"Palkkaerot naisten jääkiekossa: Käsittämätön epätasa-arvo
Jääkiekon SM-liigan palkkaerot ovat laajoja, mutta kun tarkastellaan naisten jääkiekkoa, erot ovat vielä käsittämättömämpiä. Naisten ja miesten jääkiekkoilijoiden väliset palkkaerot ovat järkyttävän suuret, ja tämä epätasa-arvo heijastuu monin tavoin koko urheiluyhteisöön.
Huippupelaajien ja naisjääkiekkoilijoiden palkkaerot
SM-liigan huippumiespelaajat voivat ansaita satoja tuhansia euroja kaudessa, kun taas naispelaajien palkat jäävät usein murto-osaan tästä. Monille naisjääkiekkoilijoille jääkiekko ei ole päätoiminen ammatti, vaan he joutuvat tekemään toista työtä elättääkseen itsensä. Tämä kontrasti on erityisen räikeä, kun otetaan huomioon, että naisten maajoukkue menestyy kansainvälisesti ja tuo Suomelle arvostusta ja mitaleja.
Matalat palkat ja heikot resurssit
Naisjääkiekkoilijoiden matalat palkat eivät ole ainoa ongelma. Heillä on myös huomattavasti heikommat resurssit käytettävissään. Tämä koskee muun muassa harjoitusolosuhteita, valmennusta, terveydenhuoltoa ja matkustusta. Monet naispelaajat joutuvat maksamaan omasta taskustaan osallistumismaksuja ja varusteita, mikä ei ole yleistä miesten liigassa.
Sukupuolten välinen epätasa-arvo
Sukupuolten välinen epätasa-arvo jääkiekossa on osa laajempaa ongelmaa urheilussa ja yhteiskunnassa. Tämä epätasa-arvo näkyy myös mediassa, jossa naisten jääkiekko saa huomattavasti vähemmän näkyvyyttä ja huomiota kuin miesten jääkiekko. Tämä vaikuttaa suoraan sponsorisopimuksiin ja taloudellisiin mahdollisuuksiin.
Tarvittavat muutokset
Tilanteen parantamiseksi tarvitaan konkreettisia ja systemaattisia toimia. Tässä muutamia ehdotuksia:
Rahoituksen lisääminen naisten jääkiekkoon: Lisäämällä rahoitusta naisten liigalle ja sen pelaajille voidaan parantaa heidän olosuhteitaan ja mahdollisuuksiaan kilpailla huipputasolla.
Yhteistyön ja integraation lisääminen: Yhteistyö miesten ja naisten liigojen välillä voi auttaa tasoittamaan resurssien ja mahdollisuuksien eroja. Tämä voi sisältää yhteisiä harjoituksia, valmennusta ja resursseja.
Medianäkyvyyden parantaminen: Lisäämällä naisten jääkiekon näkyvyyttä mediassa voidaan houkutella uusia faneja ja sponsoreita. Tämä voi tapahtua esimerkiksi televisiointien, artikkelien ja sosiaalisen median kampanjoiden kautta.
Tasa-arvopolitiikan implementointi: Selkeät tasa-arvopolitiikat ja säännöt voivat varmistaa, että naisilla on samat mahdollisuudet kuin miehillä. Tämä voi sisältää palkkakattojen ja -lattioiden asettamisen, sekä valmennus- ja harjoitusresurssien tasaamisen.
Tulevaisuuden näkymät
Naisten jääkiekko on täynnä potentiaalia ja intohimoa, mutta sen täysi hyödyntäminen edellyttää merkittäviä muutoksia ja sitoutumista tasa-arvoon. Suomalainen jääkiekkoyhteisö voi saavuttaa uudenlaista menestystä ja arvostusta, jos kaikki pelaajat, sukupuolesta riippumatta, saavat tasavertaiset mahdollisuudet menestyä ja elää jääkiekolla."
"Palkkaerot naisten jääkiekossa: Käsittämätön epätasa-arvo"
11
457
Vastaukset 11
- Anonyymi
niin mitähän kehitystä paremphaan ei voi syntyäkään jos ei muuta rakenteita, että voisi edes yrittää kehittää kun perusongelma esim naislätkän ja jonkun muun naisurheilun kohdalla on myös se, ettei edes yritetä aina näyttää niitä telkkarista eli jos ei ees yritetä niin ei voi koskaan onnistua markkinoimaan sitä laajemmille "vesille" ja sitten nää jotkut väittää että ei se onnistu koska markkinoilla kysyntä määrää sen, niin niin jankuttanut heille sitä samaa että niin niin entä sitten mutta kun ei edes yritetä oikeasti kunnolla . Esim naismäkihyppy viime talvena niin piti näyttää aina huonompaan aikaan naismäkihyppyä jolloin ihmiset oli monet duunissa. Ei se tuolla tekniikalla edes lisää naismäkihypyn katsontaa.
- Anonyymi
Jääkiekon SM-liigassa käsittämättömän suuria palkkaeroja
https://tittelit.fi/jaakiekon-sm-liigassa-kasittamattoman-suuria-palkkaeroja/
Palkkaerojen vääryys: Johto elää yltäkylläisyydessä
https://tittelit.fi/palkkaerojen-vaaryys-johto-elaa-yltakyllaisyydessa/
Palkkaerot naisten jääkiekossa: Käsittämätön epätasa-arvo
https://tittelit.fi/palkkaerot-naisten-jaakiekossa-kasittamaton-epatasa-arvo/
Naisten jääkiekko SM-liigassa: Mahdollisuuksien puute ja syrjintä
https://tittelit.fi/naisten-jaakiekko-sm-liigassa-mahdollisuuksien-puute-ja-syrjinta/
Johtajiston sukupuolijakauma SM-liigassa: Miehet hallitsevat
https://tittelit.fi/johtajiston-sukupuolijakauma-sm-liigassa-miehet-hallitsevat/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jääkiekon SM-liigassa käsittämättömän suuria palkkaeroja
https://tittelit.fi/jaakiekon-sm-liigassa-kasittamattoman-suuria-palkkaeroja/
Palkkaerojen vääryys: Johto elää yltäkylläisyydessä
https://tittelit.fi/palkkaerojen-vaaryys-johto-elaa-yltakyllaisyydessa/
Palkkaerot naisten jääkiekossa: Käsittämätön epätasa-arvo
https://tittelit.fi/palkkaerot-naisten-jaakiekossa-kasittamaton-epatasa-arvo/
Naisten jääkiekko SM-liigassa: Mahdollisuuksien puute ja syrjintä
https://tittelit.fi/naisten-jaakiekko-sm-liigassa-mahdollisuuksien-puute-ja-syrjinta/
Johtajiston sukupuolijakauma SM-liigassa: Miehet hallitsevat
https://tittelit.fi/johtajiston-sukupuolijakauma-sm-liigassa-miehet-hallitsevat/Lentopallo:
Tittelit.fi Uutisartikkeli: Lentopallon Sukupuolten Välinen Palkkaero Herättää Huomiota
https://tittelit.fi/lentopallon-sukupuolten-valinen-palkkaero-herattaa-huomiota/
Koripallo:
Tittelit.fi Uutisartikkeli: Koripallon Sukupuolten Välinen Palkkaero Kuohuttaa
https://tittelit.fi/koripallon-sukupuolten-valinen-palkkaero-kuohuttaa/
Mäkihyppy:
Sukupuolten epätasa-arvo mäkihypyssä: Palkkaerot ja johtoasemat
https://tittelit.fi/sukupuolten-epatasa-arvo-makihypyssa-palkkaerot-ja-johtoasemat/
Jalkapallo:
Sukupuolten epätasa-arvo jalkapallossa: Palkkaerot ja johtoasemat
https://tittelit.fi/sukupuolten-epatasa-arvo-jalkapallossa-palkkaerot-ja-johtoasemat/
Jääkiekko:
Tasa-arvovaltuutetun puuttuminen SM-liigan sukupuolijakaumaan: Keskustelu käy kuumana
https://tittelit.fi/tasa-arvovaltuutetun-puuttuminen-sm-liigan-sukupuolijakaumaan-keskustelu-kay-kuumana/
Johtajiston sukupuolijakauma SM-liigassa: Miehet hallitsevat
https://tittelit.fi/johtajiston-sukupuolijakauma-sm-liigassa-miehet-hallitsevat/
Jääkiekon SM-liigassa käsittämättömän suuria palkkaeroja
https://tittelit.fi/jaakiekon-sm-liigassa-kasittamattoman-suuria-palkkaeroja/
Palkkaerojen vääryys: Johto elää yltäkylläisyydessä
https://tittelit.fi/palkkaerojen-vaaryys-johto-elaa-yltakyllaisyydessa/
Palkkaerot naisten jääkiekossa: Käsittämätön epätasa-arvo
https://tittelit.fi/palkkaerot-naisten-jaakiekossa-kasittamaton-epatasa-arvo/
Naisten jääkiekko SM-liigassa: Mahdollisuuksien puute ja syrjintä
https://tittelit.fi/naisten-jaakiekko-sm-liigassa-mahdollisuuksien-puute-ja-syrjinta/
Palkkaerojen korjaamisen tarve SM-liigassa: Johtajiston vastuullisuus ja vaihtoehtojen tarkastelu
https://tittelit.fi/palkkaerojen-korjaamisen-tarve-sm-liigassa-johtajiston-vastuullisuus-ja-vaihtoehtojen-tarkastelu/
- Anonyymi
Ei siinä ole muuta kuin se, että naiset alkavat pelaamaan semmoista peliä, että se kiinnostaa yleisöä. Vauhtia ja vaarallisia tilanteita, muut showpaini ja hienoja maaleja. JOhan vetäisi vertoja ainakin tiistaisaipalle.
- Anonyymi
EI JÄÄKIEKOSTA TULE MAKSAA MITÄÄN, HARRASTUSHAN SE ON.
MISTÄÄN HARRASTUKSISTA EI MAKSETA MITÄÄN PALKKAA. HARRASTAJA MAKSAA JA ON VASTUUSSA AIHEUTAMISTAAN KUSTANNUKSISTA.
SITÄPAITSI SE ON TÄYSIN TUOTTAMATONTAKIN.- Anonyymi
### Naisten Pääsy Pelikentille - Vanhat Säännöt Uusiksi
On vanhanaikaista ja epäreilua pitää naisia pois pelikentiltä. Miksi emme samalla kieltäisi heiltä autolla ajamista ja määrää huivipakkoa? Nämä vanhentuneet säännöt joutavat roskiin, ja naisten on saatava oikeus pelata.
On aika lopettaa vastakkainasettelu ja keskittyä yhteistyöhön sukupuolten välillä. Annetaan kaikille mahdollisuus osallistua ja näyttää kykynsä pelikentillä.
- Anonyymi
Naisten Pääsy Pelikentille - Vanhat Säännöt Uusiksi
On vanhanaikaista pitää naisia pois pelikentiltä.
Miksi emme samalla kieltäisi heiltä muita perusoikeuksia, kuten autolla ajamista?
Tällaiset vanhat ja rajoittavat säännöt kuuluvat menneisyyteen, ja naisten on päästävä kentälle pelaamaan.
On aika lopettaa vastakkainasettelu ja keskittyä yhteistyöhön sukupuolten välillä.
Annetaan kaikille mahdollisuus osallistua ja näyttää kykynsä pelikentillä. - Anonyymi00008
Ihan sama mikä laji kyseessä, niin naiset haluavat identifioitua ammattilaisiksi ja saada sitä kautta tasa-arvon nimissä yhtä hyvää palkkaa kuin miehet, vaikka heidän peleissä ei käy yleisöä ja naiset häviävät jopa 15v pojille. Miesten peleissä käy yleisöä ja miehet tuo rahan. Naiset ei tuo rahaa, mutta he haluavat ottaa miehiltä.
Kun logiikka on tuo, niin voihan 15v pojatkin identifioitua ammattilaisiksi ja vaatia tasa-arvon nimissä yhtä hyvää palkkaa kuin miehet, varsinkin kun he pesevät naisjoukkueet 15-0.
Minkä takia naiseus halutaan nostaa jalustalle? - Anonyymi00009
""Monille naisjääkiekkoilijoille jääkiekko ei ole päätoiminen ammatti, vaan he joutuvat tekemään toista työtä elättääkseen itsensä.""
Olen mies ja harrastepelaaja, mutta minäkin haluan identifioitua "ammattilaiseksi" ja lopettaa työt. - Anonyymi00010
Jos katsojia on 500 ja toisessa sarjassa 5000, niin millähän laskutaidolla pitäisi olla samat palkkakorvaukset?
- Anonyymi00012
Vanha klisee: Tuote kuntoon. Sitten tulee rahaakin. Kukaan ei ole velvollinen rahoittamaan toisten harrastusta. Ammattilaisuus vaatii maksajia katsomossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212004- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 104447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412