Huono tyhjäkäynti ja vihrekoodi P0171

Terve!

Minulla olisi kysymys tietäjille:

Auton moottori käy huonosti. Luin vikakoodit OBD lukijalla ja virhekoodi on P0171.
Tällä kodilla vika on joko bensapumpussa, ilmatunnistimessa, suihkusuuttimessa tai ilmavuodossa.

Kun moottori on kylmä, vika on heti olemassa. Kun moottori on lämmin sitä ei ole.

Olisiko siis vika tuossa ilmatunnistimessa? Tämän järkeilin siksi että lämmin kone toimii normaalisti.

t. Sami.

8

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy liian laihiksella ja rytkyttää kylmänä viittaa motor lämpö tunnistimeen?🥰

    • Anonyymi

      Kannattaisiko asiaa kysyä vaikka vaikka merkkifoorumilta tai harrastaja foorumilta. Suolessa 99% vittuilee, harhauttaa tai ei muuten vaan ymmärrä asiasta mitään.

    • Anonyymi

      Kone käy laihalla, todennäköisesti vika suuttimissa, ne voi pestä ultraäänipesurilla.

      • Anonyymi

        Ne voi lähettää testattavaksi tänne: https://www.finjector.com/
        Sieltä saa myös uusia ja vanhat voidaan kunnostaa.
        Suosittelen kyseistä firmaa lämpimästi.


      • Anonyymi

        Myös ilmavuoto imusarjassa voi olla mahdollinen syy.


    • Anonyymi

      Ilmavuoto moottoriin aiheuttaa aina että moottori ei toimi kuten suunniteltu sitten ohjaus työntää lisää polttoainetta joka ei ole normaalia, sitten ei pala kunnolla sylintereissa, päästöt ei kunnossa.

      Polttoainepumppu ei toimi kunnolla kun se on pyörinyt riittävän monta tuntia. Sitten se aiheuttaa käyntihäiriöitä tai että moottori ei käynnisty ollenkaan. Tämäkin helppo todeta


      Ahtoputket ja turbo oltava kunnossa jos turbollinen

    • Anonyymi

      Ylleensä vika onpi mahvi, sellanen vastuslanka joka miihtas ilmamäärää, elli siis ilmamärrä mittari. Ne lankat pitää putssata suihke ainneellä niin taas pellittää.

    • Anonyymi

      Ilmeisesti auton malli ja vuosimalli on suuria salaisuusia, voimme varmaankin arvailla että moottori on bensakäyttöinen eikä diesel.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      150
      9813
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6213
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      33
      5567
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      177
      5467
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4518
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4502
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2991
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      129
      2956
    Aihe