Vanhan nelivarvaskilpikonnan hoito

Anonyymi-ap

Meille olisi tulossa asustelemaan noin 60-75v nelivarvaskilpikonna. Isomummoni oli siis löytänyt konnan karkulaisena pihalta noin 55 vuotta sitten ja eli siitä seuraavat 15 vuotta järkyttävän huonoissa olosuhteissa ja sen jälkeen tähän päivään asti isovanhempieni luona myös aika keskinkertaisissa oloissa mm.
asuu saunan ja suihkutilan lattialla jossa lattialämpö, ei muuta valaistusta ku kattolamppu, kesäisin käy harvakseen ulkona aitauksessa, vapaana välillä kodissa, söi banaania (ei enää), salaattia ja kesäisin ulkoa löydettäviä kasveja, ei vesikuppia vaan uitetaan vadissa parin viikon välein.

Eläinlääkärissä käytiin hetki sitten leikkauttamassa konnan nokka ja tarkastamassa kunto ja yllätykseksi konnan kunto oli täydellinen eläinlääkärien mukaan! Nyt kuitenkin konnan aika siirtyä meille ja kaipaisin teiltä vinkkejä. Lähtökohdat ovat siis jo hyvin alkeelliset joten ei konnasta kuitenkaan mitään terraario eläintä tule. JA SIKSI TARVIINKIN NYT APUA JA VINKKEJÄ!!!!??? Olemme ajatelleet pitää konnaa kotona vapaana valvonnassa sekä ostaa Trixie aitauksen joka mitat on 140 x 35 x 70 cm. Sinne sitten semmone siihen häkkiin sopiva kankainen/muovinen alusta ja sitten ehkä jotain nurmi tai hiekka mattoa??? Koska eläinlääkäri kertoi että seemmnonen turve hiekka sekotus voi aiheuttaa suolitukosta ja varsinkin kun konna ei ole tottunut aikasemmin siihen. Tähä pohjamateriaalliin kans kiva saada vinkkejä. Sit kans tulis nurkkaus mihin tulee lämpömatto ja jonkinlainen piilopaikka (lämpömatto siksi koska on tottunut lattialämpöön) sekä toiseen nutkkaan uvb lamppu. Lisäksi laakea vesikuppi (ellei ulosta siihen, koska ei ole juurikaan sisäsiisti) ja myös jotain muuta pientä piilopaikkaa tai aktivointia (saa antaa vinkkejä) Kesällä sit aitauksessa ulos aina välillä. Ruokapuoli onkin jo ihan hallussa ainakn tuoreen ruuan osalta ja sit oon miettinyt sen lisäksi jotain semmosta kuivattuja lehtiä ja yrttejä ja sit mahdollisesti kokeilisin seepian suomua, en tiiä sit tarviiks mitää "lisäravinteit" kalkkii tms.. VINKKEJÄ KANS TÄST RUOKAILUST OTETAAN VASTAAN.  

Otan nyt kaiken maholliset ideat vastaan kiitos!!

0

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        243
        4203
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        118
        2661
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2412
      4. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        116
        1466
      5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        81
        1462
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        48
        1189
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        78
        1107
      8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        45
        976
      9. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        973
      10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        171
        941
      Aihe