Tutkimus: Pimeää ainetta ei olekaan

Tiede muuttuu jatkuvasti, mutta Raamatun totuus on ajaton. Nyt tieteelliset teoriat taas muuttuvat ja pimeää ainetta ei olekaan. Toista se on Jumalan luomistöissä. Jumala loi 1. päivänä valkeuden ja pimeyden eivät ne ole muuttuneet miksikään. Yö seuraa päivää ja päivä yötä eikä mikään ole muuttunut. Lisäksi Jumala loi 4. päivänä auringon, joka kertoo meille ajanhetkiä.

https://www.hs.fi/tiede/art-2000010337067.html

8

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fredugisus Toursilainen todisti jo 1200 vuotta sitten Raamattuun tukeutuen sen, että pimeys on ainetta.

      Fridugisus of Tours, On the Being of Nothing and Shadows (Complete)

      https://pvspade.com/Logic/docs/fridugis.pdf

      Kosmologien kannattaisi perehtyä Fredugisuksen tieteelliseen paperiin pimeästä aineesta.

    • Anonyymi

      Luin jostakin vesikuilusta jonka syvyyttä ei ole voitu mitata. Miten se on mahdollista? Kuinka paljon niitä on maapallolla?

    • Anonyymi

      Tuossahan vain esitettiin uusi (mahdollinen) hypoteesi. Mutta ei pimeä aine ole minnekään hävinnyt eli "mikään teoria" ei ole muuttunut...

    • Anonyymi

      Olen täysin pudonnyt kärryiltä, ovatko nämä avaukset parodiaa vai tosissaan väännettyjä. Ihan nikeistä alkaen.

      • Anonyymi

        Kyllä ne valitettavasti edustavat teististä älykkyyden huipentumaa.

        Ja samalla Suomen mielenterveyshuollon surkeaa tilaa


      • Anonyymi

        Kyllä näissä jutuissa on todellakin välillä ihmettelemistä... :)

        Trollaako joku typeriä vai onko joku uskovainen ihan tosissaan? Mistä sen sitten erottaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä näissä jutuissa on todellakin välillä ihmettelemistä... :)

        Trollaako joku typeriä vai onko joku uskovainen ihan tosissaan? Mistä sen sitten erottaa?

        Kyse on Pyhästä Hengestä, joka kertoo täyden tiedon ja tulevat.

        Maailma ei voi henkeä saada sanoi Jeesus. On valitettavaa että olette jääneet siitä osattomiksi ja pilkkaaminen maistuu vain.

        Täällä missä maailma on koolla on Pyhän Hengen kommentit melko turhia, mutta toinen mahdollisuus on Facebook ryhmät joissa kyllä on myös maailmallinen pimeys ehkä?

        Seurakunnat ei ole tiedosta ja tieteestä kiinnostuneita tällä tasolla, vaan ainoastaan professori tason tiede kiinnostaa ei Tohtori taso.


    • Anonyymi

      pimeä aine on kuin uskovaisten saatana 🤣et kai vain ole kääntynyt pimeälle puolelle 🤣🤣🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      134
      7396
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      21
      2737
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      286
      1447
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      205
      1166
    5. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1089
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      82
      1039
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1002
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      861
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      15
      823
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      816
    Aihe