Onko miten yleistä? No, toivottavasti osaavat sujuvaa suomen kieltä!
Ambulanssikuskeina kaksi ulkomaalaista miestä?
Anonyymi-ap
15532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
https://yle.fi/a/3-6007130
Ovatkohan yksityisiä, enpä taida ambulanssia soitella, jos ne jotenkin pystyvät ottamaan julkisen hätäpuhelun itelleen?
Jos se toinen ooi Tynkkysen nainen , osaako se suomea , en tiedä ?
Presidentin vaimo britti , osaako Suomea ?
Eivät takuulla ole ulkomaalaisia, jos ovat pelastuslaitoksen hommissa. Ni!
JA ihan varmasti olivat, Ambulanssi parkissa ja olivat syömässä siinä missä on hienosti laitettu ulkokalusteet jyskin lähellä, sellaiset valkoiset, Puhuivat ihan muuta , kuin suomea ja eivät olleet edes suomalaisen näköisiäkään ja ambulanssi asusteet päällä.
sinä olet jo kuollut meille muille....
https://pelastustieto.fi/pelastustoiminta/harjoitus-ja-koulutus/pelastuskoulu-rekrytoisi-erityisesti-naisia-ja-maahanmuuttajia/#6b1a2e5a
Että näin!
Eiköhän ambulanssin kuskilta vaadita Suomen kansalaisuus ja suomalainen ajokortti.
Juu, mutta jos ei ymmärrä mitä puhutaan, niin voivat viedä vaikka kalmistoon.
Suomen kansalaisuus, kun ei ole mikään tae, että osaa suomenkielen kirjoittaa tai puhua saatika ymmärtää.
Se on kuin Yliopistotasolla, että VIRKAKIELI ruotsi tulee osata.
Ei ne mitään pelastuslaitoksen henkilöstöä ole olleet.
Kyllä autossa näkyy mistä olisivat.
Kyllä täällä on ulkokehällä olevia kommentteja.
Pieniä vihreitä miehiä
Kuristavat kuulemma hengiltä potilaita, jos ei meinaa henki muuten lähteä.
En ihmettele kun äkistä kyse
Ambulanssin henkilökunnalta vaaditaan alan koulutus ja jos äidinkielenä jokin muu kuin suomi, niin kyllä suomenkielentaito vaaditaan. Että ole vaan ihan huoleti.
Mä näin yhellä turvaliivit ja lippalakin. Oliko jostain muualta kui täältä? Jos oli niin mistä? Pitäis tietää kellä turvaliivit. Entä jos pian käyttää pelastusliivejä niin mistä tietää onko tullut muualta. Tosi epävarmaa nykysin!