista tulosta ja puhuu sen jälkeen oppivelvollisuudesta, sen tärkeydestä jne.

      Opiskelu antaa ainoastaan perusteita aikuisen elämään. Se, miten siinä elämässä pärjää riippuu paljon muustakin , kuin koulutuksesta.

      • Anonyymi

        Jutussahan lukee, että hän on apteekissa töissä. Luitko jutun? Kannattaisi, ennenkun kommentoi


    • Anonyymi

      Turha pitää piposilmillä lintsarreita väkisin koulutiellä!

    • Anonyymi

      "Peruskoulun päättävillä on velvollisuus hakeutua joko toisen asteen tai nivelvaiheen koulutukseen. Tavoitteena on, että jokainen nuori suorittaa toisen asteen tutkinnon. Oppivelvollisuus jatkuu siihen asti, kunnes opiskelija täyttää 18 vuotta tai kun hän tätä ennen suorittaa toisen asteen tutkinnon."

      https://poke.fi/opiskelijalle/oppivelvollisuus

      Luulisi, että oppivelvollisuudella on suuri merkitys. Se, että oppivelvollisuutta on nykyään jatkettu 18 ikävuoteen asti, niin on sitten oma erillinen asia.

      • Anonyymi

        Miksi lintsarit väkisin notkumaan pipo silmillä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi lintsarit väkisin notkumaan pipo silmillä?

        Siinä toivossa, ettei tulisi niin paljon lintsareita ja työtä vieroksuvia, muiden verovarojen avulla siivellä eläviä asennevammaisia yksilöitä.


      • Anonyymi

        ^ Lisäys: ... siis koulujen jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ^ Lisäys: ... siis koulujen jälkeen.

        Ei väkisin koulussa pidetyistä mitään tule!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei väkisin koulussa pidetyistä mitään tule!

        Jos ei tule, niin nälkäkuolema pakottaisi tekemään jotakin oman henkensä eteen. On täysin väärin, että suomessa pystyy täysin työkykyinen aikuinen pärjäämään, tekemättä mitään oman selviytymisensä ja yhteisen hyvän eteen.


    • Anonyymi

      Nyt on taas irroitettu pieni lause laajemmasta kokonaisuudesta. Kyseesä on mitä ilmeisin Iikka Kokon mielipide lukio-opiskelusta:

      Iikka Kokko on 16-vuotiaana yksi Suomen nuorimmista ylioppilaista. Ulkomaille tähtäävä nuori on peruskoulun ja lukion ohella suorittanut jo vuoden verran yliopisto-opintoja. Enemmänkin voisi olla, jos koulutusjärjestelmä tukisi poikkeuslahjakkuuksia paremmin.
      Kokko on tiettävästi ainoa suomalainen, joka on opiskellut yhtä aikaa peruskoulussa, lukiossa ja yliopistossa. Teknistä työtä ja liikuntaa lukuun ottamatta Kokko tentti peruskoulun 9. luokan ja kävi samalla sekä aikuislukiota että avoimen yliopiston kursseja.
      Eikä pelkästään käynyt, vaan saavutti erinomaisia arvosanoja.
      Suomalaista koulutusjärjestelmää ei ole suunniteltu Kokon kaltaisille lahjakkuuksille. Vaikka hän sai erityisluvalla tenttiä peruskoulun loppuun ja suorittaa samalla lukio- ja yliopisto-opintoja ilmaiseksi, hän on törmännyt myös systeemin sudenkuoppiin.
      oinen pulma liittyy oppivelvollisuuteen. Kokon ikäluokka eli vuonna 2007 syntyneet kuuluvat uudistetun oppivelvollisuuden piiriin. Heidän oppivelvollisuutensa päättyy vasta 18 ikävuoteen tai siihen, jos on tätä ennen suorittanut toisen asteen tutkinnon.

      Kyseessä on erityislahjakas yo joita on todella harvassa. Tästä ei voi siis vetää yleispätevää neuvoa 18 ikäisten oppivelvollisuudesta joka olisi muka turhaa. Harva nimittäin käy yliopistoa, lukiota ja peruskoulua samanaikaisesti!

    • Anonyymi

      Ei ollut minullekaan hyötyä. Meni nuoruus ja lähes koko aikuisuusikä, jotta sain opinnot päätökseen. Useampi loppututkinto, kun ei miltään alalta töitä löytynyt. On insinöörin ja DI:n papereita ja paljon muuta. Eikä sittenkään töitä ollut. No, eipä sitten tullut edes seurusteltua, puhumattakaan perheen perustamisesta ja sitten oltiinkin jo eläkeiässä. Nyt vaan vanhana ihmettelen. että kannattiko se opiskelu sittenkään? No, onhan ne diplomit yms. tutkintopaperit jossain laatikon pohjalla, mutta eipä niistä hyötyä elämässä ollut. Ehkä olisi vain pitänyt elää kuten toisetkin, eikä vain paneutua pelkkään opiskeluun. Sitä vaan sitten tuli jäätyä yksin nurkkaan lukemaan. kun muut lähti ulos, iltaa viettämään tai elokuviin tms. Opiskelun takia jäi kaikki väliin. Sanotaan, että nuoruus on parasta aikaa,- Voi olla, mutta ei ainakaan sille, joka opiskelun ottaa vakavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe