Työharjoittelu-/työkokeilupaikka

Hei! Olisiko kellään antaa vinkkejä mistä voisi kysellä työharjoittelu tai työkokeilu-paikkaa toimistotyö/asiakaspalvelu-aloilta? Mielelläni otan myös vastaan erilaisia kokemuksia eri paikoista ☺️
9791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Valpro on sellainen hyvä paikka. Asiakaspalvelukokemusta saa esin ruokapuolella kun siellä on toi myyntitiski. Soittele Tuolle Pekka Mansikkamäelle hän varmaan osaa paremmin kertoa tilanteesta.

Äänestä
  • Ei ole minulle oikea paikka. Mansikkamäki jätetään rauhaan.

    Äänestä

Hei, ylöjärvellä lienee työttömiä edelleen vähän joka lähtöön. Olen oottanut että keksittäisiin työpaikkoja niille, joita ei tahdota valita töihin jonnekin isompaan oikeaan firmaan. Jos työkokemusta ei ole tai on pitkään ollut työtön niin ei oikein tiedä edes, mihin sopisi kun ei ole sitä työkokemustakaan. Joku haaveilee salaa vaikka puhelinmyyntityöstä. Eikö kunta voisi tukea sitä varten luodun firman, jossa harjoitella ja kokeilla tätä myyntiä pari kuukautta. Kai myyntituotteita saa jostain; kuten paikallisia lehtiä, muita tuotteita tai muistuttaa tai tarjota kunnan vapaaehtoisia avuksi kotiin vaikka pihatöihin jne. Ehkä joihinkin pikkuhommiin voitaisiin ottaa suoraan vielä työttömiä kuntaan ulkotöihin tms. Voisi olla vaikka harjoittelupuutarhakin, josta kunta saisi sitten ulkokukkia kesäksi ja muutkin ostaa kasveja myös. Myös tiettyihin siivoushommiin voitaisiin kouluttaa työntekijöitä varalle jne. Taloudellisesti tulos parhaimmillaankin todennäköisesti plus miinus nolla, mutta kokemusta työtä hakeville. Yrittäjiksi niihin voitais siis palkata asiasta kiinnostuneita ammattilaisia, joille kunta maksaisi toiminta-avustusta ja palkan. Todennäköisesti jotain vastaavaa onkin jo olemassa, en ole kovin perehtynyt tilanteeseen?

Äänestä
  • Ylöjärvellä jos oot työtön niin sinut vaan jossain kohtaan patistetaan valproon kun muita paikkoja ei ole. Toki valprossa ei tarvi käydä kuin 1pv/viikko.

    Äänestä

  • Kyllä ylöjärven puupää hoitaa

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ylöjärvellä jos oot työtön niin sinut vaan jossain kohtaan patistetaan valproon kun muita paikkoja ei ole. Toki valprossa ei tarvi käydä kuin 1pv/viikko.

    Kuka tullaisen valpronkin on keksinyt? ja sen, että jos käyt siellä saat vaan 9€/päivä rahaa toki tukien pääälle?

    Miksei keskitytä oikeiden palkkatyöpaikkojen luomiseen?

    Äänestä

  • Olet oikeassa, juuri tällaisia toimia tarvittaisiin. Saisi työkokemusta ja kohtuullisen palkan jolla pärjäisi. Meidän viisikymppisten sortaminen työmarkkinoilla on niin lyhytnäköistä. Tämä toiminta tulee päättymään tosi huonosti. Ruotsissa ja Tanskassa arvostetaan vanhempia työnhakijoita. Osa nuoremmistakin työntekijöistä väsyy työelämään entistä aikaisemmin.

    Äänestä

Suomessa EI ole oikeata PALKKATYÖTÄ. Mätä petturipersujen hallitus luo suomeen 100 000 uutta työtöntä. ( Petosjytky )

Äänestä

p.mansikkamäki tarjoo valproota työttömälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hei! Olisiko kellään antaa vinkkejä mistä voisi kysellä työharjoittelu tai työkokeilu-paikkaa toimistotyö/asiakaspalvelu-aloilta? Mielelläni otan myös vastaan erilaisia kokemuksia eri paikoista ☺️

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu