Ohjaaja Tony Heinon uusi leffa Portti 44 vaikuttaa hyvältä. En kyllä yleensä innostu leffamainoksista, mutta tämä tuli suosituksena somessa:
https://www.youtube.com/watch?v=b0SeHSvAGRo
Hienoa nähdä että Esko Roine näyttelee edelleen. Äijähän oli vanha jo 80-luvulla, mutta vielä jaksaa nousta lavalle. Kiva nähdä vähän eri naamoja kameran edessä.
Mielenkiinnolla odottelen leffan julkaisua.
Portti 44 (elokuva)
5
739
Vastaukset
- Anonyymi
Leffa oli just niin kova (tai löysä) pökäle mitä edelliset näiden tyyppien filmi.
- Anonyymi
Kyllä oli hyvä elokuva! Tuo Jouko Ahola näyttelee ihan erilaisen roolin mitä oli Roudassa ja naisnäyttelijä oli myös hyvä, vaikka en ole missään aiemmin nähnyt. Rohkea tarina josta en kerro sen enempää.
- Anonyymi
Tää Heinojen klaanin tuotokset ovat kyllä ihan oma lukunsa huonojen leffojen genressä. Tosin jälki on leffasta leffaan johdonmukaisesti tasalaatuisen heikkoa. Tekninen toteutus on ammattitaidotonta kuvauksen, valaisun, äänityksen, värimäärittelyn ja editoinnin suhteen. Käsikirjoitukset ovat niin heikkoja että niissä on juonta vain nimeksi ja dialogit ovat ihan hirveitä ja jopa epäloogisesti todella koomisia.
Esimerkiksi kohtaus jossa kaksi toimittajaa keskustelevat kadonneesta henkilöstä. Toinen ”toimittaja” on kirjoittanut katoamisesta artikkeleja ja kuvailee juttua ”tosi hankalaksi”. Nainen oli kadonnut jonkun vanhan kartanon mailla, mutta kysyttäessä tämä artikkeleja kirjoittanut ”toimittaja” ei ollut selvittänyt edes kenen kartanon mailla nainen oli kadonnut. Ja kun tämä ”toimittaja” lähettää toisen toimittajan kirjastonjohtajan jutulle niin hän ei tiedä sitä, että kirjaston johtaja kuoli jonkin aikaa sitten tulipalossa. Ja kyseessä on hyvin hyvin hyvin pieni paikkakunta… Että sellainen ”toimittaja”.
Mutta tämäpä ei lopu tähän. Kirjaston INFOSSA!!! kysyttäessä nimeltä kirjastonjohtajaa (tosin jo kuollutta) ei INFOSSA!!! työskentelevä henkilö tiedä ollenkaan kenestä puhutaan. Ja edelleen tapahtumat tapahtuvat hyvin hyvin hyvin pienellä paikkakunnalla. Että sellainen infon työntekijä.
Mutta tämäpä ei lopu tähänkään. Kirjaston info ohjeistaa toimittajaa menemään yläkertaan jonkun naisen puheille. Ilman että toimittaja tietää kenestä naisesta on kyse, miltä hän näyttää tai mitä hän tekee (muuta kuin on ”yläkerrassa”) niin toki hän kävelee suoraan tämän naisen luokse. Ja siitä alkaakin sitten sellaiset dialogit että voi juma! :D
Kyseiset kohtaukset jouduin katsomaan kolmeen kertaan tarkistaakseni että menikö se tosiaan niin että kaikki tyypit ovat ihan helvetin huonoja omassa työssään ja todella aivan pihalla esim. siitä että mikä on oman työpaikan johtaja nimi saati että hän on delannut tulipalossa hetki sitten. Tai että paikallislehden toimittaja ei tiedä tätä pientä yksityiskohtaan.
Ei ole Heinojen suurinta osaamista kyllä leffojen tekeminen, niistä puhuminen siten, että omat elokuvat ovat suurimpia mestariteoksia kotimaisessa elokuvakulttuurissa kyllä on! - Anonyymi
Mahtava kotivideo muuta ei voi sanoa
- Anonyymi
Tony Heino ei osaa tehdä elokuvia. Rahaa sen sijaan osaa huijata pikkukunnilta. Käytettyjen autojen markkinat tarvitsisi näin supliikkia huijaria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1243744Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312799Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72745Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322373Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82254- 381756
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581126"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821039Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361030Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75994