Ei tekstiviestejä eikä WhatsApp-viestejä kesälomien aikaan, kiitos

Anonyymi-ap

Kesälomat ovat taas rullaamassa. Muistutuksena ihmisille: älkää lähettäkö isännöitsijälle tekstiviestejä tai WhatsApp -viestejä. Ne jäävät lukematta koko loman ajaksi.

Kesälomien aikaan ja ainaa muutoinkin KAIKKI yhteydenotot sähköpostitse. Siellä on poissaoloviesti, kun olen lomalla. Tiedät sitten olla yhteydessä toimistolle, että homma tulee hoidetuksi. Olen nyt ensimmäistä päivää kesälomalla tänään ja työkännykkääni on tullut aamupäivällä 4 kpl WhatsApp -viestejä.

Voi raukat, kun olisitte lähettäneet ne sähköpostitse, olisitte saaneet poissaoloviestini heti sähköpostin lähettämisen jälkeen. Olisitte sitten saaneet laitettua asiat eteenpäin muuta reittiä.

On toki kiva, kun vesivahingosta kertoo WhatsApp-viestillä, mutta nyt ihmettelette, miksi en ole vastannut, enkä vastaa, tänään klo 9 aamulla lähetettyyn WhatsApp-viestiin. Minulla on vuoden 2024 ensimmäinen vuosilomapäivä meneillään. Siksi en vastaa. Olisi kiva, kun WahtsAppiin saisi poissaoloviestin: "Älä lähetä viestejä, olen kesälomalla."

6

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä kannattaisi ilmoittaa, että asiat hoidetaan aina esim. sähköpostilla tai puhelimitse....Miksi pitäisi yleensäkään hoitaa asioita jollain WhatsApp tai tekstiviestillä.
      Ihmiset tottuu jos asioita hoidetaan läpi vuoden tyyliin heittämällä tekstari...ja yhtäkkiä se ei sitten olekaan toimiva reitti ottaa yhteyttä...
      Tai vaihtoehtoisesti ilmoita kaikille asiakkaille että olet lomalla...

      • Anonyymi

        Hyviä kysymyksiä. Ehkä nykyihmiselle on helpompi laittaa WhatsAppia kuin lähettää sähköpostia? En ymmärrä. Tietokoneessa on näppäimistä, jolla saa naputeltua tekstiä vauhdilla. Harva vanhemman liiton ihminen synnyttää kännykän näytölle tekstiä samaa tahtia. Itse näppäilen tekstiviestejä yksi kirjain kerrallaan. Sähköpostit tulevatyli 10 kertaa nopeammin.

        Ongelma tekstiviesteissä ja WhatsApp-viesteissä on, että ne helposti unohtuvat kännykän uumeniin, kun taas sähköpostit ovat koko ajan näkösällä tietokoneen isolla näytöllä.

        Löysin eilen keskiviikkona kännykkäni tekstiviesteistä osakkaan lähettämän viestin: hän ilmoitti uuden vuokralaisensa nimen ja syntymäajan tekstiviestillä. Tekstiviesti on saapunut maanantaina illalla klo 19 jälkeen.

        Juuri tällaiset työajan ulkopuolella kännykkään saapuneet viestit tuppaavat unohtumaan. Jos lähetät sähköpostia klo 19, on päivän selvää, että saan sen eteeni seuraavana aamuna klo 8:00 ja alan käsitellä asiaa. Viesti ei pääse unohtumaan, toisin kuin illalla kännykkään saapuneet tekstiviestit.


    • Anonyymi

      Viesti hallituksen puheenjohtajalta: "Vastasin Teille kaikille WhatsApissa. Otetaan se nyt käyttöön meidän hallituksen viestinnässä. Onnistuu helpommin yhteydenpito. "

      Mitä mieltä muut ovat? Onko tehokkuutta alkaa näpytellä viestejä WhatsApissa, kun sähköposti lienee "niin paljon huonompi vaihtoehto", muka? Mitä ajattelet asiasta? Siirtyykö isännöitsijän kaikki yhteydenpito jokaisen taloyhtiön hallituksen kanssa WhatsAppiin?

      Järjetöntä, jos minulta kysytään. Tämänkin viestin näpyttely yksi kirjain kerrallaan WhatsApissa olisi kestänyt aikas paljon pidempään kuin oikeaa tietokoneen näppäimistöä 10-sormijärjestelmällä naputtelemalla.

      • Anonyymi

        WhatsApp soveltuu hyvin hallituksen jäsenten väliseen viestintään, mutta isännöitsijä kannattaa pitää siitä kuviosta ulkopuolella. Customer is King eli asiakas on kuningas, kuuluu vanha sanonta, mutta kyllä se valitettavasti niin on, että asiakas ei määrittele mitä kanavia viestintään käytetään. Palvelun tarjoava yritys sen tekee.

        Esim. pankkiin saat yhteyden vain niitä kanavia pitkin, jotka pankki asiakkaalleen tarjoaa. Viesti verkkopankin kautta tai ajanvaraus konttoriin. Ei asiakas voi päättää, että alan asioida pankin kanssa WhatsApp-viesteillä. Valitettavasti asiakas ei päätä, mitä kanavaa kommunikointiin käytetään.

        Tuskin saan ostettua Finnairilta lentolippua, jos päätän käyttää teksitviestejä tai WhatsAppia sen ostoon. Palvelu on tarjolla vain niitä kanavia pitkin, jotka Finnair on päättänyt soveliaiksi palveluidensa myyntikanaviksi. Finnairin asiaskastukeen otetaan yhtyettä niitä kanavia pitkin, jotka Finnair tarjoaa.

        Eli rautalangasta vääntäen: palvelun tarjoava yritys päättää, mitä kanavia pitkin heidän kanssaan voi viestiä. Asiakas sitten joko hyväksyy sen tai hankkii palvelunsa muualta.

        Vaikka hallituksen puheenjohtaja olisi kuinka "kuningas", hän ei päätä mitä kanavaa isännöitsijän on pakko käyttää kommunikoidakseen hallituksen kanssa. Kyllä sähköposti on sen verran vakiintunut standardi, että tekstiviestit ja WhatsApp eivät aivan pian sitä syrjäytä. Ihan jo sen takia, että kännykän näytöllä viestejä näpytellään kirjain kerrallaan. Tietokoneessa on aito näppäimistä. En olisi milloinkaan jakasanut naputella tätä tekstiä WhatsApp-viestinä. Tietokoneen näppiksellä tämä oli alle kahden minuutin naputtelu.

        Työpäivä alkaa klo 9:00, joten pitänee alkaa keskittyä työntekoon eikä netissä huuteluun :)


    • Anonyymi

      Minkätakia aloittaja on yleensäkään ottanut whatsapin käyttöön työpuhelimeensa??¿????
      Järjenköyhyyttä lähteä tuollaiseen mukaan. Itse olen ottanut äpin pois käytöstä kokonaan. Täysin turhake nykykuluttajien välineeksi, kun eivät osaa 30 sekunttia odottaa vastausta. Päät on sekaisin kaikesta facettamisesta ja peukuttamisesta. Ei jatkoon.

    • Anonyymi

      Eräässä pidemmässä projektissa olin ainoa neljästä, jolla ei ollut watsappia työluurissa. Kaikki sujui hyvin kunnes proj. Vetäjä sai tahtonsa läpi ja minäkin otin watsapin käyttöön. Samaa aihetta josta ketju mailissa, sörkittiin saumattomasti watsapilla, tekstarina ja maililla. Liitteet tuli miten milloinkin, maililla tai watsapilla. Totesin etten voi tällain toimia. Poistan watapin ja palaan entiseen ja jos se ei käy , voin myös erota ryhmästä. Kävihän se jolloin tuli taas vähän järjestystä työviestittelyyn, ainakin minun osalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      99
      6886
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      411
      6630
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4911
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      94
      3844
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3771
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      67
      3664
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3492
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3200
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      6
      2029
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1609
    Aihe