Mikä on liikesarjojen harjoittelun suurin hyöty?
Sehän on selvää, ettei kaikkia liikesarjassa olevia tekniikoita pysty soveltamaan. Kuinka suuri tekijä on "yleiskuvan antaminen" lajista (ei show-wushu tms., pikemminkin esittely). Tietenkin liikesarjat opettavat liikkumista, ketteryyttä, kehonkäyttöä jne. mutta eikö näitä voitaisi harjoitella sparrissa yms.
Puhun nyt ulkoisista lajeista, vaikkei sisäisillä ja ulkoisilla lajeilla ole paljoakaan eroa.
Sisäisissä lajeissahan näillä opetetaan lähinnä voimantuottoa.
Liikesarjoista vielä...
2
535
Vastaukset
- Kung Fu
Liikesarjojen liikkeet (puolustukset, hyökkäykset ym.) jäävät muistiin liikesarjoja toistettaessa. Kun sitten tulee todellinen tilanne, ei tarvitse miettiä, miten puolustaa, koska puolustus tulee reaktiomaisesti. En ehkä vastannut kysymykseen..? =)
- kung fu miäs
Kyllä niissä "ulkoisissakin" lajeissa on se voimantuotto tärkeä asia formeja tehtäessä.
Jos heitetään ihmiset suoraan sparramaan tälläisten asioiden kanssa ilman mitään pohjaa niin siitä ei tule mitään, yksinkertaisesti sanottuna ei ole kehonkäyttöä (tämä on hyvin laaja alue johon kuuluu paljon asioita) ja siitä ei tule muuta kuin huonoa kickboxingia. Formeista keho oppii liikkumaan uudella tavalla, jota tarvitaan kun tapellaan kiinalaisilla lajeilla. Kun aletaan sparramaan niin halutaan kehittää ajoitusta, iskujen vastaanottamista, reaktioita jne. eikä tuhlata aikaa harjoittelemalla sellaisia asioita joita saa tehokkaammin treenattua yksin.
"Sehän on selvää, ettei kaikkia liikesarjassa olevia tekniikoita pysty soveltamaan."
Kyllä kaikille liikkeille yleensä löytyy sovellus, paitsi ehkä alku- ja lopputervehdyksille ja niillekin on joissakin lajeissa omat sovelluksensa. Pitää vain olla hyvä opettaja joka osaa opettaa näitä tekniikoita ja miten niitä käytetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka343514- 113078
- 1382739
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032625Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742605- 411418
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61268Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3961135Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos501043Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6870