On ilmestynyt uusi kirja: "Ahdistunut sukupolvi : kuinka älypuhelimeen perustuva lapsuus on aiheuttanut mielenterveyden häiriöiden epidemian"
Kirjoittaja on Jonathan Haidt, sosiaalipsykologian professori,
kääntäjä Kimmo Pietiläinen.
Kirjan esittely kirjaston sivulta:
"Tässä maailmanlaajuisessa menestysteoksessa Jonathan Haidt esittelee, kuinka lasten ja nuorten ahdistuneisuus- ja masennustapaukset ovat moninkertaistuneet samanaikaisesti monissa maissa. On syntynyt nuorten mielenterveyden häiriöiden epidemia. Se johtuu Haidtin mukaan siitä, että puhelimeen perustuva lapsuus syrjäytti 2010-luvun alussa aikaisemman kasvatuksen.
Olennaisinta lapsen kasvamisessa aikuiseksi on leikkiin perustuva lapsuus. Se alkoi kuitenkin heiketä jo 1980-luvulla erilaisten viihdykkeiden lisääntyessä ja vanhempien suojatessa lapsiaan yhä enemmän.
Haidt osoittaa mittavalla tieteellisellä aineistolla, että lapsuuden muuttivat ennen kaikkea noin vuonna 2010 käyttöön tulleet koukuttavat älypuhelimet ja sosiaalinen media. Ne aiheuttivat lapsissa ja murrosikäisissä univajetta, henkilökohtaisten kontaktien vähenemistä ja heikkenemistä, addiktiota, itsensä vertailua muihin, eristyneisyyttä, perfektionismia ja paljon muuta.
Nykyisen sukupolven lapset ja murrosikäiset kasvoivat erilaisiksi kuin aikaisemmin. Ennen kaikkea heidän ahdistuneisuutensa ja masennuksensa laajeni epidemiaksi. Heistä tuli ahdistunut sukupolvi.
Kirjassa hahmotellaan myös, miten epidemiaa vastaan voidaan taistella ja miten lapset voidaan auttaa kasvamaan leikkiin perustuvassa maailmassa.
Jonathan Haidt on maineikas New York Universityn sosiaalipsykologian professori."
Älypuhelinko syyllinen ?
3
231
Vastaukset
- Anonyymi
Jotain vaikutusta älypuhelimilla voi olla lapsen kehitykseen.
Älypuhelimeen voi koukuttua niin lapset kuin aikuisetkin.
Paljon muuta, todellisempaa, jää kokematta. Kiitos tuosta kirjavinkistä, aloittaja. Etsin kirjan heti käsiini. Asiasta on puhuttu ja jokamieskin osaa epäillä, että digilaitteiden runsas käyttö ja ahdistus/masennus-oireyhtymän räjähdysmäinen kasvu liittyvät toisiinsa.
Kännykät pois kouluista taitaa joissakin kouluissa toimia, mutta mikä estää valtakunnallista kieltoa ? Äidinkieltä tilalle, kun lukutaitokin on jo hukassa.
demeter1- Anonyymi
Nyt yritetään ottaa koulukkailta kännykät pois oppitunneilla. Ei taida onnistua.
Tule Deme kirjoittelemaan, sinua kaivataan ja eräitä muitakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4119021Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893560- 202013
- 811246
- 271095
- 751090
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta641051Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791045- 551013
- 65950