Marja-alan tyrittäjät marmattaa nyt jos thaikut ei tulkekkaan orjaksi? Yrittäjät syyttää valtiota, kun eivät salli orjatyövoimaa.
Yrittäjissä ei heidän mielestään oie mitään vikaa, vaikka tyrivät itse koko homman. Eivät älyä edes hävetä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010462118.html
Yrittäjissä ei heidän mielestään oie mitään vikaa, vaikka tyrivät itse koko homman. Eivät älyä edes hävetä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010462118.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kerään joka kesä oman pakastimen täyteen marjoja ja kanttarelleja. Myös läheisille ihmisille jonkin verran. Mutta näille marjayrittäjä nimisille orjatyön kannattajille en kerää ainuttakaan marjaa. Jäniksen ja hirven paskoja voin sankollisen heittää naamalle.
Miksikäs poliisiviranomainen ei voisi kerätä maahansaapuvilta marjanpoimjoilta passit, kun ne tulee maahan ja muutenkin pitää kontrollia niiden työssäolosta? Tarvittaessa antaa passin marjankerääjälle, jos hän syystä tai toisesta haluaa lähteä maasta pois? Marjankeruuttaja rosvoilla ei ole oikeutta takavarikoida marjankerääjien passeja, sillä silloin on varmaan orjatyövoiman käyttö kyseessä.
Marjaorjuuttajat vaativat thaimaalaisilta tietyn määrän marjoja päivässä ja jos sitä ei tullut thaimaalaiset pakotettiin maksamaan tämä omasta pussistaan.
Marjarosvoille kunnon selkäsauna.
Kuin myös orjapiiskuri Nevalaiselle jonka poimiat yöpyy sammalvuoteella kevytpeitto kattona Eikö kukaan tutki asioiden laillisuutta
Tehkää ilmoituksia työsuojelupiiriin tai minne tahansa, että ihmisten orjuuttaminen saadaan näkyväksi.