Meille olisi tulossa asustelemaan noin 60-75v nelivarvaskilpikonna. Isomummoni oli siis löytänyt konnan karkulaisena pihalta noin 55 vuotta sitten ja eli siitä seuraavat 15 vuotta järkyttävän huonoissa olosuhteissa ja sen jälkeen tähän päivään asti isovanhempieni luona myös aika keskinkertaisissa oloissa mm.
asuu saunan ja suihkutilan lattialla jossa lattialämpö, ei muuta valaistusta ku kattolamppu, kesäisin käy harvakseen ulkona aitauksessa, vapaana välillä kodissa, söi banaania (ei enää), salaattia ja kesäisin ulkoa löydettäviä kasveja, ei vesikuppia vaan uitetaan vadissa parin viikon välein.
Eläinlääkärissä käytiin hetki sitten leikkauttamassa konnan nokka ja tarkastamassa kunto ja yllätykseksi konnan kunto oli täydellinen eläinlääkärien mukaan! Nyt kuitenkin konnan aika siirtyä meille ja kaipaisin teiltä vinkkejä. Lähtökohdat ovat siis jo hyvin alkeelliset joten ei konnasta kuitenkaan mitään terraario eläintä tule. JA SIKSI TARVIINKIN NYT APUA JA VINKKEJÄ!!!!??? Olemme ajatelleet pitää konnaa kotona vapaana valvonnassa sekä ostaa Trixie aitauksen joka mitat on 140 x 35 x 70 cm. Sinne sitten semmone siihen häkkiin sopiva kankainen/muovinen alusta ja sitten ehkä jotain nurmi tai hiekka mattoa??? Koska eläinlääkäri kertoi että seemmnonen turve hiekka sekotus voi aiheuttaa suolitukosta ja varsinkin kun konna ei ole tottunut aikasemmin siihen. Tähä pohjamateriaalliin kans kiva saada vinkkejä. Sit kans tulis nurkkaus mihin tulee lämpömatto ja jonkinlainen piilopaikka (lämpömatto siksi koska on tottunut lattialämpöön) sekä toiseen nutkkaan uvb lamppu. Lisäksi laakea vesikuppi (ellei ulosta siihen, koska ei ole juurikaan sisäsiisti) ja myös jotain muuta pientä piilopaikkaa tai aktivointia (saa antaa vinkkejä) Kesällä sit aitauksessa ulos aina välillä. Ruokapuoli onkin jo ihan hallussa ainakn tuoreen ruuan osalta ja sit oon miettinyt sen lisäksi jotain semmosta kuivattuja lehtiä ja yrttejä ja sit mahdollisesti kokeilisin seepian suomua, en tiiä sit tarviiks mitää "lisäravinteit" kalkkii tms.. VINKKEJÄ KANS TÄST RUOKAILUST OTETAAN VASTAAN.
Otan nyt kaiken maholliset ideat vastaan kiitos!!
Vanhan nelivarvaskilpikonnan hoito
Anonyymi-ap
0
952
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898233Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414381Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452585Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981468- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641132Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070