Narsistin tunnustus

Anonyymi-ap

Kun oli huono itsetunto, uskoin ettei kukaan minusta kauheasti pidä. En halua sanoa mistä sen kehitin, jottei kukaan tunnista, mutta tunsin että tein ja olin mitä tahansa niin olo oli tyhjä ja tunsin aina olevani muita huonompi. Vaikka todellisuudessa meni ainakin ulkopuolelta tarkastellen huikean hyvin

En läheskään aina tehnyt mitä halusin, vaan tein asioita joilla toivoin saavani haluamani reaktion. Eli rakkauden tai ystävyyden tms. Ihan siksi koska uskoin, ettei minusta pidetä. Vain siitä mitä voin tarjota.

Tämä johti vuosien saatossa siihen, että musta tuli todella nopea lukemaan ihmisten tunnetiloja. Kun sanon näin, ihminen reagoi noin. Kun teen näin, ihminen tekee noin. Ja aloin ollq aika pidettykin. Tosin mielessäni koin vähän olevani muiden palvelija ja itsetunto kärsi lisää.
Hieman myöhemmin osasin myös sanoa mitä ihmiset haluavat ja pystyin tarjoamaan sitä. Vilpittömänä haluna olla rakastettu.
Tämä johti menestykseen naismarkkinoilla. Sain nopeasti suhteen jos halusin. Ja toki olin epävarmuuttani treenannut itseni kovaan kuntoon. Sixpack näkyy ja no, olenhan mä komea, en mä sitä vieläkään kiistä.

Mutta en koska tehnyt mitä halusin, vaan mitä uskoin toisen haluavan, aloin aina nopeasti ajatella että rakkaus on yksipuolista.
Toinen saa kaiken ja minä en saa mitään. Olen vain hänen palvelijansa. Mutta ylpeys ja huono itsetunto estää sanomasta tätä ääneen. Tuollaiset ajatuksethan ovat huonon itsetunnon merkki, enkä minä ole sellainen.
Siispä testaan. Pyydän toista tekemään jotain jota en ei normaalisti tekisi, ihan vain nähdäkseni että rakkaus on molemminpuolista. Hän ottaa sen tavaksi ja jossain vaiheessa unohdan, että hän tekee sen minun vuokseni. Ajattelen taas, että rakkaus on yksipuolista ja minä teen kaiken. Testaan lisää. Ok hän näköjään tykkää joten voin jatkaa hänen miellyttämistään. Ei se ollut mitään harkittua narsistin tekemää palkitsemista (gaslighting tai mitä sitä sanotaan) vaan ihan minun oma vilpittömästi rakkautta toivova yritys. Testaan ja lisää. Ja lopulta tulee ero. Mitä vittua!! Taas ero vaikka tein kaikkeni naisen eteen. Mikä hitto mussa on vikana?
No seuraavassa suhteessa meno jatkuu samalla kaavalla, mutta itseluottamus alempana ja kaikki vain tehdään entistä hurjemmin. Osa testeistä oli aika kuvottaviakin näin jälkikäteen muisteltuna.

Toivottavasti tästä joku saa apua!
Itse olin hyvin pahasti narsistinen, mutta itsetunto korjaantui ja tuo on historiaa. Mä kuitenkin ymmärrän erittäin hyvin narsisteja. Eivät ole pahoja ihmisiä, vain tosi rikki.

Ja muille narsisteille ja muillekin. Olkaa aina oma itsenne. Ei koskaan mitään vain muiden mieliksi. Se johtaa narsismiin tai siihen, että teistä tulee narsistin uhreja

Ja jos joku haluaa, niin saatan pystyä tarjoamaan vastauksia joihinkin narsistin uhrien päissä varmasti pyöriviin kysymyksiin. Lyhyt vastaus kuitenkin on, että mieti millainen olisit jos kaipaisit rakkautta kuin hullu ja osaisit manipuloida ihmisiä. Mutta silti et koskaan, vaikka mitä tekisit, uskoisi olevasi rakastettu

4

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen verran vielä jatkan, että puhun toki vain omasta puolestani. Jokainen ihminen on erilainen.
      Mutta lähtökohtaisesti lähes jokainen ihminen uskoo tai vähintään haluaa uskoa olevansa hyvä.

      Jos haluaisit vahingoittaa toista, et voi uskotella itsellesi tekeväsi kenellekään hyvää, joten uskon, että oma kokemukseni vastaa valtaosaa narsistisesti käyttäytyvistä ihmisistä

    • Anonyymi

      Monesti narsisti toimii siten että hän ensiksi huomaa tehneensä virheen, sitten häpeää sitä niin että ei pysty myöntämään tekemäänsä virhettä ja jatkaa kuin ei olisi tehnyt mitään, sitten kun uhri huomaa että "ahaa... tosta tässä saattaa olla kyse", niin sitten narsisti menee paniikkiin ja keksii menetelmän miten peitellä virheitään ja on valmis vaikka tuhoamaan toisen henkisesti jotta pysyisi salassa! :)

      Basically narsisti siis tosiaankin kantaa siinä sen suurimman taakan... narsisti on haavoittuvaisempi kuin uhrinsa ja usein heikompi henkisesti! :) Narsistilla siis on moniulotteinen taakka:

      1. Pitää kiinni omasta imagostaan.
      2. PItää roolia että "en mä tuollaista koskaa tekis" (vaikka teki)
      3. Peitellä heikkouksiaan
      4. Yrittää pitää yllä pokeri naamaa
      5. Keskittää kaikki aivokapasiteettinsa edelläoleviin plus ihmisten analysointiin!

      et basically tässä oma analysointini miten narsisti toimii

      Ja yksi miten terveen erottaa narsistista: Terve pyytää anteeksi aina jossain vaiheessa, narsisti ei KOSKAAN! Ja tämä on iso hälytys merkki! Lisäksi... narsistilla ei oo sairaudentuntoa! :)

      Terv. uhri

      • Anonyymi

        Narsismi on siis selviytymisentila!


    • Anonyymi

      Eikö jokainen halua olla rakastettu? Kyllä haluaa! Sillä ei ole mitään tekemistä narsismin kanssa.

      Mutta osaako narsisti rakastaa toista? Vain jakamalla rakkautta sitä voi saada itsekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe