Ei ruotsinkielisten 4,7% riitä siihen. Nuorilla paljon monikielisyyttä, mutta vain suomi yhdistää.
Suomi ei ole kaksikielinen
Anonyymi-ap
19232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vain suomi yhdistää.
Tämä on ainoa oikea lähtökohta kielipolitiikalle.
Eikö Saamenkielisiä ole enemmän mitä Ruotsinkielisiä?entä Romanot?Arabiaa puhuvia kait on kohta eniten,ja venäjää. Tuo kakskielinen väite on potaskaa!hurrit luulee olevan muita viisaampia.
Pääkaupunkiseudulla jo joka neljännen lapsen äidinkieli muu kuin suomi/ruotsi/saame.
Kova luku
Kielilain ensimmäinen pykälä määrittää tämän maan kansalliskielet. Noin on, vaikka ei olisi yhtään ainuttakaan ruotsin kieltä puhuvaa tällä hetkellä koko maassa.
1 §
Kansalliskielet
Suomen kansalliskielet ovat suomi ja ruotsi.
Helt korrekt.
Ja mitä sana kansalliskieli tarkoittaa - ei mitään merkittävää.
Voisimme nostaa saamet ja karjalan kansalliskieliksi.
Jos lakia muutetaan, niin sitten niin on. Suomen lait ovat ne määräävät tekijät. Jokainen Suomessa asuva ja oleskeleva on velvollinen noudattamaan kaikkia Suomen lakeja. Lait määräävät myös virkamiesten ja valtion sekä kuntien tekemisiä.
Perustuslain tulkinta on RKP:n vääristämä.
Pakkoruotsi ei perustuslakiin kuulu.
Mikä kohta perustuslakia mahtaa olla kyseessä? Kielilaki on eri asia.
Pakkoruotsi ei ole perustuslaissa.
Kuitenkin esität ihan vakavalla naamalla, että 0.47% riittää kaksikielisyyteen linjalla englanti-suomi.
Miksi moinen kaksoisstandardi ja älyllinen epärehellisyys?
Ymmärrätkö: Pääkaupunkiseudulla jo joka neljännen lapsen äidinkieli muu kuin suomi/ruotsi/saame.
Kova fakta
Pakkoruotsi jo pois!
Mitään kaksikielisyyttä ei IRL ole.
Mikään leikkikaksikielisyys ei oikeuta sitä haittaa, mikä ruotsin pönkityksellä nyt tehdään maan ei-ruotsinkieliselle enemmistölle (yli 95%).
Eukieli on sen toka haara. Hymyilkää.
Mikään leikkikaksikielisyys ei oikeuta sitä haittaa, mikä ruotsin pönkityksellä nyt tehdään maan ei-ruotsinkieliselle enemmistölle (yli 95%).