syksy 2024

Mites menee Sievissä syksyllä? Jatkavatko kaikki sivukylien koulut toiminnassa? Entäs hyvinvointikeskus, tuleeko lääkäriä, entäs labratoiminta? Onko mitään uutta luvassa (etes)? Leden muuttaa Oulaisiin, meneekö entinen Celermec?
16921
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Syksystä en tiiä, mutta labra on tän viikon jälkeen kiinni elokuun 5. päivään.

Äänestä

Sieviläisten rakkain aihe: tuleeko lisää tuulimyllyjä?

Äänestä
  • Säälittää kiiskiläiset. Siellä on horisontti kohta täynnä myllyjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Säälittää kiiskiläiset. Siellä on horisontti kohta täynnä myllyjä.

    Tarkoitarko kenkäkankaan tuuli- ja aurinkovoimahanketta?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Tarkoitarko kenkäkankaan tuuli- ja aurinkovoimahanketta?

    Mikä tilanne sen tullipuiston kans on ja mikäs toi aurinkovoimala hanke on?

    Äänestä

Milloin sen Leeden Sievin muutto alkaa sinne Oulaisiin?

Äänestä
  • Eiköhän se syksyn aikana ala? Mitä lehessä ny oli joskus

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Eiköhän se syksyn aikana ala? Mitä lehessä ny oli joskus

    Saa nähä moniko lähtee ajamaan sinne asti tai muuttaa sinne, mut jos alkaa tulee juttua että paljo työttömiä Sievissä ja iso halli tyhjänä nii voiha siinä niinki käydä että joku voi investoida jotain uutta nuihin tiloihin. En nää nii harmaana Sievin tulevaisuutta mut onha toi ex Tehofiltterinki halli ollu jo jonku aikaa tyhjänä eikä oo tieten mikään firma ollu kiinnostunu siitä. :/

    Äänestä

Ei tule Sieviin enään astma-,sydän- eikä diabeteshoitajaakaan.

Äänestä
  • Onpa kurja.

    Äänestä

Sievin hallit ovat vanhanaikaisia ja liian matalia nykyajan yrittäjille.

Äänestä
  • Sitten vaan purkuun. Eihän keskellä kirkonkylää ylipäätään pitäisi olla isoja teollisuushalleja.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Sitten vaan purkuun. Eihän keskellä kirkonkylää ylipäätään pitäisi olla isoja teollisuushalleja.

    No ei nyt niitäkin pureta, ei jää enää kuin muutama sisäilmaongelmainen rivari ja pajupensaat.

    Äänestä

Työttömyys on kasvussa ja ei ole helppoa löytää uutta työtä. Työttömyyskorvauksia on myös karsittu. Tässä tilanteessa kannattaa lähteä ajamaan Oulaisiin tai muuttaa kokonaan sinne. Nyt ei ole helppo löytää uutta työpaikkaa.

Äänestä
  • Aika moni Sieviläinen on vaihtanut työpaikkaa. Harmillista, jos ja kun muuttavat muualle. Väki vähenee. Yhden henkilön tiedän muuttaneen Oulaisiin, toinenkin harkitsee. En tiedä ketään, joka meinaa alkaa kulkea Oulaisissa, mutta aikahan sen näyttää.

    Äänestä

Lehdessä oli,että ylivieskassassakin kartotetaan koulujen tilannetta. Oppilasmäärä laskee kokoajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mites menee Sievissä syksyllä? Jatkavatko kaikki sivukylien koulut toiminnassa? Entäs hyvinvointikeskus, tuleeko lääkäriä, entäs labratoiminta? Onko mitään uutta luvassa (etes)? Leden muuttaa Oulaisiin, meneekö entinen Celermec?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu