Portti 44 (elokuva)

Anonyymi-ap

Ohjaaja Tony Heinon uusi leffa Portti 44 vaikuttaa hyvältä. En kyllä yleensä innostu leffamainoksista, mutta tämä tuli suosituksena somessa:

https://www.youtube.com/watch?v=b0SeHSvAGRo

Hienoa nähdä että Esko Roine näyttelee edelleen. Äijähän oli vanha jo 80-luvulla, mutta vielä jaksaa nousta lavalle. Kiva nähdä vähän eri naamoja kameran edessä.

Mielenkiinnolla odottelen leffan julkaisua.

5

758

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leffa oli just niin kova (tai löysä) pökäle mitä edelliset näiden tyyppien filmi.

    • Anonyymi

      Kyllä oli hyvä elokuva! Tuo Jouko Ahola näyttelee ihan erilaisen roolin mitä oli Roudassa ja naisnäyttelijä oli myös hyvä, vaikka en ole missään aiemmin nähnyt. Rohkea tarina josta en kerro sen enempää.

    • Anonyymi

      Tää Heinojen klaanin tuotokset ovat kyllä ihan oma lukunsa huonojen leffojen genressä. Tosin jälki on leffasta leffaan johdonmukaisesti tasalaatuisen heikkoa. Tekninen toteutus on ammattitaidotonta kuvauksen, valaisun, äänityksen, värimäärittelyn ja editoinnin suhteen. Käsikirjoitukset ovat niin heikkoja että niissä on juonta vain nimeksi ja dialogit ovat ihan hirveitä ja jopa epäloogisesti todella koomisia.

      Esimerkiksi kohtaus jossa kaksi toimittajaa keskustelevat kadonneesta henkilöstä. Toinen ”toimittaja” on kirjoittanut katoamisesta artikkeleja ja kuvailee juttua ”tosi hankalaksi”. Nainen oli kadonnut jonkun vanhan kartanon mailla, mutta kysyttäessä tämä artikkeleja kirjoittanut ”toimittaja” ei ollut selvittänyt edes kenen kartanon mailla nainen oli kadonnut. Ja kun tämä ”toimittaja” lähettää toisen toimittajan kirjastonjohtajan jutulle niin hän ei tiedä sitä, että kirjaston johtaja kuoli jonkin aikaa sitten tulipalossa. Ja kyseessä on hyvin hyvin hyvin pieni paikkakunta… Että sellainen ”toimittaja”.

      Mutta tämäpä ei lopu tähän. Kirjaston INFOSSA!!! kysyttäessä nimeltä kirjastonjohtajaa (tosin jo kuollutta) ei INFOSSA!!! työskentelevä henkilö tiedä ollenkaan kenestä puhutaan. Ja edelleen tapahtumat tapahtuvat hyvin hyvin hyvin pienellä paikkakunnalla. Että sellainen infon työntekijä.

      Mutta tämäpä ei lopu tähänkään. Kirjaston info ohjeistaa toimittajaa menemään yläkertaan jonkun naisen puheille. Ilman että toimittaja tietää kenestä naisesta on kyse, miltä hän näyttää tai mitä hän tekee (muuta kuin on ”yläkerrassa”) niin toki hän kävelee suoraan tämän naisen luokse. Ja siitä alkaakin sitten sellaiset dialogit että voi juma! :D

      Kyseiset kohtaukset jouduin katsomaan kolmeen kertaan tarkistaakseni että menikö se tosiaan niin että kaikki tyypit ovat ihan helvetin huonoja omassa työssään ja todella aivan pihalla esim. siitä että mikä on oman työpaikan johtaja nimi saati että hän on delannut tulipalossa hetki sitten. Tai että paikallislehden toimittaja ei tiedä tätä pientä yksityiskohtaan.

      Ei ole Heinojen suurinta osaamista kyllä leffojen tekeminen, niistä puhuminen siten, että omat elokuvat ovat suurimpia mestariteoksia kotimaisessa elokuvakulttuurissa kyllä on!

    • Anonyymi

      Mahtava kotivideo muuta ei voi sanoa

      • Anonyymi

        Tony Heino ei osaa tehdä elokuvia. Rahaa sen sijaan osaa huijata pikkukunnilta. Käytettyjen autojen markkinat tarvitsisi näin supliikkia huijaria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      113
      4513
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3737
    3. 203
      3022
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      77
      2882
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1431
    7. 60
      1266
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1092
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1016
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1010
    Aihe