Mikä täällä on siinä, etteivät autoilijat ANNA TIETÄ (niin, luit oikein: a n n a) pyöräilijöille tai jalankulkijoille? Kohtelias liikennekulttuuri on muutakin kuin liikennesäännöt: päästetään tien yli suojatien kohdalla odotteleva pyöräilijä tai jalankulkija, ihan hyvää hyvyyttään. Tiedän liikennesäännöt kyllä, niitä ei tarvitse kerrata.
Mutta kun Kokkola erottuu huonolla tavalla muista kaupungeista ihmisten töykeällä käytöksellä. Joku aika sitten tutkittiin, missä ovat Suomen ystävällisimmät ihmiset. Tässä tutkimuksessa Keski-Pohjanmaa sijoittui viimeiseksi.
Eli tässäkö syy: täällä ei osata olla ystävällisiä, ei kohteliaita, ei huomioonottavia? Ja niin — olen muuttanut tänne muualta ja tämä ihmetyttää.
Mutta kun Kokkola erottuu huonolla tavalla muista kaupungeista ihmisten töykeällä käytöksellä. Joku aika sitten tutkittiin, missä ovat Suomen ystävällisimmät ihmiset. Tässä tutkimuksessa Keski-Pohjanmaa sijoittui viimeiseksi.
Eli tässäkö syy: täällä ei osata olla ystävällisiä, ei kohteliaita, ei huomioonottavia? Ja niin — olen muuttanut tänne muualta ja tämä ihmetyttää.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Suojatiellä annetaan tietä kävelijöille, pyöräilijät väistävät jos eivät taluta pyörää. Ainoastaan suojatie joka on merkitty niin että viivat ovat katkonaiset, silloin on kyseessä pyörätien jatke ja autoilija väistää.
OPETTELE LIIKENNE SÄÄNNÖT
Autot eivät anna tietää edes sillo ku taluttaa pyörää tai kävelee.
Vain sillo jos on liikennevalot ja heillä on punainen ni sillo he antaa mennä
Ni mut pohjanmaalla ei ole tapana antaa tietä eikä auttaa muita ihmisiä
ei vaan kyse on liikennesäännöistä, pyörä talutetaan suojatien yli, ei vauhdilla voi tulla sivusta suojatielle miten sattuu
Kyllä voi, hyvin voi tulla!
Pyöräily suojatiellä on ok?
Ei ole mutta hyvin sinne voi ajaa!
Tämä on totta. Ei auttanut ihmistä, joka on kaatunut pyörällä.
Mennään vain nenä pystyssä.
Oma kokemus on, että antavat tietä ihan ärsyttävyyteen asti. Silloinkin, kun olisi pyöräilijän väistämisvelvollisuus. Siinä sitä sitten huidotaan puolin ja toisin, että mene vaan ensin!
Laki on pyhä
Kokkola on sellainen, että vain tiet, jossa on liikennevalot autot antaa mennä, mutta eipä edes silloinkaan jos kävelijälle joka menee suoraan ja tulee auto joka kääntyy ku sillo molemmilla on samaa aikaan vihreä.
Ei edes silloin autot ymmärrä, että myös kävelijällä tai pyörällijä joka taluttaa pyörää on oikeus mennä...
Autolijat ovat kokkolassa kuninkaita ja muut eivät mitään
Autoilijat eivät edes pysähdy, vaikka näkevät että on ylittämässä jo suojatie vaan tukee täysillä jolloin saa melkein suojatiestä juosta pois ettei jää auton alle.
Kumma, ettei edes sillo voi vauhtia hiljentää ja pysähtyä ku ei kaikki ole nopeita kävelemään
Jos joku kävelee suojatiellä, ehdottomasti pitää autoilijan jarruttaa ja pysähtyä
Sokkona vaan yli ja sairaalaan.
Pyörätiet on surkeassa kunnossa .
Miksi alkuperäinen keskustelu (täysin sama otsikko) on poistettu. Siinä oli ainakin kaksi Ressun viisautta, koskien pyöräilijän, skuuttaajan ja autolijan oikeuksia ja väistämisvelvoitteita... Parasta oli, että Ressu muistutti mainittujen olevan AJONEUVOJA, ja että jalankulkija KÄVELEE - ei aja, vaikka alla olisi helikopteri, hah hah haaa!!!...
Miksi umpilisäkkeeni poistettiin? Se on kuitenkin tallessa ja päätyneen Kiasmaan näytille. Umpilisäkkeeni poistettiin Tilkan sotilassairaalassa tunnetun urologi Tenhusen toimesta. Tenhunen kertoi ettei ollut koskaan nähnyt niin isoa ja kaunista umpisuolta vaikka oli leikannut niitä tuhansia uransa aikana ja nyt ei naurata.
Kas vain. Onneksi olkoon. Tehtiinkö samalla lobotomia, hah hah haaa!!!...
Perhon koululaiset olivat luokkaretkellä nähneet tämän ison umpilisäkkeen Kiasmassa ja ymmärsivät sen arvon Perhon kunnan kannalta. Harvoin pieni kunta saa näin isoa julkisuutta yhden ihmisen kautta. Edellinen vastaava oli Arsi Harjun olympiavoitto mutta siitä suurin kunnia meni Arsin synnyin kuntaan Kurikkaan.