Kurtta Heesisen ja Lerjo Yinön kanssa Fagerholmin hallitusta vastaan.
"Timo' vehkeili
20
422
Vastaukset
- Anonyymi
"Timo" oli Kustaa Vilkuna.
Mitä nyt vehkeili.Asevelisosialismi kirjoitti:
Länteen loikannut KGB agentti Golitschyn todisti Kekkosen olleen Timo.
Wuolijoen järjestämillä päivällisillä suunniteltiin Fagen hallituksen kaatamista pensas neuvostoliittolaisten kanssa.
- Anonyymi
Asevelisosialismi kirjoitti:
Länteen loikannut KGB agentti Golitschyn todisti Kekkosen olleen Timo.
Valehteli, ei KGB miehiä usko kuin vasemmistolaiset, heitä he pyörittää halunsa mukaan.
Me normaalit ei KGP: tä kumarreta ja uskota. Vilkun sanoi olleensa Timo, itse sen näin tv:stä jossa sanoi. En kieroja teitä vasemmistolaisia usko, niin paljon tulee valeita Neuvostoliittoon liitäjiltä. Jo1917 1918 on teillä yhä valetta täynnä. Kuin että nyt hallitus lakkoili. Tuskin vsemmisto on hallituskelpoinen moneen jaksoon. SUTKIT. Anonyymi kirjoitti:
Valehteli, ei KGB miehiä usko kuin vasemmistolaiset, heitä he pyörittää halunsa mukaan.
Me normaalit ei KGP: tä kumarreta ja uskota. Vilkun sanoi olleensa Timo, itse sen näin tv:stä jossa sanoi. En kieroja teitä vasemmistolaisia usko, niin paljon tulee valeita Neuvostoliittoon liitäjiltä. Jo1917 1918 on teillä yhä valetta täynnä. Kuin että nyt hallitus lakkoili. Tuskin vsemmisto on hallituskelpoinen moneen jaksoon. SUTKIT.Taitaa Everstiluutnantti olla SNS seuran kunniajäsen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valehteli, ei KGB miehiä usko kuin vasemmistolaiset, heitä he pyörittää halunsa mukaan.
Me normaalit ei KGP: tä kumarreta ja uskota. Vilkun sanoi olleensa Timo, itse sen näin tv:stä jossa sanoi. En kieroja teitä vasemmistolaisia usko, niin paljon tulee valeita Neuvostoliittoon liitäjiltä. Jo1917 1918 on teillä yhä valetta täynnä. Kuin että nyt hallitus lakkoili. Tuskin vsemmisto on hallituskelpoinen moneen jaksoon. SUTKIT.Lukihäiriö vaivaa tätä persujen trollia, hän elää 1960-lukua, me ei-seniilit eletään vuotta 2024.
Kaikki sen tietää että et sinä kadettikoulussa ole voinut olla. Ei olisi kypsyysnäyte mennyt läpi.
B-,mies jolle ritsaa kummempaa ei annettu käteen.
Terv. Reservin Luutnantti.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valehteli, ei KGB miehiä usko kuin vasemmistolaiset, heitä he pyörittää halunsa mukaan.
Me normaalit ei KGP: tä kumarreta ja uskota. Vilkun sanoi olleensa Timo, itse sen näin tv:stä jossa sanoi. En kieroja teitä vasemmistolaisia usko, niin paljon tulee valeita Neuvostoliittoon liitäjiltä. Jo1917 1918 on teillä yhä valetta täynnä. Kuin että nyt hallitus lakkoili. Tuskin vsemmisto on hallituskelpoinen moneen jaksoon. SUTKIT.Jo on vanha tää persutrolli, ainakin 120 vuotias, kun nämäkin asiat muistaa.
- Anonyymi
Kummallinen on tämä persutrolli, lienee jo lähes 90v, kun jaksaa trollata 1960-luvulla tapahtuneista!
On varmaan tämän entisaikojen äärioikeistolaisen pkp:n (Perustuslaillinen Kansanpuolue) katkeroitunut jäsen.Asevelisosialismi kirjoitti:
G.C. Ehrnrooth olikin hieno mies.
Kaltaisesi R..n mielistelijät leimasivat Jori Ceen äärioikeistolaiseksi vaikka hän oli vapauden äänitorvi Kekkoslovakiassa.
- Anonyymi
Asevelisosialismi kirjoitti:
Kaltaisesi R..n mielistelijät leimasivat Jori Ceen äärioikeistolaiseksi vaikka hän oli vapauden äänitorvi Kekkoslovakiassa.
Sologdin
2011-04-24 12:46:22
Kauko Kare ja Kullervo Rainio, muun muassa, kuuluivat aikansa suoraselkäisiin. Kauko Kareen "Tähän on tultu, Paasikiven ajalta K-rintamaan"-teos on leikkaava dokumentti, paras kuvaus ajastaan. Urho Kekkonen kirjoitti, että "Kareen teos sisältää kammottavia valheita". Eipä kuitenkaan nostanut UKK eikä kukaan muukaan prosessia Kauko Karetta vastaan.
Kare sai jonkinlaisen myöhäisen anteeksipyynnön, kun hänelle annettiin "Eskon puumerkki" vuonna 1991. Helsingin Sanomat kirjoitti hänestä silloin peräti koko sivun jutun myönteiseen sävyyn.
---
Tuure Junnila pitää lisätä listalle. - Anonyymi
Ilman oman historiansa tuntemusta ei voi olla tulevaisuutta.
P.s. Persuja ei kannata haukkua trolleiksi, koska ovat samoja "meitä", jotka molemmat olemme syntyneet Maalausliitosta.
- Anonyymi
Väinö Tanner, Kaarlo Pitsinki, Olavi Lindblom, Tuure Junnila, Veikko Vennamo.
Nämä ihmiset olivat kirosanoja Kekkosen Suomessa, koska Neuvostoliitto vastusti heitä ja piti heitä neuvostovastaisina. Silti heitä ei saatu vaikenemaan, he uhrasivat oman uransa puolustaessaan demokratiaa Suomessa 60 ja 70-luvuilla.
Jotenkin heitä tulisi nyt muistaa ja kunnioittaa ja arvostaa rohkeudesta. UKK ja Kreml piti näitä luopioina, minä arvostan suuresti kaikkien elämäntyötä.Täällä vaikuttivat ne ruskeakieliset...
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Paasikivi-seura
Tuo Paasikivi-seuran jäsenluettelohan pitää sisällään täydellisesti sen käskyn täyttämisen, minkä Lenin antoi seuraajilleen:
Oli mobilisoitava Leninin ilmaisua käyttäen ns. ”hyödylliset idiootit”.
Ehdoton ykkönen : (Nro 1.) Eino Uusitalo
Ollessaan Keskustapuolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Uusitalo esitti vuonna 1974 Suomelle toista itsenäisyyspäivää jatkosodan päättäneen Moskovan välirauhan päivämäärälle 19. syyskuuta. Myöhemmin hän perusteli esitystään sillä, että halusi tällä korostaa rauhanomaisen rinnakkainelon merkitystä.
Ja oli vimmatusti sitä mieltä; että Urho Kekkonen on valittava uudelleen, vaikka Urkki oli jo silloin käytännöllisesti puolikuollut.
Tässä listaus "hyödyllisistä idioiteista" : Rähmällään olleista ja ruskeakielisistä:
https://www.paasikivi-seura.fi/paasikivi-seuran-historia-ja-kunniajasenet/
Olisiko tuosta listasta Eino Uusitalo jäänyt jostain erityisistä syistä pois?
Vai pidettiinkö miestä sisäpiireissä liian innokkaana?
JA mitä tulee Karjalan palauttamiseen, niin Mauno Koivisto taitaakin olla sitten se ... SUPER -ykkönen?Juuri niin. Lisätään listaan vielä SKDL:n Alenius ja Kivistö.
Kaikki mainitut ansaitsisivat virallisen tunnustuksen valtiolta.
Rysää ja Kekkosta nuoleva media leimasi heidät kylähulluiksi.
- Anonyymi
Neuvostoliiton Helsingin lähetystön KGB-upseeri Anatoli Golytsin loikkasi länteen joulukuussa 1961. Amerikkalaiset ja englantilaiset kuulustelivat Golitsyniä useita vuosia. Näiden kuulustelujen tiedot saatettiin monien maiden tiedustelupalvelujen tietoon. Valitut Palat julkaisi myös eri maissa ilmestyneissä lehdissään artikkeleita Golytsinin kuulustelujen pohjalta, ja ennen pitkää Golytsin kirjoitti itsekin ainakin kaksi teosta tiedoistaan ja kokemuksistaan.
Golytsinin mukaan Kekkonen oli Neuvostoliiton vaikuttaja
-agentti. Lisäksi Golytsin nimesi muitakin suomalaisia agenteiksi. Heitä olivat ainakin akateemikko Kustaa Vilkuna, suurlähettiläs Eero A. Wuori, SDP:n opposition TPSL:n poliitikot Emil Skog ja Aarre Simonen, Maalaisliiton Arvo Korsimo, poliisiylijohtaja Erik Gabrielsson sekä eversti Kalle Lehmus. - Anonyymi
Voi miten kauheaa tuo Timon vehkeily. HO HOO, HO HOO!
- Anonyymi
Nykypoliitikot vehkeilee Joe Bidenin ja "Jens Stolttenbrunnerin" kanssa ja tulokset on tuhoisia suomen itsenäisyyden kannalta.
Ursula van der Valehtelijasta kannattaisi myös pysyä kaukana.- Anonyymi
Seuraavassa jaksossa hallitus kilpailuttaa ruumispussien tilauksen kiinasta ja käyttää välikätenä jotakin kehonrakentaja pariskuntaa.
- Anonyymi
Fagerholm oli parturi. Sannan miesystävä on parturi. Sdp:ssa parturit on kova sana.
Kevennys: Tytär ilmoitti isälleen aikovansa parturiksi / kampaajaksi. No isä siihen sanomaan mitä kaikki parturit hänen mielestään oli: "Huorahan se oli äitisikin."
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792342Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1401507- 1331462
- 1551214
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373937Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683
