Javan paska, kuka tuotakin enää käyttää?

Eikö tuo vuoda kuin seula?
No älä!
12529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos saa itsevalita työvälineensä, en olisi koskaan käyttänyt Javaa mihinkään.

Mutta esim. Accenture ei salli työntekijöidensä valita itse työvälineitä, vaan ko. yritys pakottaa käyttämään Javaa.

Seurauksena heikko tietoturva ja huono suorituskyky (esimerkki: https://siirretytnumerot.fi ).

Ja tietenkin kallis lasku asiakasyritykselle.
Mutta ilmeisesti joissain tapauksissa kallis lasku ei haittaa - vaan se on hyvä asia. Kas kun itse maksaa sen kalliin laskun, niin tätä voi käyttää tekosyynä sille, että asiakasyrityksen hinnat omille palveluilleen ovat niin kalliita.

Bisnesmaailma on ihmeellistä.

Jos omistat pienyrityksen ja myyt yksityishenkilöille, silloin kustannussäästöt ovat järkevyyttä.

Mutta jos olet ison yrityksen johtaja, ilmeisesti jos asiakkaasi ovat muita isoja yrityksiä, niin silloin ilmeisesti kannattaa ostaa mahdollisimman kalliita palveluita, jotta voi omille asiakkailleen paremmin perustella kallista hintatasoa.

Äänestä
  • "Seurauksena heikko tietoturva ja huono suorituskyky"

    Javalla tehtäessä saadaan erittäin hyvä suorituskyky. Tietoturvaan liittyvät asiat löytyy myös ratkaistuna että sekin on kunnossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    "Seurauksena heikko tietoturva ja huono suorituskyky"

    Javalla tehtäessä saadaan erittäin hyvä suorituskyky. Tietoturvaan liittyvät asiat löytyy myös ratkaistuna että sekin on kunnossa.

    No niin Matti. Olepas nyt hiljaa asiasta, kyllä sun mielipitees jo tiedetään!

    Äänestä

  • Ei se Java mikään ongelma ole vaan se jos tungetaan jotain Oracle Formsia tai muuta vastaavaa kuraa.

    Äänestä

Java on yksi eniten käytettyjä kieliä.

Äänestä

Unohdat ilmeisesti, että Android on tehty Javalla kuten Android -sovelluksetkin.

Äänestä
  • Kyllä Androidille tehdään sovelluksia monilla eri kielillä ja Adnroidin tekoon on käytetty monia kieliä.

    Äänestä

CC+ vuoda kuin seula?

Äänestä
  • Mikäs kieli se CC+ on? C++:n toki tiedän mutta tuskin kyse on samastaa asiasta.

    Äänestä

Java ohjelmointikielessä ei ole mitään vikaa ei tietoturvassa ongelmia. Ongelmia on niissä java virtuaalikoneissa, joilla java tavukoodia suoritetaan.

Äänestä
  • No ei oikeastaan. Ne virtuaalikoneet ovat ihan hyviä, eikä Javaa aina edes ajeta tavukoodina vaan natiivina.

    Kirjastoissa on enemmän bugeja.

    Äänestä

Ei se oikein vuoda.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikö tuo vuoda kuin seula?
No älä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu