Kaupunki maksaa tyhjien asuntojen vuokrat.
3 miljoonaa taattu lainaa konkurssipesälle.
3 miljoonaa taattu lainaa konkurssipesälle.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Hullu itkee???
Taas sinulta tirahti itku, Ai niin en huomannut että tarkoitit itseäsi tuolla."Hullu itkee???"
Itkeppä tuostakin
" Kuinka käy Virkkulakodille? – Kaupunki on konkurssiyhtiön ARA-lainan takaaja"😪
Tiijättäkö, palstaa seuratessa tulee eittämättä mieleen, että meitä kommentoijia vakoilee potkut saanut mielenterveyshoitaja...diagnoositkin lävähtävät aamusta, puolipäivästä, iltapäivästä, illlasta, yöstä riippumatta yhden mallin kaavalla...hullu, mielisairas, itkee, väliin haistattaa, väittää runkkaavansa putinia ihaillen...vasemmistolainen istuu EU-ssa venäjämyönteisten kokoonpanossa...äänestämällä vasemmistoa, punalippulaulu ja räävittely on lisääntymään päin.
Virkkulaidealisti saa kuukausipalkkaa haaliessaan tänne perseaukisia yrityskontakteja... pankissa yksityishenkilöltä tarkistetaan luottokelpoisuus lainaa hakiessa, ennen kuin lainaa myönnetään ja vakuudet on kunnossa.
Kummallista että julkishallinto toimii ja takaa allekirjoittaessaan hyvillä puheilla , lisäksi sitouttaa veronmaksajat Käty- huoneiden vuokranmaksajiksi ---on todella posketonta peliä--
Pyhäjärven tauti: Täällä kirjoittaa asioista eniten ne jotka ymmärtää asioista vähiten.
Ei muuten tarvitse olla mielenterveyshoitaja tunnistaakseen täällä itkun. Märinä alkaa joka aamu viimeistään klo 7.45! Siis joka ikinen aamu.
Melkoinen veitikka, miten ihmeessä jaksat kytätä kuka aloittaa mitäkin , joka ikinen aamu.🤣
Eipä sitä tarvitse kytätä. Koko kylää nauraa näille aamuitkuille🤣
Kerropa sitten miten asia menee TOTUUDEN MUKAISESTI 16.46 kun ymmärrät asiat.
Noo, voihan siitä naurustakin itkijät päätellä jopa kelloajan. Lähinnä oon huomannut jotta naurut kohdistuu sinuun. Kun lirautat itkut perään.😄 Vai miten se oli.
Vanhusten ja heikkokuntoisten hyväksikäyttöä.
Mitä tuota puolustella.
SS - asialla.
Tuskinpa asianosaisia naurattaa.
Naureskele omiin nahkoisi tai läskeihisi.
Mitäs siinä itse itket.
Konkurssi on tosi, kaupunki takaajana, eli me kuntalaiset.
Pers******** meni!
Päättäjät ilmeisesti sai rohdinpaitarahat rakennusvaiheessa, me kuntalaiset velat, olemme rähmällään.
Kallis "asutus".
Otettava kuntaisten käyttöön, asunnot vanhusten tarpeisiin, tosin ne ovat pieniä kuumia koppeja, miten käynee loppuvirren kuluessa, tuli ilmeisesti susi rakennelma, jonka käyttökohde kannattaa miettiä uusiksi. Ei kuitenkaan huumeiden käyttäjien paratiisiksi, niitä on liuennut joka nurkalle, aivan liikaa.
Miksi näin?
SS - portaalit valmiustilassa, siinä kai syy.
Ei täällä suuremmin naurata, luehan luvut oikein, mikäli ne ovat edes suuntaa antavia.
Totta, meitä kytketään kaupungin taholta velkaan, kysymättä mielipiteitä, hyväksyntää, huonosti päätetyistä sopimuksista.
Haiskahtaa diktatuurilta, aika isosti!
Virkkula on huonosti ja ahtaasti toteutettu kompleksi.
SS - trollaa taas, lopettaisit jo.
Vain lukutaidoton idiootti kävelee hiihtoladulla.
"Kuinka käy Virkkulakodille? – Kaupunki on konkurssiyhtiön ARA-lainan takaaja"
Siinä ei auta idiootin kävely edes hiihtoladulla.
Maski päähän persut. Yksinkertaista.
Tällä ladunluistoa tarkkailevalla maha pöydällä, ei näe mitään.
Sääli reppanaa.
Konkurssi koppilookissa on väistämätön.
Onko niin, että ihmisasunnoiksi kelpaamaton?
Tällaista asiaa ja suuntausta on kerrottu totuudellisesti, joten pysytään rehellisesti siinä, mikä on totta koko Virkkulan suhteen.
Valheet riittää jo, niin Atten osalta, kuin tämän ko.asian.
Joo, voi olla muutama kritiikkiä kirjoittava , mutta se on murto-osa vastustuksen määrästä, jota todella on,,ei vaan tule ilmi, ja kun tulee, se on valitettavasti myöhäistä meille kaikille...
Murinaa sitä on yrittäjien, kuntalaisten, kesäasukkaiden, maanomistajien parissa, työikäisten, perheellisten, eläkeläisten jne..
Kun keskustavasemmisto kerran tykkäävät vehdata pörssikuvioissa ,eikö näistä innokkaimmat fanit voi mennä hittoon julkishallinnosta, menköön kolkuttelemaan omilla rahoillaan sijoituksia ja takauksia.
Ei ole hyväksyttävää meneillään oleva vedonlyötimäinen dominoilmiövouhotus!Talo on tulessa, mitä tekee palokunta (valtuusto) heittää lisää bensaa liekkeihin.
Non paljon Kremlissä harmittaa?
Konsepti ei toimi.
Ylihintaisia asuntoja ei markkinoida.
Eikä kannatakaan vaan myydään asuntoja niiden oiekalla hinnalla.
oikealla
Vasemmistolaista vikaa, tykkäävät saada helpolla itselle ansaitsematonta kunniaa tekemättömästä työstä ja pakenevat vastuusta kun sitä peräätte.
Virkkulan vastuut ja käty-huoneistot lyövät heittämällä pohjalukemat mitä tuli päätettyä, niin kaupunginjohtajan, hallituksen kuin valtuuston hölmöyden määrässä
Antaa miljoonien takauksia, idean isän ja äidin syliin jää heinähäkillinen satuja , kuvitelmia ja selityksiä ja kammottava nousukkaan edesauttama konkurssikankkunen.??!!
Sunnuntaina äänestämään kaikista työmiehistä ahkerin Brysseliin.
Meillä ei ole yhtään valmista vetelystä Brysseliin, isommat rattaat jauhamaan, tuskin heistäkään on muuta kuin mammutin jauhinmyllyyn.
Brysselin jauhinkivet tekee selvää pienistä maista edustajineen, näin se on ollut, näin se tulee olemaan.
Suomi häviää maailmankartalta näillä jauhinkivillä.
Hyvää päivän jatkoa.
Resepti on helppo, jos jotain ei tehdä niin sitä vaaditaan. Kun jotain tehdään niin sitä vastustetaan. Asiat voivat tilanteen mukaan muuttua esim. kirjastoa vaadittiin, kun sitä nyt suunnitellaan niin käännytään vastustamaan.
Näin toimii luonnevikainen.
Resepti on sulla sama, jota kaikille kommentoijille määräät. Heilutat häijyä vihaasi suurieleisesti kuin kruunattu elvistelijä.
Luonnevika ei maksa sulle jos se on jollakin, mutta pärjäätkö raivomatta, kun tänne tulee tekstejä niin terävästi kohilleen, raivostuttaahan se.
Virheet kertautuu ja sei makseta nuoleksimalla Tikkalanmäen torveloita, me veronmaksajat ollan maalitauluina
Katse Tikkalanmäkeä päin, tekivät suuren lommon ---talouteen.
MAINEHAITTA
Olet oikeassa minun terävät tekstit saavat mielisairaan suorastaan raivoon.
Hän kylvää väitteitä ilman sisältöä kuin siemeniä runkatessaan.
Et sinä isolla kirjoitettava mainehaitta ole. Olet niin mitätön teoiltasi kuin ihmisenäkin, että tuskin lähipiirikään sinusta ainakaan enää välittää.
Viitsivätkö edes itikat sinunsta pahaa verta imeä?
0=0
Mitä v***ttua te mielipiteitä kirjoittavien henkilöiden kimpussa riekutte.Kyseessä on järjettömän suuri takausvelka pönttötaloon nimeltä Virkkula. Siinä on mainetta sullekin, koijarien !
Aikuiset, hautaan kaatuvat honkelot vielä kerkii , ja siksi raatoilevat!
Olen samaa mieltä takausvelka ,jossa takaajana veronmaksajat.
Miten yleensä tuostakin takauksesta on voitu päättää ja tuollaiset riskit ottaa. Eikö tuo ole jo kuntalaissakin kielletty.
Jos oikein muistan niin alkuun yritettiin vanhuksille osoitetut lahjarahat laittaa tyhjien asuntojen yhtiövastikeisiin.
31.5.2024 Uskottelu hyvin menee ei vaan riitä, "mädät omenat" pilaavat kyynärpäillään yhteisöä sisältäpäin.
Yle uutisoi Virkkulasta- kautta Suomen kolisee. Pyhäjärvellä sama yritys tuli fanfaarien soidessa ja hallinnon suojatessa pomimaan vastuuvapauden valmiina, ja nyt Tikkalanmäellä ollaan hys hys hiljaa epäonnistuneen yrittäjäkumppanin valinnasta,!
Kuntalaisia varmaan kiinnostaa, tai huomisesta huolta kantavia huolellisia ainakin? Miten ja koska takausvastuista ja tyhjien asuntojen syndroomasta on aikomus uutisoida kaupunkikonsernin tiedotusvastaavan toimesta?
Miten takausten käy, konkurssiprosessi on pitkä, selvitystyö on kesken, se nyt ei riitä selistykseksi.
Vähintä mitä pitäisi kerrata, tälläinenkö se on nopean euron kiertotalous, kuntalaiset takaajina, ja kritiikistä piittaamatta kutsutaan tyhjätaksut tänne yrityskumppaniksi??
Totuus on tuotava julki, vastuullisten kestettävä, ikävää mainetta Pyhäjärven kaupungin talousasioista vastaavat.
https://yle.fi/a/74-20090735
-----------------
Pyhäjärven Sanomat kirjoitti kera kaupunginjohtajan selittelyjen, tänään 6.8.2024
Oliko itkua aiempi, toukokuun kirjoitus? sen sanos pysan jutun luettuani, itki isolla iillä, ja kas kuinka ollakkaan, muut ovat syypäitä.En minä, vaan ne muut vanhat pierut
siis 6.6. 2024 nettipyhäkäs
Täydenkuun Tanssifestarien konkurssista älämölö oli melkoine, entäs nyt, tykkäätkö tanssi Tikkalanmäen "kaupunginorkesterin" säestyksellä ja päättäjien viedessä
Kuoleman on paikka, hartaasti nyt vannon,
milloinkaan en toista mä virhettä tee.
Vaan kun katselee nainen lumoten,
varma on taas lähtö, pelin hän vain hallitsee.
Kuoleman on paikka, suudelman hän antaa
vinkkiin siihen luotan ja käyn pelaamaan.
On taas niin kuin aina minun hankittava laina,
sijoitan sen vuorenvarmaan voittajaan
Taustalla rukkaava persu omassa teltassaan. Sitä saa katsella maksua vastaan. Maksu ruplissa.
Kiviniemi ja Nokela ovat taitonsa näyttäneet. Seuraavat kehiin.
Oululainen konsultti on patsastellut 10 vuotta kunnanrahoilla kaivosuusioita ilman että olisi tulosta tullut. Otsikolla on vaan pelattu lisäaikaa ison kalan pyyntiin. Eipä ole valtuuston edessä päässyt taitojaan kertomaan kun on joka yhtiön toimari Kiviniemi sen tehnyt. Kunnan omistamalla kvanttikiinteistö yhtiöllä on muuten Callio nimisiä aputoiminimiä ainakin viisi!?!? Pysyykö valtuutetut ja kuntalaisten valitsemat perillä missä kaikessa veroeurot, nekin vähäiset, pyörii?;?!?!
Kunnan on katkaistava jo vihdoin napanuora kaivoksen toivomuskaivoon. Tehkööt sen yritysten ja projektirahoitusten turvin - jos nyt sitä enää kukaan lähtee rahoittamaan!!??
Pelaavat yhteistyössä roolipelia ja nauravat hyväuskoisten 27 /27 - panostajien edessä "ei ole hullu joka pyytää, vaan joka maksaa"- meidän voimatta mitään.
Valtuuston rooli, ihan voi jokainen kysyä, ovatko mukana epäröimättä?
Kyseenalaistamatta?
Sitä se nyt pahasti vaikuttaa , ovat valppautensa hukaneet, yksinkertaiset huokailevat utopisten tarinoiden keskellä, nielaisevat hankkeet ja huuhaat, ja mikä pahinta, varovat epäilemästä feikkikerhoilun vetäjän tulevaisuuden tilivuositarinoita.
Kaupunki -kaivos yhdistely toimii samaan tapaan, kuin rahanpesukonsepti, jota tehdään julkisesti ja härskisti , pelkurivaltuuston kyyristellessä.
Silmänkääntötemppujen Robin Hoodit kalastavat systeemillä euroja riittää ja uusioita pukkaa----
Taitavat nauraa pyhäjärviselle illanistujaisissa?
Kun kumpainenkin paperiyhtiöiden tulokärjestä lähtee, joko itse tai avustettuna, menoa valaisee poltetut sillat takanapäin. Totisesti sekin on parempi, kuin jatkaa eteenpäin, tiedostaen, että edessäpäin on utopiapuheilla rakennetetut kapulasilla, jotka t romahtavat yksi toisensa jälkeen..
Niin kuin on jo tapahtunut, hömppähömppää rahoitettaessa.
Kukas vastuullisista on päässyt näkemään ennustajan pallosta, missä laskelmoidut miljoonat luuraa ja onko pummpuvoimalan yrityskumppanista on selvillä totuus, ai vain että "luulo ei ole tiedon väärti"?
Heppoiselta vaikuttaa, jos ei ole kuin hyvillä puheilla mukana.
Eikös se ole silleen, kun h-hetki on, että yhtiöllä on vähintäänkin mukana kolmensadan miljoonan alkupotin sitoumus?
Eu-Vaalit tuli, oli ja meni. Jäikö hampaankoloon sanomista?
Ei hätää, kohta puhkutaan uutta vaalikiimaa, missä jopa hölmöjen antamat äänipotit ovat kovasti kysyttyjä ja omia ansioita luetellaan..Väliäkö sillä, että puolet puheista on minä- potaskaa, yks neljäsosa muiden syyllistämistä ja yks neljäsosa viekasta vaatimattomuutta.
Kohta mennään , keväällä 2025 --
10 kk päästä ovat kunta-ja aluevaalit.
Nykyinen asioiden hoitaminen on jäänyt hunningolle, mutta vakaasti ollaan osaamassa näidenkin ympyröiden asioita. Pohteen aluevaltuutetut aktivoitunevat selittelemään omiin kysymyksiinsä itse kehittelemiään vastauksia, elikkäs seloteus alkaneen; kysymyksessä on se, että...plääh.
Pohteella on ilmeisesti tyhjänä "sijoitusasuntoja" tässä hiton Virkkulassa, neliöiden kolkkoudessa, ja kuinkas muuten, vuokranmaksajana toimii varakas, naapurikuntiaan huomattavasti varakkaampi, Pyhäjärven kaupunki.
Missä ovat asukkaat, vuokralaiset, thäh?
Oi oi. Kylläpäs ahdistaa. Käyppäs ulkona happihyppelyllä, kyllä se siitä helpottuu jos tuo märiseminen ei auta!
Eiköhän sinulla ole enemmän ahdistuksen ankeutta, ja siitä syystä tuulettaa ulkona ajatuksiasi?
Samoin palauttein roikut palstalla ja alituiseen hingut moittimaan muiden tekstejä? Jotka ovat, monilla Itseasiassa, hyvin osuvia ja ajankohtaisia.
Joopa, kaupunki ottaa lainaa sillä ne vastikkeet ilmeisesti maksetaan.
Pakkohan se on ennenkuin tuulimiljardit on tilillä.🤣
Ai niin ja pitäähän ne takuutkin hoitaa.
Milloinkas tämä Kiviniemi kertoo lisää asian tiimoilta.
Kerkeekö vielä kävellä ladulla ennenkuin lisätietoa tipahtaa.
Taitasko puhua asiaa, vaiko asian vierestä, kova mies selittämään "suuria hötöjä"...siirtää vastuut Virkkulan rakentamishankkeesta senioreille, eipä sillä--pääkellokaat ovatkin varmaan kuiskutelleet valtavasta asuntopulasta paikkakunnalla..
Jokunen aika sitten paikkakunnalla oli kymmeniä asutusalueiden tyhjiä vuokra-asuntoja...tornitaloissakin huhu hirrmusti molemmissa.
Niin kun nyt vouhottavat kulttuuritalon välttämättömyydestä ..ettäs tiedätte, kaikki vanhat pierut hääräävät velkaa velan päälle. kun tietävät tosiasian siinä suhteessa, että kun kauhean miljoonavelan ja ylläpitomaksun aika tullee, niin ovat jo suorasäärisiä matojen maassa.