EU-Vaalit: Puheenjohtajat tentattiin Suomesta

Kakofonia yltyi välillä jopa liki falsettiin!

IS-linkki ~ https://www.is.fi/politiikka/art-2000010481971.html -
IS-otsikointi: "IS-raati: Purran ylimielisyys pulppusi pintaan – yksi iski kuin punainen kobra"

IJL-pikakommentti: "Katsoin vaalitentin suurimpien eduskuntapuolueiden puheenjohtajien osalta 6.6.-24 ..c.. [ ~ https://areena.yle.fi/1-70535808 -, Yle Areena -otsikoituna näin: "Puoluejohtajat kohtaavat viimeisessä suorassa vaalikeskustelussa ennen sunnuntain vaalipäivää. Keskustelua voi kommentoida Ylen chatissa osoitteessa chat.yle.fi. Lähetyksen juontaa Petri Raivio. Suorassa lähetyksessä on suomenkielinen ohjelmatekstitys ja Yle Areenassa viittomakielinen tulkkaus rinnakkaislähetyksessä." ]

..c.. - IJL-ensikommentti sanallisesta esiintymisasusta":

"Kuin nelivuotiaat kevätpaisunnassa, kun pääsivät kirmaillen ensikerran tuiman talven jälkeen ulos, ja "kavereiden joukkoon", jolloin sekasortoinen päälle puhuminen itsekkyysmomentein, ajattelematta juurikaan sisältökomponentteja alkoi --

-- alussansa lähes 1941-uhohengessä, kun oli kyse Ukrainan meidän kansalaisten velkarahalla aseistamisesta. Ukraina nostatti näiden huippupoliitikkojen palavan kiihkokiillon fanaattisuudessaan Venäjää vastaan, ja näin russofobia oli täysissä liekeissä -

.. antoiko Natoon liittyminen pontta 'rinnat rottingeille'; saattoi olla se hokematurvallisuusajattelu, jota vain nämä mediamanipulaatiossaan joukko-opin sotapsykoottisuudessaan poliitikot "ymmärsivät"

- kansakunnan, siis äänestäjien tajutessa verrannollisesti kuitenkin mitä teimme vuonna 1941 silloisen "naton" - Adolf Hitlerin johtaman Saksan kolmannen valtakunnan kanssa ..

- palkinto odotti sitten vuonna 1944, joka meillä muistetaan erinomaisesti - .. alueluovutuksineen.


__ __
Tenttihän oli rakennettu aika-ajoin juontajan käsistä karaten meitä äänestäjiä varten,

.. vaikka välillä tuntui, että puheenjohtajat nokittelivat falsettiin ulottuen - äänenpainoin, toinen toisiaan; äänestäjien hymyillessä kotikatsomoissaan ..

-politiikan maailmanpyöräralli jatkui studiossa kiihtyen, jopa punastellen, kun ote karkasi hikoilevista käsistä. Vaalitenttikäytös poliitikoiltamme on muuttunut täysin.

Edellisenä iltana oli pienipuolueiden ..e.. [ ~ https://areena.yle.fi/1-70643551
--, otsikoituna näin: "Pienpuoluetentissä kohtaavat eduskunnan ulkopuolisten, ehdokkaita asettaneiden puolueiden edustajat. Keskustelemassa puheenjohtajat Petrus Pennanen (ap.), Ossi Tiihonen (vl.) ja Lassi Kivinen (lib.) sekä pääsihteeri Tiina Sandberg (skp.) ja puheenjohtajan sijainen Liisa Mariapori (tot.). Lähetyksen juontaa Rosa Kettumäki." ]

..e.. vastaava tentti: Se meni lähes erinomaisessa hengessä, jossa oli erilaisuutta, erimielisyyttä, mutta sellaista ulosantia, jonka äänestäjä ymmärsi kirkkaan selvästi! -

..
-
153944

13

613

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Li Andersson!

    • Anonyymi

      Ihana Li❤️❤️❤️

      • Anonyymi

        Juuri näin, puhui sydämestään!


      • Anonyymi

        Li kontra persu?


    • Anonyymi

      Jopas on itätrollausta - heikkotasoisen kirjoitelman väsännyt Ilkka Luoma vaikuttaa putinistilta, jonka kirjoituksen sekavuudesta voi päätellä aika paljon.

      Kehutaan vähän: harvoin näkee kirjoitusta, jossa noinkin paljon vedetään asioita sivuraiteille, valehdellaan ja pompitaan asian ulkopuolelle.

    • Anonyymi

      Kuinka kävikään!

      Li Andersson noin 250 000 ääntä; ollen ylivertainen äänikuningatar. Miksi?

      • Anonyymi

        Kyse on vihervassareiden strategisesta äänestämisestä: nyt äänestettiin Li Anderssonia, minkä vuoksi Vihreät ja SDP saivat rökäletappion.

        Äänet menivät hukkaan, koska VS:n kolme meppiä liittyvät täysin arvottomaan The Left ryhmään. Se on äärivasemmistolainen ja kannattaa Putinia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse on vihervassareiden strategisesta äänestämisestä: nyt äänestettiin Li Anderssonia, minkä vuoksi Vihreät ja SDP saivat rökäletappion.

        Äänet menivät hukkaan, koska VS:n kolme meppiä liittyvät täysin arvottomaan The Left ryhmään. Se on äärivasemmistolainen ja kannattaa Putinia.

        Aika yksipuolinen kannanotto, jotenkin sellainen, jossa kommentoija on manipuloitu joukkopsykoosiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse on vihervassareiden strategisesta äänestämisestä: nyt äänestettiin Li Anderssonia, minkä vuoksi Vihreät ja SDP saivat rökäletappion.

        Äänet menivät hukkaan, koska VS:n kolme meppiä liittyvät täysin arvottomaan The Left ryhmään. Se on äärivasemmistolainen ja kannattaa Putinia.

        Et taida paljon seurata politiikkaa?


    • Anonyymi

      Li Anderssonin ylivoimaa; miksi?

    • Anonyymi

      Taktinen äänestäminen, kuten aikoinaan Paavonkin kohdalla. Nykyaikainen muljutustapa, jolla saadaan häiriköt Brysseliin.
      Miksihän melkein kaikki EU-vaaleissa rökäletappion kärsineet Eurooppalaiset politikot, kokoontuvat Sveitsiin "rauhankokoukseen"? Ja suurin osa maista ei lähetä päämiehiään sinne, vaan täysin tuntemattomat apulaisministerit edustavat maita kokouksessa?
      https://rumble.com/v50ymz5-graham-wants-ukraine-resources.-us-lifts-weapons-ban.-elensky-in-bundestag..html
      U.S. Senator Lindsey Graham has called Ukraine a “goldmine”, adding that Washington could lose access to critical minerals worth trillions of dollars if Russia wins the war. “If we help Ukraine now, they can become the best business partner we ever dreamed of, that $10 to $12 trillion of critical mineral assets could be used by Ukraine and the West, not given to Putin and China,” he said. Watch this video for more information. …
      Että sellaista demokratiaa mekin tuemme verovaroilla.

      • Anonyymi

        Kenellä oli edellinen Suomen ennätys, milloin a millaisella tuloksella?


    • Anonyymi

      Andersson sai arvosanaksi parhaan eli 8!

      IS

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      76
      1255
    2. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1235
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      83
      1178
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      975
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      7
      968
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      63
      874
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      82
      803
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      672
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      81
      651
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      574
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      557
    13. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      527
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      520
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      518
    17. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      48
      517
    18. 45
      502
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      88
      487
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      20
      475
    Aihe