Keuhkokuume

Anonyymi-ap

Mulla on parhaillaan keuhkokuume päällä.
Tai no, olin 5 päivää osastohoidossa rajummalla antibioottikuurilla ja nyt vielä kotihoitoa suun kautta otettavilla antibiooteilla.
Kuumetta ehti olla reilu 6 päivää, ennen kuin todettiin edes pneumonia ja kaikkinensa kuumetta kesti toista viikkoa. Pahimmillaan oli hieman yli 40 astetta kuumetta.
Aluksi tilaani hoidettiin määrittelemättömänä virusperäisenä hengitystieinfektiona ja työterveyslääkäri vielä sanoi 20.6. hänen vastaanotolla käydessäni, että tuskin on keuhkokuumetta, kun hengitysäänet on normaalit.
No, juhannusaattona oli jo niin kauhea olo, että oli pakko mennä päivystykseen ja keuhkokuumehan se sitten oli kuitenkin.
Lääkäri vielä kysyi hieman ihmetellenkin ehkä, etteikö multa ole otettu keuhkokuvia aiemmin ja sanoi samantien perään, että otetaan nekin, vaikka hengitysäänissä ei kuulukaan mitään poikkeavaa.
Sinnittelin ensimmäisillä antibiooteilla 3 päivää kotona, mitkä eivät tehonneet ja sitten tosiaan pistettiinkin osastohoitoon missä menikin tosiaan 5 päivää.
Nyt on jo onneksi reilu 3 päivää ollut kuumeetonta oloa ja kestän olla jo jalkeillakin aika hyvin kotona. Istumassa siis ja jonkunverran kävelen myös, varovaisesti tosin.
Hengenahdistusta ja yskää on vieläkin.
Keuhkokuumeeni on vielä mykoplasman aiheuttama, mikä kait on vähän pahempi kuin muiden pöpöjen aiheuttamat keuhkokuumeet.
Onko muilla kokemuksia myko-keuhkokuumeesta ja siitä, kauanko toipumisessa on kaikkinensa mennyt?
Kun tosiaan on kait aika vakava tartunta, mun kohdalla ainakin.

2

1115

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla todettiin keuhkokuume muutama päivä sitten. Alkoi kuivalla kovalla yskällä mutta limaa ei tullut. Sain ajan TK:sta ja lääkäri laittoi heti röngteniin. Selvä peli heti. Keuhkokuume ja antibiotit 10pv. kuuri josta olen syönyt 3pv.
      Ei mikään helppo sairaus. Yskittää että tuntuu keuhkojen lentävän ulos ja kuume käynyt 39,4.

    • Anonyymi

      Mulla on ollu keuhkomee jo jokusen päivää, kävin lääkärissä ja olen nyt syönyy antibiotteja melkein kolme päivää. Oireet tuntuvat silti vain pahenevan kuumetta on koko ajan melkein 38. Mutta kurkku kipu kasvaa, hengenahdistus kasvaa, rinta kipu ja väsymys myös vain kasvavat. En pysty enää edes puhumaan kun kurkkuun sattuu puhuessa niin paljon. Kannattaisi varmaan mennä lääkätiin kohta uudestaan jos näin jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1413
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      906
    4. 68
      713
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      703
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      224
      637
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      589
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    Aihe