Kela uhkaa lopettaa asumistuen tai pienentää sen ihan minimiin jolla ei jää elämiseen rahaa. Alueella ei ole halvempia asuntoja .. mitä vittua tässä pitäisi tehdä? muuttaa johonkin inariin?
Asunnottomaksi joutuminen!
5
522
Vastaukset
- Anonyymi
Vastasit jo kysymykseesi.
- Anonyymi
Hae toimeentulotukea kelasta. Saat perustoimeentulotukea ja se riittää kyllä elämiseen. Kela maksaa lisäksi sähkölaskun, kotivakuutuksen, lääkkeet, silmälasit, lääkärissäkäynnit ym tutkimukset jos tarvitset niitä. Harkinnanvaraista tukea voit pyytää mihin tahansa menoihin.
- Anonyymi
"Hae toimeentulotukea kelasta. Saat perustoimeentulotukea ja se riittää kyllä elämiseen."
Näin kannattaa tehdä jos muuta tuloa ja varallisuutta ei enää ole, mutta ei kannata kuitenkaan näin isoja lupauksia tehdä tt-tuesta että se riittäisi elämiseenkin. Tt-tuki voi olla eri syistä liian pieni, ja Suomi on myös EU:n silmätikkuna liian matalan sosiaaliturvansa takia.
Tämä on sekä kirjoittajalle että lukijoille, eli vaikka kuinka toimeentulotukea ylistetään etenkin propagandatarkoituksissa jotta sitä voitaisiin alentaa lisää, se tt-tuki ei todellakaan ole mikään liian suuri raha.
- Anonyymi
Johkin vaikka jämsä mieslahti Paltamo Puolanka Outokumpu kitee
- Anonyymi
Samaa mieltä. Inari on aika kallis paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2189302
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k266118- 1044986
- 614878
- 863980
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753520- 583457
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv592951Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262936- 432721