Ensimmäinen kerta oli puna-armeijan torjuminen Veikselin Ihmeessä (1920).
Toinen kerta oli kansallismielisten sähläri-pellejen potkiminen pois vallasta Toukokuun Vallankaappauksella (1926) - Puolan maaseutu-, sosialisti- ja kommunistipuolueiden auliilla avustuksella. Oi ironiaa.
Kolmas kerta - jos sitä olisi toteutettu - olisi ollut ennaltaehkäisevä invaasio natsi-Saksaan vuonna 1933. Jos Ranska ei olisi lähtenyt mukaan, natsi-Saksa ei kuitenkaan olisi ollut siinä vaiheessa niissä vahvuuksissa kuin mitä vuonna 1939.
Ennaltaehkäisevä invaasio natsi-Saksaan olisi pelastanut lukemattomia slaavilaisia, juutalaisia ja muita ihmishenkiä. Eurooppaan levittäytyneet etniset saksalaiset kuten Tsekkoslovakiassa ja Jugoslaviassa eivät olisi ikinä joutuneet slaavien raa'an koston kohteeksi kiitos natsi-pellejen. (Puolan omat saksalais-etniset vähemmistöt olisivat ehkä olleet toinen asia.)
Miksi Puola ei sitten hyökännyt natsi-Saksaan?
Jozef Pilsudski olisi voinut pelastaa kaiken kolmannen kerran! Miksi ei pelastanut?
1
375
Vastaukset
- Anonyymi
Toni Stenström
Valko-Venäjä: Vaiettu historia
S. 115 - 116
Vuonna 1933 Adolf Hitlerin johtamat kansallissosialistit nousivat valtaan Saksassa. Hitlerin julkaisema muistelmateos Mein Kampf eli Taisteluni sisälsi juutalaisvastaisten salaliittoteorioiden lisäksi konkreettisen suunnitelman itäeurooppalaisten kansojen orjuuttamisesta ja saksalaistamisesta. Pilsudski otti Hitlerin suunnitelmat tosissaan, ja hänen on väitetty ehdottaneen ranskalaisille jopa ennaltaehkäisevän sodan käynnistämistä Saksan miehittämiseksi. Länsimaat suhtautuivat silti Hitlerin valtaannousuun varovaisesti. Hitler sai pian vakiinnutettua valtansa Saksan diktaattorina ja Puola päätyi allekirjoittamaan Saksan kanssa hyökkäämättömyyssopimuksen vuonna 1934.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4092048- 1112024
Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971136Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13918Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34730- 43698
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi108681Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166666Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!10645Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti30609