Vasemmisto vastustaa YLEn rahoituksen leikkaamista. Se ei vastustasi sitä, jos YLE olisi neutraali tai oikeistolainen.
mot
mot
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sitähän se on ollut aina. Loiset huolehtii loisista.
PersKoko myöntää EK:n hallitsevan sitä. Se ei myötäilisi EK:n vaatimuksia ja uhkailua, jos EK ei hallitsisi sitä.
YLE on puolueeton ohjelmapalvelu, jonka tehtävä on ennen muuta ajan tasalla olevan tiedon levittäminen. Tietoa tarvitaan yhteiskunnasta, koulutuksesta, tieteestä taiteesta tutkimuksesta, esim. yhteiskunnan muuttumisesta digitaaliseksi, siihen valmistautumisesta ja sen seurauksista kansalaisille.
Kun siirrymme tekoäly-aikaan tarvitsemme yhä enemmän tietoa sen vaikutuksista. Tekoäly tuo uusia uhkia etenkin, jos emme ymmärrä miten se vaikuttaa.
Lainsäädännöstä niiden valmistelusta ja hallitusohjelmasta sekä valtion budjetista tarvitsisimme lisää faktatietoa, jota Ylen tulisi kerätä ja asiantuntijoiden avulla ohjelmien muodossa välittää välittää.
Ylessä tulisi olla palkkalistoilla taloustoimittaja ja media kriitikkoja eri aloilta. Ylen kanavia tulisi olla enemmän. Nyt kulttuuri, historia ja esimerkiksi taide (eri genret) jäävät osalle kansalaisista kokonaan tuntemattomiksi alueiksi.
Mainiskanavia on aivan liian paljon. Niitä voisi kyllä kutsua "hukkaputkiksi". Samat ohjelmat, samat elokuvat (arvatenkin halvaksi tulevat hankinnat) näkyvät eri kanavilla lukuisina uusintoina. Lisäksi tulee aivan liian paljon murhasarjoja, poliisisarjoja ja ruoka-ohjelmia, tietenkin uusintoina jopa kahdelta eti kanavalta yhtä aikaa.
Tieteessä tapahtuu paljon, sairauksista ja lääkkeistä tiedetään enemmän. Miksi tutkimuksista ei kerrota Ylessä?
Hyviä fokumenttejä on aivan liian vähän. Suomessakin on tutkimuslaitoksia, jotka tekevät. Kiinnostavaa tutkimusta, miksi ei kerrota?
EU:n komission työskentelystä ja jopa Suomea koskevista asioista ja päätösustä saamme liian vähän tietoa, niin esim. somessa on harhaanjohtavaa tietoa oikean tiedon sijaan liian vähän.
Koska emme juurikaan katso mainos-tv:n ohjelmia niiden huonon kiinnostavuuden, heikon tason ja lukuisten mainosten ja uusintojenvuoksi, niin valitettavasti televisio me on yleensä kiinni.
Ylen ohjelmia tulee liian vähän, etenkin kiinnostavia ajankohtaisia ohjelmia tieteen, taiteen ja kulttuurin alalta. Yhteiskunta, siinä tapahtuvat muutokset niin ilmaston, työllisyyden, tuloerojen - lainsäädännön ja esim. terveyserojen kasvun kannalta ovat kiinnostavia asioista, joista tietoa pitäisi tulla paljon enemmän.
Jotta historia ei toistaisi itseään, myös tätä päivää tulisi pelata menneeseen aikaan, kun leipäjonot kasvavat, ja työttömiätyönhakijoita haukutaan "lusmuilijoiksi". Ei siitä ole kauaakaan, kun nykyisiä "lusmuilijoita" kutsuttiin "loisiksi". Oliko se aikaa, jolloin sosiaaliturvaa ei ollut ja ollaanko siihen aikaan nyt palaamassa, kun oikeistohallitus leikkaa sosiaaliturvaa ja työttömyysturvaa mutta haluaa poistaa perintöveron (hallitusohjelman mukaan) ja lisää uusia veroetuja varakkaille.
Mikään organisaatio ei ole koskaan puolueeton eikä julkisesti rahoitettu mediatalo ole poikkeus.
C. Northcote Parkinsonin tutkimusten mukaan työ täyttää sille varatun ajan. Siitä on seurauksena se, ettei työntekijöitä ole koskaan tarpeeksi ja varsinkin julkinen organisaatio pyrkii kasvamaan käyttämään niin, että sillä ei ole koskaan tarpeeksi rahaa eikä työntekijöitä.
YLE on hyvä esimerkki ja myös HUS.
Molemmissa pätee politiikasta tuttu Dilbertin periaate. Huonot työntekijät kerätään keskijohtoon, jossa ne eivät aiheuta vahinkoa. Se pöhöttää organisaatioita. Kaikille on tuttuja poliittiset palkintovirat erilaisissa julkisissa laitoksissa ja kaikki tuntee vähintään yhden, joka on mokannut rajusti ja saanut julkisen viran, jossa ei pääse tekemään mitään pahaa.
Nyt menee jo aika sakeaksi. Oletko varma ettet ole nauttinut muuta kuin kiljua ?
Yleisradion hallintoneuvostossa ovat eri puolueiden valitsemat edustajat päättämässä Ylen asioista.
Hallituspuolueista ovat seuraavat kansanedustajat:
Kokoomus (5)
- Sinuhe Wallinheimo, puh. joht.
- Pauli Aalto-Setälä
- Pihla Keto-Huovinen
- Marko Kilpi
- Susanne Päivärinta
PS (5)
- Jari Ronkainen, varapuh.joht.
- Teemu Keskisarja
- Jaana Strandman
- Joakim Vigelius
- Timo Vornanen
VAS. (1)
- Li Andersson
SDP (5)
- Elisa Gebhard
- Maria Guzenina
- Johan Kvarnström
- Suna Kymäläinen
- Pia Viitanen
KESKUSTAPUOLUE (2)
- Petri Honkonen
- Hanna-Leena Mattila
VIHREÄT (1)
- Maria Ohisalo
RKP (1)
- Mikko Ollikainen
KD (1)
- Päivi Räsänen
Orpon hallituksella on Ylen hallintoneuvostossa
12 kansanedustajaa eli enemmistö ja
oppositio puolueilla on vasemmistopuolueet ja keskusta sekä vihreät 9 kansanedustajaa.
Joten Ylen hallintoneuvosto joka vastaa ohjelmistopolitiikasta on oikeistolainen. Se oikeistolaisuus näkyy myös ohjelmatuotannossa ja edelleen siinä, miten vähän suomalaiset tietävät yhteiskunta-asioista, lainsäädännöstä, valtion budjetista, sote-lainsäädännön vaikutuksista perusterveydenhuoltoon, verotuksesta, digitalisaation vaikutuksista työttömyyteen ja työnsaantiin jne. Myös some-kirjoituksissa tietämättömyys loistaa ja toistaa itseään ilkeänä parjaustason mielipiteinä.
Eräs YLE toimitta vastasi kritiikkiin, että täällä voidaan puhua mitä sattuu,kun liksa juoksee.
Ihme porukkaa,kun ei ole tulosvastuuta, niin tässä tulos.
Aloittaja ei taida ymmärtää asiasta paljoakaan? Vastustan Ylen alasajoa vaikka en ole vasemmistolainen. Kyse on ainoasta ei-mainosrahoilla toimivasta tiedotusvälineestä. Yle myös mahdollistaa laajempaa ohjelmatuotantoa kuin kaupallista.
Aloittaja ilmeisesti pyrkii löytämään edes joitain muuta aihetta kuin tämän tuhohallituksen katastrofia? Orpo+Purra lupasi 100 000 uutta työpaikkaa, mutta tulee aiheuttamaan 100 000 työtöntä, konkursseja ja silti velkaa velan päälle ennätys.
Koska hallitus kurjistaa Suomea, on käymässä kiinni myös meillä oleviin helmiin, jota Yle on. Kysykää vaikka lapsilta. Pikku kakkonen on huippu!
Persulla paha olo ? Ei kannattaisi juoda niin paljon kiljua.