Kela määrittelee sähkönkulutuksen 45 euroonn

Anonyymi-ap

45 euroa saa olla kuukaudessa sähkölasku,sisältäen perusmaksun sekä sähkön siirtomaksun. Miten helvetissä tämä voi olla laillista,sähkön siirtomaksuun kun ei voi mitenkään itse vaikuttaa. Ihmisellä pitäisi lain mukaan olla ihmisarvoinen elämä. Sähkö on välttämätön.

11

346

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo uudet säännöt tuli voimaan 1.4.2024 enää otetaan huomioon vaan se 45e siirtoineen

    • Anonyymi

      Mutta tuli varmaan monille yllätyksenä ei mediassa puhuttu mitään.

      • Anonyymi

        Eipä puhuttu ei. Halutaan pitää kiiltokuvaa yllä päättäjistä. Kuka lie mediat omistaa?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ihmisarvoinen elämä = yhteiskunta maksaa kaiken

      • Anonyymi

        Oletko huomannut, ettei kansalaiset ole lakeja laatinut, vaan kaltaisenne.

        Joten mene peilin eteen ja sojota sormesi peiliä kohden, hauku kuin koira tai latele tyhmä sanaa nyt vaikka pari tuntia.

        T. Professional of the law and word's, Lawetorder Z via V.


    • Anonyymi

      Peli on raakaa ja taatusti epärehellistä, noiden persläpien muroihin kuseminen päivittäin on kansalaisvelvollisuus.

    • Anonyymi

      Summahan on ollut käytössä ainakin jo viime vuonna toimeentulotuessa.

      • Anonyymi

        Eipä ne voi sitä katsoa niin, että on riittävä, eivätkä alentaa maksun suuruutta.

        Lue laista toimeentulotuesta, sitten kun olet ymmärtänyt, lue huolella PerLa 2 pykälä 3mom. "Julkisen vallan käytön tulee PERUSTUA lakiin. Kaikessa julkisessa toiminnassa tulee noudattaa lakia TARKOIN".

        Mitä sitten on käyttöä? Se on kaikki ja sisältääkin kaikki ne asiat mitä julkinen valta tekeekin, eli ei ainoastaan tarkoita, että julkisen aiheesta tehdään laki, vrt. POLIISILAKI, VAALILAKI , jne. Julkisen vallan käyttöä on päätöksien teko, jonkun asian käsitteleminen, ynm.

        Päätöksien teosta on laissa, hallintolaki, rikoslaki, laki toimeentulotuesta, oikeuden käymiskaari ja jne. esim. missä ajassa päätös on tehtävä, millä tavoin päätös on tehtävä, eli siis tarkoittaa sitä että, oikeus alentaa/vähentää/muuttaa tulee ilmetä laissa ja näinhän ei ole.

        Esim. toimeentulotuesta osiossa muut asumismenot lukee selkeästi. "muina asumismenoina huomioidaan TARPEELLISEN suuruisena ~, jne". Eli tarkoittaa siis esim. sähkölaskussa maksettavaa summaa.

        Julkinen valta ei, siis EI voi määtitellä sitä mikä sinulle on se tarpeellinen ja tässä kohden astuu esiin myös perusoikeus itse määräämiseen, eli määrittelet itse mitä sähkölaitteita omaat, mitä ja miten käytät niitä, eli se tarpeellisen suuruisuus tulee käyttäjältä eikä julkisen vallan pöydän takaa.

        Tässä näin alkuun, vaikkakin tämä ketju aika vanha, mutta asia on ajaton, ainakin siihen asti kun perustuslakia muutetaan.


        T. Ptofessional of the word's and law. Lawetorder Z via V.


    • Anonyymi

      Heh.täällä ihmiset tappelevat almuista samaan aikaan suomi makselee eu:n kautta etelän miljonääreille "energiaremontteja " jopa sadoilla tuhansilla per lärvi , on tää kerrassaan naurettavaa touhua , koko eu on pelkkää alas-ajoa muille kun hyväosaisille , kansan hyvinvointi ajetaan alas samalle tasolle kun eu:n heikoimmat maat , ohi on aika jolloin jokainen suomalainen oli hyvätuloinen esim. matkustellessaan etelään .

      • Anonyymi

        Hukattiin Marinin toimesta EU:n pohjattomaan kassaan ainakin se 6 miljardia €.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe