Kela määrittelee sähkönkulutuksen 45 euroonn

Anonyymi-ap

45 euroa saa olla kuukaudessa sähkölasku,sisältäen perusmaksun sekä sähkön siirtomaksun. Miten helvetissä tämä voi olla laillista,sähkön siirtomaksuun kun ei voi mitenkään itse vaikuttaa. Ihmisellä pitäisi lain mukaan olla ihmisarvoinen elämä. Sähkö on välttämätön.

11

352

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo uudet säännöt tuli voimaan 1.4.2024 enää otetaan huomioon vaan se 45e siirtoineen

    • Anonyymi

      Mutta tuli varmaan monille yllätyksenä ei mediassa puhuttu mitään.

      • Anonyymi

        Eipä puhuttu ei. Halutaan pitää kiiltokuvaa yllä päättäjistä. Kuka lie mediat omistaa?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ihmisarvoinen elämä = yhteiskunta maksaa kaiken

      • Anonyymi

        Oletko huomannut, ettei kansalaiset ole lakeja laatinut, vaan kaltaisenne.

        Joten mene peilin eteen ja sojota sormesi peiliä kohden, hauku kuin koira tai latele tyhmä sanaa nyt vaikka pari tuntia.

        T. Professional of the law and word's, Lawetorder Z via V.


    • Anonyymi

      Peli on raakaa ja taatusti epärehellistä, noiden persläpien muroihin kuseminen päivittäin on kansalaisvelvollisuus.

    • Anonyymi

      Summahan on ollut käytössä ainakin jo viime vuonna toimeentulotuessa.

      • Anonyymi

        Eipä ne voi sitä katsoa niin, että on riittävä, eivätkä alentaa maksun suuruutta.

        Lue laista toimeentulotuesta, sitten kun olet ymmärtänyt, lue huolella PerLa 2 pykälä 3mom. "Julkisen vallan käytön tulee PERUSTUA lakiin. Kaikessa julkisessa toiminnassa tulee noudattaa lakia TARKOIN".

        Mitä sitten on käyttöä? Se on kaikki ja sisältääkin kaikki ne asiat mitä julkinen valta tekeekin, eli ei ainoastaan tarkoita, että julkisen aiheesta tehdään laki, vrt. POLIISILAKI, VAALILAKI , jne. Julkisen vallan käyttöä on päätöksien teko, jonkun asian käsitteleminen, ynm.

        Päätöksien teosta on laissa, hallintolaki, rikoslaki, laki toimeentulotuesta, oikeuden käymiskaari ja jne. esim. missä ajassa päätös on tehtävä, millä tavoin päätös on tehtävä, eli siis tarkoittaa sitä että, oikeus alentaa/vähentää/muuttaa tulee ilmetä laissa ja näinhän ei ole.

        Esim. toimeentulotuesta osiossa muut asumismenot lukee selkeästi. "muina asumismenoina huomioidaan TARPEELLISEN suuruisena ~, jne". Eli tarkoittaa siis esim. sähkölaskussa maksettavaa summaa.

        Julkinen valta ei, siis EI voi määtitellä sitä mikä sinulle on se tarpeellinen ja tässä kohden astuu esiin myös perusoikeus itse määräämiseen, eli määrittelet itse mitä sähkölaitteita omaat, mitä ja miten käytät niitä, eli se tarpeellisen suuruisuus tulee käyttäjältä eikä julkisen vallan pöydän takaa.

        Tässä näin alkuun, vaikkakin tämä ketju aika vanha, mutta asia on ajaton, ainakin siihen asti kun perustuslakia muutetaan.


        T. Ptofessional of the word's and law. Lawetorder Z via V.


    • Anonyymi

      Heh.täällä ihmiset tappelevat almuista samaan aikaan suomi makselee eu:n kautta etelän miljonääreille "energiaremontteja " jopa sadoilla tuhansilla per lärvi , on tää kerrassaan naurettavaa touhua , koko eu on pelkkää alas-ajoa muille kun hyväosaisille , kansan hyvinvointi ajetaan alas samalle tasolle kun eu:n heikoimmat maat , ohi on aika jolloin jokainen suomalainen oli hyvätuloinen esim. matkustellessaan etelään .

      • Anonyymi

        Hukattiin Marinin toimesta EU:n pohjattomaan kassaan ainakin se 6 miljardia €.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      116
      8355
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7568
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5185
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      81
      4836
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4609
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2959
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      124
      2854
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2752
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2374
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2247
    Aihe