Kakofonia yltyi välillä jopa liki falsettiin!
IS-linkki ~ https://www.is.fi/politiikka/art-2000010481971.html -
IS-otsikointi: "IS-raati: Purran ylimielisyys pulppusi pintaan – yksi iski kuin punainen kobra"
IJL-pikakommentti: "Katsoin vaalitentin suurimpien eduskuntapuolueiden puheenjohtajien osalta 6.6.-24 ..c.. [ ~ https://areena.yle.fi/1-70535808 -, Yle Areena -otsikoituna näin: "Puoluejohtajat kohtaavat viimeisessä suorassa vaalikeskustelussa ennen sunnuntain vaalipäivää. Keskustelua voi kommentoida Ylen chatissa osoitteessa chat.yle.fi. Lähetyksen juontaa Petri Raivio. Suorassa lähetyksessä on suomenkielinen ohjelmatekstitys ja Yle Areenassa viittomakielinen tulkkaus rinnakkaislähetyksessä." ]
..c.. - IJL-ensikommentti sanallisesta esiintymisasusta":
"Kuin nelivuotiaat kevätpaisunnassa, kun pääsivät kirmaillen ensikerran tuiman talven jälkeen ulos, ja "kavereiden joukkoon", jolloin sekasortoinen päälle puhuminen itsekkyysmomentein, ajattelematta juurikaan sisältökomponentteja alkoi --
-- alussansa lähes 1941-uhohengessä, kun oli kyse Ukrainan meidän kansalaisten velkarahalla aseistamisesta. Ukraina nostatti näiden huippupoliitikkojen palavan kiihkokiillon fanaattisuudessaan Venäjää vastaan, ja näin russofobia oli täysissä liekeissä -
.. antoiko Natoon liittyminen pontta 'rinnat rottingeille'; saattoi olla se hokematurvallisuusajattelu, jota vain nämä mediamanipulaatiossaan joukko-opin sotapsykoottisuudessaan poliitikot "ymmärsivät"
- kansakunnan, siis äänestäjien tajutessa verrannollisesti kuitenkin mitä teimme vuonna 1941 silloisen "naton" - Adolf Hitlerin johtaman Saksan kolmannen valtakunnan kanssa ..
- palkinto odotti sitten vuonna 1944, joka meillä muistetaan erinomaisesti - .. alueluovutuksineen.
__ __
Tenttihän oli rakennettu aika-ajoin juontajan käsistä karaten meitä äänestäjiä varten,
.. vaikka välillä tuntui, että puheenjohtajat nokittelivat falsettiin ulottuen - äänenpainoin, toinen toisiaan; äänestäjien hymyillessä kotikatsomoissaan ..
-politiikan maailmanpyöräralli jatkui studiossa kiihtyen, jopa punastellen, kun ote karkasi hikoilevista käsistä. Vaalitenttikäytös poliitikoiltamme on muuttunut täysin.
Edellisenä iltana oli pienipuolueiden ..e.. [ ~ https://areena.yle.fi/1-70643551
--, otsikoituna näin: "Pienpuoluetentissä kohtaavat eduskunnan ulkopuolisten, ehdokkaita asettaneiden puolueiden edustajat. Keskustelemassa puheenjohtajat Petrus Pennanen (ap.), Ossi Tiihonen (vl.) ja Lassi Kivinen (lib.) sekä pääsihteeri Tiina Sandberg (skp.) ja puheenjohtajan sijainen Liisa Mariapori (tot.). Lähetyksen juontaa Rosa Kettumäki." ]
..e.. vastaava tentti: Se meni lähes erinomaisessa hengessä, jossa oli erilaisuutta, erimielisyyttä, mutta sellaista ulosantia, jonka äänestäjä ymmärsi kirkkaan selvästi! -
..
-
153944
EU-Vaalit: Puheenjohtajat tentattiin Suomesta
13
550
Vastaukset
- Anonyymi
Li Andersson!
- Anonyymi
Ihana Li❤️❤️❤️
- Anonyymi
Juuri näin, puhui sydämestään!
- Anonyymi
Li kontra persu?
- Anonyymi
Jopas on itätrollausta - heikkotasoisen kirjoitelman väsännyt Ilkka Luoma vaikuttaa putinistilta, jonka kirjoituksen sekavuudesta voi päätellä aika paljon.
Kehutaan vähän: harvoin näkee kirjoitusta, jossa noinkin paljon vedetään asioita sivuraiteille, valehdellaan ja pompitaan asian ulkopuolelle. - Anonyymi
Kuinka kävikään!
Li Andersson noin 250 000 ääntä; ollen ylivertainen äänikuningatar. Miksi?- Anonyymi
Kyse on vihervassareiden strategisesta äänestämisestä: nyt äänestettiin Li Anderssonia, minkä vuoksi Vihreät ja SDP saivat rökäletappion.
Äänet menivät hukkaan, koska VS:n kolme meppiä liittyvät täysin arvottomaan The Left ryhmään. Se on äärivasemmistolainen ja kannattaa Putinia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse on vihervassareiden strategisesta äänestämisestä: nyt äänestettiin Li Anderssonia, minkä vuoksi Vihreät ja SDP saivat rökäletappion.
Äänet menivät hukkaan, koska VS:n kolme meppiä liittyvät täysin arvottomaan The Left ryhmään. Se on äärivasemmistolainen ja kannattaa Putinia.Aika yksipuolinen kannanotto, jotenkin sellainen, jossa kommentoija on manipuloitu joukkopsykoosiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse on vihervassareiden strategisesta äänestämisestä: nyt äänestettiin Li Anderssonia, minkä vuoksi Vihreät ja SDP saivat rökäletappion.
Äänet menivät hukkaan, koska VS:n kolme meppiä liittyvät täysin arvottomaan The Left ryhmään. Se on äärivasemmistolainen ja kannattaa Putinia.Et taida paljon seurata politiikkaa?
- Anonyymi
Li Anderssonin ylivoimaa; miksi?
- Anonyymi
Taktinen äänestäminen, kuten aikoinaan Paavonkin kohdalla. Nykyaikainen muljutustapa, jolla saadaan häiriköt Brysseliin.
Miksihän melkein kaikki EU-vaaleissa rökäletappion kärsineet Eurooppalaiset politikot, kokoontuvat Sveitsiin "rauhankokoukseen"? Ja suurin osa maista ei lähetä päämiehiään sinne, vaan täysin tuntemattomat apulaisministerit edustavat maita kokouksessa?
https://rumble.com/v50ymz5-graham-wants-ukraine-resources.-us-lifts-weapons-ban.-elensky-in-bundestag..html
U.S. Senator Lindsey Graham has called Ukraine a “goldmine”, adding that Washington could lose access to critical minerals worth trillions of dollars if Russia wins the war. “If we help Ukraine now, they can become the best business partner we ever dreamed of, that $10 to $12 trillion of critical mineral assets could be used by Ukraine and the West, not given to Putin and China,” he said. Watch this video for more information. …
Että sellaista demokratiaa mekin tuemme verovaroilla.- Anonyymi
Kenellä oli edellinen Suomen ennätys, milloin a millaisella tuloksella?
- Anonyymi
Andersson sai arvosanaksi parhaan eli 8!
IS
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941