Tuli vaan mieleen

Katsoin aikasempia keskusteluja valo miekoista ja huomasin että ei siellä puhuttu mitään Windun valomiekasta. Miksi Windulla on liila valomiekka?
Onko se jotenkin paras tai jotain?
Onko muuten kukaan kuunnellut kolmos leffan aikana leffan musiikkia? Musta se on tosi upeeta!
Tykkään myös the Lord of the rings;sin musiikista mutta SW se on upeinta.
(Lisäsin vaan loppuun)
2298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En vaan muista missä keskustelussa. Virallinen selitys on kai, että Windun valomiekka on ihan erikoisviritys, jollaisia ei ole kellään muulla. Se liittyy jollain tavalla Windun kehittämään taistelutyyliin, vaapadiin.

Epävirallinen selitys on, että Windun esittäjä Samuel L. Jackson pyysi Lucasilta lilan valomiekan, jotta se erottuisi muiden jedien miekoista Geonosiksen areenalla. :P

Kolmosleffassa on minusta muuten ehkä paras Star Wars soundtrack sitten Jedin paluun.

Äänestä

Windullahan oli kai sininen valomiekka ennen sitä liilaa. Sitten kun se vaapad-tyyli on kai niin lähellä pimeää puolta tai jotain, niin punaisen sithi-miekan värit sekottu siihen. Lol
Sininen punanenhan on liila

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3PO kirjoitti:

Katsoin aikasempia keskusteluja valo miekoista ja huomasin että ei siellä puhuttu mitään Windun valomiekasta. Miksi Windulla on liila valomiekka?
Onko se jotenkin paras tai jotain?
Onko muuten kukaan kuunnellut kolmos leffan aikana leffan musiikkia? Musta se on tosi upeeta!
Tykkään myös the Lord of the rings;sin musiikista mutta SW se on upeinta.
(Lisäsin vaan loppuun)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu