Muistin virkistämiseksi esim. Jukolankadun ja koillisväylän risteyksen suojatiellä olette väistämisvelvollisia. Jos talutat pyörää tilanne muuttuu. Tavan suojatietä ylittäessä pyörä väistää. Jos kyseessä pyöräsuojatie merkillä varustettu silloin auto väistää. Mikä tässä on niin vaikeeta?
Pyörilijät hoi.
Anonyymi-ap
5179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei se pyörä väistä. Pyöräilijä väistää;)
Vaikeeta ei oo mikkään, joskus vuan kehtuuttaa
Kevyenliikenteen säännöt on suomessa tehty liian monimutkaisiksi, siihen nähden ettei kevyeltä liikenteeltä edellytä mitään liikennetutkintoa kuten moottoriajoneuvon kuljettajilta edellytetään.
Miten lapset oppii liikennesäännöt kun ei vanhemmatkaan niitä osaa?
Ei tiedetä edes kummassa reunassa tietä kävellään tai pyöräillään.
Siilaisen nurkalla olevalla korotetulla vilkkuvalosuojatiellä on muuten pyöräilijöille kolmiot molemmista suunnista, mikä tarkoittaa sitä että pyöräilijät väistää siinä autoja.
Kyseisessä paikassa moni autoilija pysähtyy, vaikka odottelisin pyörän vieressä seisten vuoroani. Vähän sekavaahan nämä väistämisjutut on.