Löytääköhän vielä tämän artikkelin, joka oli aiemmin linkissä
https://www.ts.fi/teemat/auto+ja+liikenne/1074125157/Kolarien+pikkutarkka+simulointi+parantaa+osallisten+oikeusturvaa
Toimi vielä kolmisen vuotta sitten. Onko oltava Turun sanomien maksava tilaaja, jotta tuon voi löytää?
En tiedä, että miltä päivältä tai edes vuodelta tuon on, jotta voisin etsiä wayback machinesta. Esim. vuosi 2018
https://web.archive.org/web/20180315085333/https://www.ts.fi/teemat/auto%2Bja%2Bliikenne/
Missä TS:n artikkeli "Kolarien pikkutarkka simulointi parantaa osallisten oikeusturvaa"?
3
345
Vastaukset
- Anonyymi
Ollut jo 5. kesäkuuta 2006. PC-Crash -tietokoneohjelma laskee ajoneuvojen liikkeet ja nopeudet ennen törmäystä... hyötyä nimenomaan kolarin syyttömän osapuolen oikeusturvan kannalta.
- Anonyymi
Vastaus ei tullut näkyviin, uusi yritys.
Tämä artikkeli oli siis julkaisto jo 5. kesäkuuta 2006.
Tiiviisti aiheesta: Suomen vahinkotarkastuksen (SVT) ohjelma laskee ajonevuojen liikkeet ja nopeudet ennen törmäystä. Hyötyä on nimenomaan kolarin syyttömän osapuolen oikeusturvan kannalta.
Linkki on http://www.svt.fi/rekonstruktio/
Käytetäänkö tuota? Ainakaan minä en ollut aiemmin kuullut. Tiedän tapauksen, jossa aluesyyttäjä Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa vei tapauksen käräjäoikeuteen väärällä kolaripaikalla sekä väärillä ajonopeuksilla ja törmäyssuunnilla, eikä välittänyt todisteista (olisi nähnyt ajosuunnat törmäyshetkellä) ja uhrin kertomuksesta.
Uhrin oikeusturvan kannalta tuollainen on todella huono tilanne, koska syyttäjä piti uhria valehtelijana todisteista huolimatta.- Anonyymi
Kunnollinen esitutkinta on erittäin tärkeä asia. Valitettavasti poliisissa on niin huonoa osaamista ja suoraa laiskuutta, että uhrin oikeusturva kärsii.
Ihmisten on syytä tietää, että esitutkinnassa ei aina välitetä oikeista tapahtumista eli on ihan tuurista kiinni, miten käy. Kunhan vaan sutaistaan jotain dokumenttia, eikä välitetä siitä, jos uhri kertoisi liikenneonnettomuuden olleen erittäin vaarallinen. Esitutkijat voivat kuvitella tietävänsä tapahtuman kulun, eivätkä halua tarkistaa mitään uhrilta tai eivät edes suostu tapaamaan uhria, joka haluaisi kertoa, miten tapaus eteni. Esitutkinnasta saatetaan jättää olennaisia tietoja pois, kuten että liikennesääntöjä rikkoneen ajoneuvo olisi muutettu laittomaksi.
Saatetaan laittaa esitutkintaa tekemään joku ihan noviisi ja kokematon henkilö, jolla on koulu vielä POLAMK:ssa kesken. Ei tällainen henkilö todellakaan osaa vaikka kuinka itse väittäisi. Tärkeää olisi selvittää asiat rikoksen uhrin kanssa ja tarkistaa, että tulihan se nyt oikein, mutta ei, kun poliisi vaan kuvittelee, että kyllä he osaavat sen paremmin kuin paikalla ollut rikoksen uhri.
Pitääkö mainita nimeltä sellaisia laiskoja poliiseja, jotta asiaan kiinnitettäisiin huomiota?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749