milläkonstein tecumseh moottorin 115 mallista on otettu 3 hevosvoimasta viiteen vaikka kuutiotilavuus on sama 180 kuutiota?
malli 115-1 on 3.5 hv ja 115-2 on 5 hp vaikka moottori on sama.
kuka tietää näitten erot?
katsoin 115 moottorin kaasuttimen kurkun kooksi jokin9 mm, otin tecumseh hssk50 kaasuttimen joka passasi suoraan 115 moottoriin,sen kaasuttimen koko oli n.12 mm ja pelaa hyvin ja nyt ei pitkäkään ruoho hidasta sitä enää.
onko 115-1 ja 115-2 teho ero tehty pelkällä kaasuttimella?
tecumseh 115 ja 115-2 tehoerot
5
126
Vastaukset
- Anonyymi
Monesti näissä on eroa vain tehoa ilmoittavan tarran osalta.
- Anonyymi
Ja yövuoro laittaa isoimmat tarrat.
- Anonyymi
tecumseh moottorista kokeilin sen käydessä " kuvernoorin" toimintaa, eli kaasuttimen jouset irti kuvernoorista jotta kone kävi tyhjäkäyntiä ilman säätäjää ja liikutin kuvernooria kokeillakseni mihin suuntaan se liikkuu kun kaasua lisää niin liikutin sitä liikaa ja kuului ruks ruks ja kone sammui.
otin koneen irti ja hihnapyörät piti rälläköidä "tarkasti" irti kun ylos vetäjä särki hihnapyörän kun tiukka oli.
kone auki ja nokka akselin hammaskehä oli 3 osassa rikki ja kuvernööri rikki.
tunnetusti ei ollut nokka akselin muoviratasta ja lumilingon nokka oli erillainen ja umpinainen, tässä on ontto kun on öljypumppukin.
korjaustoimenpiteet oli joko rälläköidä poikki nokka lumilingosta ja ottaa kokorautainen hammasratas ja liittää muovisen hammaskehällisen tilalle hitsaamalla ja porata reikä läpi umpiakseliin. nämä hammastattaat ovat saman kokoisia mutta toisessa hammaskehä on muovia.
no menin helpommalla ja liimasin 3 osan palat kiinni nokka akseliin takaisin, kone nippuun ja modaamaan uusia hihnapyöriä kun entiset meni rikki ja halki rälläkällä.
hihnapyöräksi tuli 45 mm uranpohjalta ensin kun ei ollut muuta(alkuperäinen 32mm uranpohjalta) niin sinne akseliin kiinni ja kone runkoon.
eihän siinä hihnan pituus enää riittänytkään vaan pura taas ja etsimään uutta hihnapyörää joka löytyi brigsin vetävästä alumiini teräputki hihnapyörä hässäkästä josta katkaisin sen hihnapyörän itselleni, se kiinni kiilalla akseliin ja teräpukki jatkoksi. nyt toimii hihnavetokin mutta tässä on friction disc systeemi ja kumi kulunut,ei kunnolla vedä kun kulunut joten joudun sen vielä korjaamaan silleen että paksun 1cm kumimaton suikaleen leikkaan ja rälläkällä ajan uran kumen kulkeen about keskelle ja ujutan liimalla siihen friktion diskiin kiinni.
näin ne hommat tehdään ja viikot kuluu. itikat hiukan tuo haastetta korjaamiseen- Anonyymi
eli varoituksen sana kaikille, älä ikinä väännä kuvernoori säätäjää koneen käydessä ja jouset irroitettuna kaasuttimesta, se voi pyörähtää yli ja sitten tulee niinkuin ylhäällä lukee.
kuvernoorin akselin päässä pitää myös olla stoppari sokka jota minulta ei löytynyt.
- Anonyymi
se friction diskin kumen tekeminen onnistui täydellisesti, eli 1.5cm leveä ja 1 cm paksu kumisuikale pituudeltaan kiekon ympärysmitta, kumen kylkeen n.1 cm syvyinen ura koko matkalle rälläkän katkaisulaikalla.
urakumi työnnetään peltiseen "friction disciin" kiinni. tietysti vanha kumi puukolla pois jos on ollut mallia kiinteä. pikaliima väliin.
helpoin olisi tietysti ostaa uusi kumi tai ratas mutta tähän 90 luvun jonsereddiin ei löytynyt mistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665341Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1324165Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.771722- 631395
- 2611107
- 471092
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E120917Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim43762Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31693Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38652