Taas on... iloinen Andersson

Li Andersson yksinään sai ääniä lähes kaksi kertaa niin paljon kuin koko persujoukko yhteensä.
Näyttää siltä, ettei tuo persuaate ollut sittenkään kovin kestävää laatua.
5117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mistä sinä sen PS:n ehdokkaiden äänimäärän muka tiedät?

Äänestä

No jos se valehtelun ja muiden mollaaminen on ollut persupolitiikkaa Liitä äänestämällä potkitaan persuja munille, mitä muutakaan.
Tavallisena työtätekevänä tamperelaisena konepaja-asentajana äänestin Li tä koska persut hallituksessa kurittamassa työntekijää, siksi Li.

Äänestä
  • Onko suvussanne aiemmin todettu mielisaisauksia?
    Asioiden käsityskyky sumentunut ja suuruudenhulluus kulkee mukana päivittäin, montako konepajaa olet asentanut, epäilemättä yksiksesi?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Onko suvussanne aiemmin todettu mielisaisauksia?
    Asioiden käsityskyky sumentunut ja suuruudenhulluus kulkee mukana päivittäin, montako konepajaa olet asentanut, epäilemättä yksiksesi?

    Miksi apinoit Hitleriä?

    "Jokainen saksalainen on kansallissosialisti - ne harvat, jotka ovat puolueen ulkopuolella, ovat joko mielisairaita tai idiootteja." -Adolf Hitler-

    Äänestä

Onnea Li:lle! Olet sinä suosittu, vaikka itse en nyt sinua äänestänytkään. Onnea matkaasi!

En halua pelotella, mutta...

NYT KERRON JÄNNITTÄVÄN TOSIKERTOMUKSEN.

Tämä ei siis ole keksitty, vaan todella tapahtunut.
Siis kerron ensiksi kaksi tositapausta ja sen jälkeen kaksi ennustusta. Sopiiko näin? Ok, -taas olet hiljaa, joten tulkitsen, että sopii.

Yksi ukrainalainen nainen kertoi ystävästään, joka on ortodoksikirkon monah, eli munkki. Hän on ollut naisen tukena elämän eri vaiheissa. Viime talvena the refugee woman, kun näytti siltä, että S. menettää asuntonsa ja joutuu kadulle, munkki oli vakuutellut ja rauhoitellut, että kyllä sinä sen asunnon saat, yritä vielä, minä rukoilen puolestasi. Niinpä, kun S. sai yllättäen 600 euroa. Ai mistäkö? -No kun oli piilottanut kenkäänsä sen rahan ja luuli sen varastetuksi, mutta muutettuaan yllättäen saamaansa uuteen vuokra-asuntoonsa, löysi kätkön. Se ei ollutkaan varastettu. Omat säästöt siis löytyivät. S. oli hyvin iloinen löydöstä ja päätti ostaa munkille kivan lahjan kaikenlaista syötävää yms. ja lähetti paketin liikkuvan postiauton välityksellä. Kun munkki sai lähetyksen, hän soitti S:lle ja kertoi kaikki, mitä oli tapahtunut rahan katoamisesta sen löytymiseen jne. Vaikka S. ei ollut kertonut hänelle mitään siitä.

Yksi ukrainalainen nainen, a civil servant, virkamies juristi, joka ajoi valtion puolesta juttuja oikeudessa, ja voitti jopa oligarkkeja vastaan oikeusjuttuja, vaikka oli nuori, melko vasta valmistunut ja siis muodollisesti melko kokematon. No juristinainen oli hoitamassa yhtä juttua Odessassa ja koska hän oli harras ortodoksi, hän päätti käydä luostarissa lounasaikaan rukoilemassa. Hän ei ollut syönyt mitään ammupäivällä. Ukrainassa virassa olevat ansaitsivat niin vähän, että niukkuutta oli jopa ruoasta. Kun nainen oli luostarin ulko-ovella ja pysähtyi ruuhkaisen hallin ovelle, eräs munkki osoitti käsillään kutsun; -tule tänne.

Nainen oli sattumalta saman niminen kuin edellisessä rahatapauksessa. Ainoa ero oli keskellä nimeä olevat e ja i -kirjaimet. No kun tämä juristinainen meni munkin luo, munkki sanoi ensiksi, että sinä et ole syönyt vielä tänään ja sinulla on nälkä. Munkki pyysi jonkun tuomaan ruokaa naiselle. S. alkoi kiitollisena syödä, köyhästä, venäläisten 1900 luvulla kulakien ryöstämässä perheessä olleista vanhemmista syntynyt. Monah oli alkanut kertoa naisen historiasta kaikkea mitä oli tapahttunut hänen Lvivissä ja Italiassa ollessaan. ja mitä nainen oli niistä ajatellut ja surrut jne. ja neuvoi miten niihin asioihin pitäisi suhtautua ja miten jatkossa ajatella ja toimia. Monah oli julistanut myös synninpäästön. Kysymys oli hyvin henkilökohtaisista asioista, joista S. ei ollut kertonut kenellekään mitään. Hän ei ollut tavannut myöskään tuota munkkia aikaisemmin, eli hän tapasi munkin ensimmäisen kerran. Mistä tuo munkki tiesi hänen elämänsä vaheet tarkkaan? -nainen ajatteli hämillään. Tuo munkki on jo kuollut.

Mutta ei siinä kaikki tuon ensimmäisen kertomuksen S., kertoi tuon toisen munkin ennustaneen viime viikolla. Mutta täytyy vielä kertoa, että munkki oli siunannut tuon asunto-rahakertomuksen S:n ja sanonut, että lähde Suomeen turvaan. S. ei ollut sitä suunnitellut, mutta lähti kuitenkin. No viime viikolla tuo munkki oli ennustanut. Hän oli sanonut, että nyt tulee lyhyt rauhallisempi aika, mutta jo kahden vuoden kuluttua tulee maailmansota ja kaikkialla Euroopassa soditaan. Kauheaa hävitystä kaikkialla.

No, joku voisi kohauttaa olkapäitään ja sanoa sarkastisen kyynikon epäuskolla: ”No niinpä varmaan.” Mutta kaksi- kolme viikkoa sitten Norjan sotilasasiantuntija varoitti lähes samoin sanoin…

Olen seurannut viimeistä vuosikymmentä Ukrainassa ja maailmassa yleensäkin. Kun vuonna 2011 kuulin ennustuksia siitä, mitä seuraavan vuosikymmenen aikana tulee tapahtumaan, suhtauduin juuri samoin. Että ”niinpä varmaan.” Ajattelin, että pelkkää puhetta, että eihän kukaan voi tietää tulevaisuudesta tuollaisia. Mutta olen hämmentyneenä seurannut, kuin itseään toteuttavaa ennustetta, eli kaikki on edennyt juuri niin kuin ortodoksimunkit olivat S.:lle (juristinaiselle) sanoneet. Juristi oli töissä parlamentissa lainvalmistelijana. Kun hän kollegojensa kanssa palasi kaupungilta työpaikalle, lähellä Marinski park puistoa Kiovassa, sillä Verhovna Rada sijaitsee Marinski park puiston vieressä, yksi keski-ikäinen, omalaatuisen oloinen ja epämääräisiin vaatteisiin pukeutunut nainen huutamalla kertoi heille myös samat ennustukset. He ajattelivat naisen olevan päästään vialla, eli mielisairas. Mutta juristinainen kertoi ennusteet silloin myös minulle. Ja, ja kuinka ollakaan, on ollut ällistyttävää kuinka tarkoin ennustukset ovat toteutuneet.

Lännessä pidettiin myös Zirinovskia höplähtäneenä. Kuulin hänen äänitettyjä ennustuksia haastatteluissa. Kuunnelkaa tekin. On hämmästyttävää kuultavaa myös. Ja joku munkki myös väitti, että Zirinovski ei kuollut luonnollista kuolemaa, vaan hänet julkituomiensa suunnitelmien vuoksi poistettiin päiviltä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Li Andersson yksinään sai ääniä lähes kaksi kertaa niin paljon kuin koko persujoukko yhteensä.
Näyttää siltä, ettei tuo persuaate ollut sittenkään kovin kestävää laatua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu