Portti 44 (elokuva)

Anonyymi-ap

Ohjaaja Tony Heinon uusi leffa Portti 44 vaikuttaa hyvältä. En kyllä yleensä innostu leffamainoksista, mutta tämä tuli suosituksena somessa:

https://www.youtube.com/watch?v=b0SeHSvAGRo

Hienoa nähdä että Esko Roine näyttelee edelleen. Äijähän oli vanha jo 80-luvulla, mutta vielä jaksaa nousta lavalle. Kiva nähdä vähän eri naamoja kameran edessä.

Mielenkiinnolla odottelen leffan julkaisua.

5

875

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leffa oli just niin kova (tai löysä) pökäle mitä edelliset näiden tyyppien filmi.

    • Anonyymi

      Kyllä oli hyvä elokuva! Tuo Jouko Ahola näyttelee ihan erilaisen roolin mitä oli Roudassa ja naisnäyttelijä oli myös hyvä, vaikka en ole missään aiemmin nähnyt. Rohkea tarina josta en kerro sen enempää.

    • Anonyymi

      Tää Heinojen klaanin tuotokset ovat kyllä ihan oma lukunsa huonojen leffojen genressä. Tosin jälki on leffasta leffaan johdonmukaisesti tasalaatuisen heikkoa. Tekninen toteutus on ammattitaidotonta kuvauksen, valaisun, äänityksen, värimäärittelyn ja editoinnin suhteen. Käsikirjoitukset ovat niin heikkoja että niissä on juonta vain nimeksi ja dialogit ovat ihan hirveitä ja jopa epäloogisesti todella koomisia.

      Esimerkiksi kohtaus jossa kaksi toimittajaa keskustelevat kadonneesta henkilöstä. Toinen ”toimittaja” on kirjoittanut katoamisesta artikkeleja ja kuvailee juttua ”tosi hankalaksi”. Nainen oli kadonnut jonkun vanhan kartanon mailla, mutta kysyttäessä tämä artikkeleja kirjoittanut ”toimittaja” ei ollut selvittänyt edes kenen kartanon mailla nainen oli kadonnut. Ja kun tämä ”toimittaja” lähettää toisen toimittajan kirjastonjohtajan jutulle niin hän ei tiedä sitä, että kirjaston johtaja kuoli jonkin aikaa sitten tulipalossa. Ja kyseessä on hyvin hyvin hyvin pieni paikkakunta… Että sellainen ”toimittaja”.

      Mutta tämäpä ei lopu tähän. Kirjaston INFOSSA!!! kysyttäessä nimeltä kirjastonjohtajaa (tosin jo kuollutta) ei INFOSSA!!! työskentelevä henkilö tiedä ollenkaan kenestä puhutaan. Ja edelleen tapahtumat tapahtuvat hyvin hyvin hyvin pienellä paikkakunnalla. Että sellainen infon työntekijä.

      Mutta tämäpä ei lopu tähänkään. Kirjaston info ohjeistaa toimittajaa menemään yläkertaan jonkun naisen puheille. Ilman että toimittaja tietää kenestä naisesta on kyse, miltä hän näyttää tai mitä hän tekee (muuta kuin on ”yläkerrassa”) niin toki hän kävelee suoraan tämän naisen luokse. Ja siitä alkaakin sitten sellaiset dialogit että voi juma! :D

      Kyseiset kohtaukset jouduin katsomaan kolmeen kertaan tarkistaakseni että menikö se tosiaan niin että kaikki tyypit ovat ihan helvetin huonoja omassa työssään ja todella aivan pihalla esim. siitä että mikä on oman työpaikan johtaja nimi saati että hän on delannut tulipalossa hetki sitten. Tai että paikallislehden toimittaja ei tiedä tätä pientä yksityiskohtaan.

      Ei ole Heinojen suurinta osaamista kyllä leffojen tekeminen, niistä puhuminen siten, että omat elokuvat ovat suurimpia mestariteoksia kotimaisessa elokuvakulttuurissa kyllä on!

    • Anonyymi

      Mahtava kotivideo muuta ei voi sanoa

      • Anonyymi

        Tony Heino ei osaa tehdä elokuvia. Rahaa sen sijaan osaa huijata pikkukunnilta. Käytettyjen autojen markkinat tarvitsisi näin supliikkia huijaria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe