Portti 44 (elokuva)

Anonyymi-ap

Ohjaaja Tony Heinon uusi leffa Portti 44 vaikuttaa hyvältä. En kyllä yleensä innostu leffamainoksista, mutta tämä tuli suosituksena somessa:

https://www.youtube.com/watch?v=b0SeHSvAGRo

Hienoa nähdä että Esko Roine näyttelee edelleen. Äijähän oli vanha jo 80-luvulla, mutta vielä jaksaa nousta lavalle. Kiva nähdä vähän eri naamoja kameran edessä.

Mielenkiinnolla odottelen leffan julkaisua.

3

564

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leffa oli just niin kova (tai löysä) pökäle mitä edelliset näiden tyyppien filmi.

    • Anonyymi

      Kyllä oli hyvä elokuva! Tuo Jouko Ahola näyttelee ihan erilaisen roolin mitä oli Roudassa ja naisnäyttelijä oli myös hyvä, vaikka en ole missään aiemmin nähnyt. Rohkea tarina josta en kerro sen enempää.

    • Anonyymi

      Tää Heinojen klaanin tuotokset ovat kyllä ihan oma lukunsa huonojen leffojen genressä. Tosin jälki on leffasta leffaan johdonmukaisesti tasalaatuisen heikkoa. Tekninen toteutus on ammattitaidotonta kuvauksen, valaisun, äänityksen, värimäärittelyn ja editoinnin suhteen. Käsikirjoitukset ovat niin heikkoja että niissä on juonta vain nimeksi ja dialogit ovat ihan hirveitä ja jopa epäloogisesti todella koomisia.

      Esimerkiksi kohtaus jossa kaksi toimittajaa keskustelevat kadonneesta henkilöstä. Toinen ”toimittaja” on kirjoittanut katoamisesta artikkeleja ja kuvailee juttua ”tosi hankalaksi”. Nainen oli kadonnut jonkun vanhan kartanon mailla, mutta kysyttäessä tämä artikkeleja kirjoittanut ”toimittaja” ei ollut selvittänyt edes kenen kartanon mailla nainen oli kadonnut. Ja kun tämä ”toimittaja” lähettää toisen toimittajan kirjastonjohtajan jutulle niin hän ei tiedä sitä, että kirjaston johtaja kuoli jonkin aikaa sitten tulipalossa. Ja kyseessä on hyvin hyvin hyvin pieni paikkakunta… Että sellainen ”toimittaja”.

      Mutta tämäpä ei lopu tähän. Kirjaston INFOSSA!!! kysyttäessä nimeltä kirjastonjohtajaa (tosin jo kuollutta) ei INFOSSA!!! työskentelevä henkilö tiedä ollenkaan kenestä puhutaan. Ja edelleen tapahtumat tapahtuvat hyvin hyvin hyvin pienellä paikkakunnalla. Että sellainen infon työntekijä.

      Mutta tämäpä ei lopu tähänkään. Kirjaston info ohjeistaa toimittajaa menemään yläkertaan jonkun naisen puheille. Ilman että toimittaja tietää kenestä naisesta on kyse, miltä hän näyttää tai mitä hän tekee (muuta kuin on ”yläkerrassa”) niin toki hän kävelee suoraan tämän naisen luokse. Ja siitä alkaakin sitten sellaiset dialogit että voi juma! :D

      Kyseiset kohtaukset jouduin katsomaan kolmeen kertaan tarkistaakseni että menikö se tosiaan niin että kaikki tyypit ovat ihan helvetin huonoja omassa työssään ja todella aivan pihalla esim. siitä että mikä on oman työpaikan johtaja nimi saati että hän on delannut tulipalossa hetki sitten. Tai että paikallislehden toimittaja ei tiedä tätä pientä yksityiskohtaan.

      Ei ole Heinojen suurinta osaamista kyllä leffojen tekeminen, niistä puhuminen siten, että omat elokuvat ovat suurimpia mestariteoksia kotimaisessa elokuvakulttuurissa kyllä on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      347
      2969
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1275
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1225
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe