Suomen suurin varuskunta on vaarassa menettää yöaikaiset terveyspalvelut Kouvolan sairaalakeskus Rat

Anonyymi-ap

💲💲💲💲💲💲
Suomen suurin varuskunta on vaarassa menettää yöaikaiset terveyspalvelut
Kouvolan sairaalakeskus Ratamon yöpäivystyksen lakkauttaminen on osa hallituksen säästösuunnitelmaa.

5

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä homma

    • Anonyymi

      🦶😮‍💨😉💡🦾🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
      Ratamon henkilökunta on pitkin kevättä ollut huolissaan muun muassa potilasturvallisuudesta, jos yöpäivystys lakkautetaan. Sairaanhoitaja Mikael Danckaarts kertoi tunnelmistaan huhtikuussa.
      Yle vietti toukokuun lopulla yhden yön Ratamon päivystyksessä. Tuolloin hoidettavana oli 31 potilasta.

      Kymenlaakson hyvinvointialueen laskelmien mukaan lakkauttaminen ei toisi säästöjä vaan lisäisi kustannuksia muun muassa Kymenlaakson keskussairaalaan Kotkaan lisääntyvien ambulanssikuljetusten takia.

      Yksityishenkilöt ovat vastustaneet lakkauttamisajatusta keräämällä lähes 40 000 nimen adressin sekä järjestämällä mielenosoituksen. Seuraava mielenosoitus on 1. heinäkuuta Helsingissä.

      Sairaalaverkkoa ja päivystyksiä koskeva hallituksen lakiluonnos on parhaillaan lausuntokierroksella, joka päättyy kesäkuun lopussa.

      Aiheesta enemmän: Paketissa 3 linkkiä
      Aiheesta enemmän

    • Anonyymi

      🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🦾🍀🍀🦾🍀🍀
      Mitähyväö kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suimen kanslle
      Niin ei mitään kuin veeoja jitka menee rikkaille yritykaille avustuksiin

    • Anonyymi

      Yöllä nukutaan.

    • Anonyymi

      Sillä ei ole mitään merkitystä.
      Varusmiehet ovat terveitä ja hyväkuntoisia.

      Jos yöllä tulee sellainen hätä, ettei voi odottaa aamuun, siinä ei terveyskeskus auta vaan pitää kuljettaa ilman välivaiheita sairaalaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4524
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      157
      2658
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2216
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1734
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1706
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1450
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1408
    9. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      81
      1400
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1381
    Aihe