Kävin kurkkaamassa omaintti-sivulla. Siellä oli tieto että minusta ei ole enää mitään tietoa ko. sivuilla koska olen täyttänyt jo 60v.
Eli olen huru-ukko.
Maanpuolustustahtoa on vaikkakin olen ns. ruununraakki eli en täysin enää palvelus kuntoinen. Fyysisestä kunnoltani kyllä olen mutta vammat estäisivät pitempi aikaisen palveluksen.
Kykenisin kuitenkin olemaan apuna taustajoukoissa, huollossa, varastossa, yms.
Mielestäni hyvin moni yli kuuskymppinen kykenisi olemaan jossain tehtävissä kauempana taistelu linjoista.
Miehistön hukkaa!
Toki siviilirintamallakin apua tarvitaan.
Omaintti???
15
2340
Vastaukset 15
- Anonyymi
Mpk:n toiminnassa voi olla mukana. Ukrainassa on nähty, että logistiikka ja esim. kaluston huolto vaatii runsaasti väkeä.
- Anonyymi
Mitä hyötyä on olla MPK:n toiminnassa mukana? Ei mielestäni mitään. Jos sotatilanne tulee niin et kelpaa mihinkään.
Onko MPK siis huru-ukkojen kerho. - Anonyymi
No kuinka voi olla huoltamassa kalustoa jos kalusto on Puolustusvoimien kalustoa eikä ole enää Puolustusvoimien riveissä koska on yli 60v.
- Anonyymi
Meikäläinen on jo nostoväessä, eikä viime tornipostikirjeessä edes ollut määrätty sijoitus paikkaa.
Kannattaako edes vaivautua omaintti sivuilta sodanajan sijoitusta, kai siellä nostoväkeen siirtyneillekin on sijoituspaikka etulinjassa tai tykinruokana?- Anonyymi
Mikä on nostoväki? Onko sellaista enää olemassakaan.
- Anonyymi
Tämähän on kerrottu selvästi.
<OmaInttiin voivat kirjautua kaikki 18-60 vuotiaat asevelvolliset- Anonyymi
Tiedetään mutta miksi yli 60v ei kelpaa mihinkään?
60-65v pitää vielä olla työelämässä mukana.
Jos takalinjoilla/huollossa yms käytetään 20-30 vuotiaita sotilaita niin hukkaan tavallaan menee nämä sotilaat jotka pärjäisi vielä taistelukentällä.
- Anonyymi
Kirjauduin, muttei ollut kovin informatiivinen, suunnilleen "reservissä" taisi olla tiedon tarkkuus.
- Anonyymi
Sinunulla ei ole tietoja...51v olen.no ei sitten...ei kai kelpaa enää.
- Anonyymi
"Mielestäni hyvin moni yli kuuskymppinen kykenisi olemaan jossain tehtävissä kauempana taistelu linjoista.
Miehistön hukkaa!
Toki siviilirintamallakin apua tarvitaan."
Niin. Ne yli-ikäiset voivat olla avuksi nimenomaan siellä siviilirintamalla ja siviileinä. Ei siihen laatikoiden nosteluun, ruokahuoltoon ja varastohommiin sitä maastopukua ja kokardia tarvita.
Vai onko tässä nyt tärkeämpää päästä leikkimään sotilasta, kuin olla oikeasti avuksi?- Anonyymi
No voihan varareservissä ja yli 60 vuotiaat lennättää droneja, ei tarvi olla eturintamassa, vaan kilometrein päässä ja lennättää kamikaze droneja vihollisen pesäkkeisiin.
Ukrainassahan dronet on merkittävä tekijä sodankäynnissä.
Olen rc lennokkien rakentemista ja lennätystä harrastanut joskus 10 vuotta sitten.
Ajattelin hankkia dronen, mutta en sitten viitsinyt, kun se vaatii trafin kurssit ja menee siitä vuosimaksut ja kaikki, pelkkää rahastusta. - Anonyymi
Mihin niitä laatikoita pitäisi pitäisi mennä nostelemaan siviili-asussa?
Sehän se juurikin on ongelma koska ei tiedä mistään mitään mitä pitäisi tehdä ja missä.
- Anonyymi
Se ettein ole tietoja tuossa palvelussa ei todellakaan tarkoita etteikö tehtävää ja sijoitusta olisi. Tuo on vain rauhanajan juttuja. Tositilanteessa ei kysellä ikää vaan joka mies 65v asti saa aseen käteen. Sivaritkin myös. Sodassa on voimassa sotalaki!
- Anonyymi
Pelastusarmeija on paras armeija. Olen majuri ruuanjako-osastolla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelastusarmeija on paras armeija. Olen majuri ruuanjako-osastolla
Jaa..minä olen roskapussinkantaja
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371501Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2871074Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94834Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68792Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 112634
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34584Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41511
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48485- 34466
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32444
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8417Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381