Kesä, ihmisten mielenterveys

Anonyymi-ap

Trollit valtaavat palstat ja negaajat. Ihmiset eivät tavoita yhtään järkevää ihmistä palstoilta edes. Moni saa stressin ja negatiivisuutta vain palstoilta, netistä. Jotkut eivät tavoita järkevää ihmistä edes kriisipuhelimesta, joku nuori päivystää siellä. Kehottaisin kiinnittämään tuohon asiaan huomiota, muulloinkin kuin kesäisin. Ahdistus on ikävä seuralainen monelle ja osalla leikattu tuet pois. Voi olla myös asumishuolia joillakin. Osalla vuosia ollut sama tukala tilanne. Mitä jos yritetään tehdä parempi maailma kaikille? Sanotaan myös jotain positiivista.

5

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta tuokin että monenlaista lyttääjää mahtuu mukaan. Itse haluan kuitenkin auttaa muita koska olen kokenut rankkoja asioita ja päässyt niistä yli. Vertaistuella on paljon merkitystä,on tärkeää tulla kuulluksi ja ymmärretyksi.

    • Hei,

      Vertaistuki voi olla tärkeä voimavara ja onneksi monet palvelut ovat avoinna myös kesällä. Ohessa tiedoksesi matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada keskustelutukea matakalalla kynnyksellä. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi00003

        Puhelut ilmaiseksi!


      • Anonyymi00004

        Tuleeko se vapaaehtoinen mun kanssa sekoilemaan kaupungille?
        Tuleeko se mun kanssa ulkoiluttamaan koiraa? Ei.


    • Anonyymi

      Nytkin palstat pursuavat poliittisia viestejä esimerkiksi kaksplus, sinne ei mahdu muut keskustelut. Liekö johtuu vaaleista. Palstoille tarvittaisi paljon lisää hyviä ihmisiä ja miksei monelle live-elämässäkin. Etteivät ihmiset keskustele pelkkien kiusaajien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      570
      1957
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      93
      960
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      947
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      826
    5. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      777
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      69
      728
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      668
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      553
    Aihe