Miksi Kuopion kaupunki tuhosi lähteet?

Anonyymi-ap

Miksi kaupunki on peittänyt soralla luonnonvesilähteet ja ajanut maa-ainesta päälle, (betonit revitty myös)? Lähteet ovat arvokas luonnonvara ja luulisi luonnonsuojelijoidenkin ärähtäneen aikoinaan. Metsiä kyllä suojellaan, liikaakin, kun katsoo Puijon metsässä kaatuneita puita ettei voida edes tien vierestä viedä pois. Asukkaat hakivat lähdevettä ennen paljon. Kaupunki saisi rakentaa uudelleen pari lähdettä keskustaan, luonnonlähdevesivirtaushan ei ole sieltä minnekään kadonnut.

Suoranaista tyhmyyttä ollut moinen lähteiden myllerrys, liekkö Kuopion Vesi vaikuttanut asiaan - vesihän on täällä tosi kallista.. Monessa muussa kaupungissa lähteitä arvostetaan enemmän.

https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/3253065

https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/2999932

15

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olen miettinyt itsekin, että jos runsas vedentulo poluille olisi ollut syynä, he olisivat voineet kaivaa lammen tai tehdä paremman kaivon. En kuitenkaan usko, että tämä oli todellinen syy miksi lähteet täytettiin. Keskustassa oli useita lähteitä, joista osa virtasi varsin heikosti.

    • Anonyymi

      Kuopioon hyökkäävän vihulaisen on helppo tuhota kunnallinen vesilaitosjärjestelmä parilla täsmäiskulla joten kaupungin olisi rakennettava lähteitä ja rengaskaivoja jokaiseen kaupunginosaan välittömästi kaupunkilaisten vesihuollon turvaamiseksi.

    • Anonyymi

      Lähteet on tietääkseni rauhoitettu,esim metsäkone ei saa rikkoa lähdettä ajellessaan savotassa.ne on karttaan merkitty,samoin kuin vanhat polut.

      • Anonyymi

        Uutisessahan on että ne on täytetty soralla.


    • Anonyymi

      Presidentti Niinistö taannoisessa puheessaan ihmetteli miten
      olemattomalla järjellä maatamme johdetaan.
      Hän ei tarkentanut puheessaan tarkoittiko hän myös itseään ?

      • Anonyymi

        Ja miten tämä liittyy aiheeseen?


    • Anonyymi

      Päättäjille tämä pitäisi viedä. Hyvvee jussia!

    • Anonyymi

      Kansa valitsee päättäjät ja he virkamiehet. Sellaiset virkamiehet tekee päätökset. Viisaitako päätöksiä

    • Anonyymi

      Saisi Kuopio korjata lähteet.

    • Anonyymi

      Tästä on uutinen nyt Savon Sanomissa

    • Anonyymi

      Luonnontilaan ennallisteva lähteet, ilman kaivonrenkaita ja polkuja.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      77
      5712
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3171
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2798
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2102
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2075
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1879
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      101
      1875
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      176
      1823
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1498
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1278
    Aihe