Tulevat terveydenhoito maksujen korotukset on hyvä esimerkki.
Terveyspalvelujen käyttö erityisesti julkisella sektorilla on yhteydessä sosioekonomiseen asemaan. Nämä julkisen sektorin terveydenhoito maksukorotukset kohdistuvat eläkeläisiin, työttömiin ja pienituloisiin yleensäkin muita ryhmiä enemmän.
Mitä Purra sanoikaan ennen vaaleja?
Terveyspalvelujen käyttö erityisesti julkisella sektorilla on yhteydessä sosioekonomiseen asemaan. Nämä julkisen sektorin terveydenhoito maksukorotukset kohdistuvat eläkeläisiin, työttömiin ja pienituloisiin yleensäkin muita ryhmiä enemmän.
Mitä Purra sanoikaan ennen vaaleja?
Vastaukset 40
Vanhimmat
Sanoiko sannan sotkuista jotain? Sanoiko että AY järjestää miljoonien menetykset? Taitaa olla muiden syy kuin riikan. Eikös joo.
Suurin osa Persuista kuuluu noihin ryhmiin. Onko jotenkin aivopestyjä, kun eivät valita nyky tilanteesta? Vai äänestävätkö jaloillaan tulevissa vaaleissa?
Vasemmistoliitto sai jo EU vaaleissa jättivoiton. Ja seuraavissa vaaleissa vieläkin isomman. Petturipersuja ei äänestä enään kukaan.
Tätä koko sairaanhoitouudistusta, joka meni täysin metsään, oli tekemässä SDP ja Kepu, Vihreät, ja RKP. Oliko vieläkin joku? Vasemmistoliittoko?
Tämä on kyllä malliesimerkki siitä miten ehjä saadaan täysin rikki.
Ennen sentään pääsi jonottamalla lääkäriin, eli kun vaan istui sitkeästi puhelimen kanssa, mutta nyt nämä takaisinsoittajat eivät vastaa enää ollenkaan, vaan hylkäävät puhelut.
Ihan kädellä piirrän numeron äänestyslippuun jatkossakin.
Edelliset hallitukset eivät tehneet säästöjä, vaikka oli parempi taloustilanne. Nyt ei enää ole ollut mitään muuta vaihtoehtoa ja tiukat toimet on ollut tehtävä, jotta emme joudi EU:n pakko ohjaukseen ja että yhteiskuntarakenteista saataisiin säästymään jotakin nuorisolle. Taloutta on tervehdytettävä. Edellinen hallitus teki talouteen pahaa jälkeä. Keput rytkäytti päälle vielä sote uudistuksen ilman riittävää rahoitusta, jo lähtötilanne oli jättimäisesti alibudjetoitu.
Onneksi meillä on nykyinen hallitus. Sitä todella tarvitaan talouden kuntoon saattamiseen ja turvallisuuspolitiikkaan.
Tärkeintä oli verotusta keventää, varsinkin yli 10000€ kk ansaitsevien. Kaljaveroa alentaa, polttoaineen verotusta. Nyt sitten hallitus nostaa alvia ja katoaa kaikki ns. vaalilupauksien rippeet ja muutkin kevennyksen. Pienituloisen kukkaroon iskee lujaa tuo alvin korotus syyskuulla. Lääkkeiden neljän% korotus vielä lujempaa vuoden vaihteessa.
Mutta on helppoa veisata virttä, "kun edellinen hallitus".
Mitäpä se edellisen edellinen hallitus teki? No, ainakin päästi yli 30 tuhatta raiskaajaa ja terroristia Suomeen.
Jäädytti eläkeläisten indeksit, sotaveteraanitkaan eivät säästyneet. Lomakorvauksia leikattiin, työaikaa pidennettiin... Se vasta olikin hyvä hallitus...
Vasta tuli uusi laskelma sote kuluista. Melkein puoli miljardia lisää vajetta aiemmin arvioituun. Ainoa keino lakkauttaa terveyskeskuksia ynnä muuta. Kiitetään soten tekijää eli keskustaa. Ilman keskustaa ei olisi sotea ja asiat olisi paljon paljon paremmn. Mehtäläkin voisi pyytää anteeksi puolueensa töpperöintiä.
Kyllä, yli 15 vuotta oli keskusta yksin hallituksessa ja viimesenä kautena teki tämän SoTen. Muilla puolueilla ei mitään osuutta asiaan vaikka painoivatkin Jaata.
Eipä siinä mitään.. nykyinen hallitus on pistänyt tuulemaan monella rintamalla. Uusia lakeja ja pykäliä tulee siihen tahtiin, että ihtiäänkin varmaan hirvittää. Moneen asiaan puututaan, mutta MIKSI SOTEA ei peruta, jos se kerran on niin surkea. MIKSI ei kanneta hallitusvastuuta siitä että kansa kärsii jos nyt... ja kärsii tulevaisuudessakin tämän hallituksen toimesta!
Mäntti-Kaisa ei ymmärrä tehdä mitään.
Sote on hyvä, mutta puolet pois päättäjistä korkealla palkalla. Mukana liian paljon osaamattomia. Terveydenalan ongelma on henkilöjohtaminen. On ollut jo kymmeniä vuosia. Puuttuu koulutus kokonaan
15:07
Sanoppa mihin se sote perutaan? Entiset rakenteet on kaikki hävitetty, ei ole mihin palata.
Keput teetätti liian suuren muutoksen kerralla ryssimällä sen vielä heti koronan perään. Hirvittävä hallinrohimmeli, ja jo muutoksen alkaessa keput tiesivät että rahaa ei ole valtion kassassa ja velkaa ei voi lisätä, koska joudumme sitten EU:n pakko ohjaukseen. Järkyttävä tilanne jäi uudelle hallitukselle. Miksi muutoksia ei voitu tehdä hallitummin paremman taloustilanteen aikaan? Ja keput ITSE lupasivat säilyttää palvelut tällä muutoksella lähellä ja muka tasa-arvoisempina ihmisille.
Tällä sote politiikalla keput antoivat kuoliniskun maadeutujen alueelle ja loivat Oulukeskeisen järjestelmän, missä reuna alueiden päättäjät jäävät aina vähemmistöön ja tiesivät tämän järjestelmän luodessaan.
Keput vei siis meiltä sote palvelut.
Sille yksi Kaisa Juuso tuskin enää mitään voi. Nykytilanne on pelkkää kaaoksen johtamista koko valtakunnan kattavana alueena ilman rahoitusta ja keltään ei saisi leikata. Hyvin ymmärtää miksi keput luikkivat oppositioon vastuuta karkuun.
15:43
Kerroppa tarkemmin mikä sotessa on hyvää?
Tehkää nyt SoTesta mieleinen, kun kerran olette niin viisas hallitus. Ei ollut Kepu yksin tekemässä SoTea.. siellä olitte tekin päättämässä asiasta. Ei voi yhtä puoluetta syyttää senkään vuoksi, että Suomessa ei ole koskaan ollut yhden puolueen hallitusta.
Sipilän hallituksella oli oma Sote-esitys valmiina. Mutta, hallituspuolue Kokoomus äänesti vastaan oman hallituksen esitystä vastaan. Muistatteko edes tätä?
Syynä oli ettei yksityistä sektoria muistettu.
Mutta nykyisen hallituksen toimesta on yksityinen sektori saamassa puoli miljardia rahaa. Tämä se on hienoa. Kokoomus pääministeri puolueena ruokkii yksityistä puolta ja Persut on tukemassa tätä. Miksi ei julkiselle puolelle löydy tätä puolta miljardia?
Akka luulee että on varaa Vittuilla kansalle.
Väärä luulo noutaja jo matkalla.
Tehän pölvästit ite äänestille nämä hoopot valtaan😅
Keput pettää aina..nii sotessaki!!!!
Hallitukselle pommin jätti demarit /kepu / vihreät ja kommunistit . Heidän tuotoksia lusii Suomi nyt . Kiittäkää Sanna Marinin osaamista jonka vain kaupan kassalla voi saavuttaa
Kyseisen pommin jätti jälkeensä myös Kokoomus, PS, KD ja RKP, tulilangan sytyttäjät ovat nyt hallituksessa, kova paukku tulee.
Kun muistaa eduskunnan puheita edellisen hallituksen aikaan. Yritys ja muita tukia koronan takia olisi pitänyt jakaa huomattavasti enemmän. Opposition vaatimuksesta.
Ukrainan sodan myötä ns. energiakriisin aikaan Persut vaati sähköveron poistoa, bensaveron puolittamista ja jopa oikein siitä kansalaisaloitteen vielä tekivät. Sitten omaa kansalaisaloitetta vastaan kuitenkin äänestivät uudessa eduskunnassa. Millä nämä vaatimukset olisi sitten maksettu? Vielä lisää velkaa ottamallako?
O tempora, o mores. Kyllä roomalaiset olikin viisaita.
Pitkälle on päässyt urallaan tämä sinun morkkama Marin. Sinä oot jäänyt sinne Yppäriin.
Eikös niitä koronan aikaisia yritystukia tutkittu, että kohdentuivat väärin ja jakamisperusteet erittäin kummalliset?
Jaa jaa.kyllä sosialisti auttaa toista sosialistit....
Persujen mielestä kaikki on kepujen vikaa.
Persut On tyhmää porukka. HE korottavat nyt maksuja.
Peili olisi vessassa ainakin.
Kyllä he varsin usein syyttävät kommareitakin, ketä he sitten lienee.
Persuille on kaikki kommareita, jos on toista mieltä kuin he.
Eipä man kassan thjentänyt viisiko jättänyt muuta mahdollisuutta, kuin leikata, nostaa maksuja tai lopettaa palvelut. Vielä mainostivat suu virneessä, että rahaa on ja velkoja ei tarvitse maksaa takaisin.Hyi ..........!
Putinisteiksi persut haukuttiin ja katsokaapas ylläri pylläri mihin joukkoon Li Anďrsson vei joukkonsa EUssa, juurikin Putinistien joukkueesen. Ja ihmiset uskoo kun media nostaa näitä vihervasemmistolaisia. Ottaisitte selvää asioiden todellisesta laidasta.
Ja ne persut, jotka eivät viitsineet mennä äänestämään: se oli ääni suoraan vihervasemmistolle.
Rajaturvallisuus äänestykset osoittaa ketkä siellä Putinisteja tukee. Persut puolustaa kansamme turvallisuutta ja itsemääräämisikeutta, ajavat maamme etua.
Sisäpolitiikassa vielä erityiskiitos persuille lakimuutoksista, joilla kovennetaan rikollisten tuomioita ja muutoksista, jotka suojelee Suomen yhteiskuntaa ja sisäistä turvallisuutta. Hienoja käytännön tekoja nämä lakimuutokset.
Eikö Riikka Purra voisi jo vihdoin keskittyä muuhun kuin jokapäiväiseen vittuiluun kirjoituksissaan.
Ei tuolla törkeällä v-tuilulla puolueen kannatus nouse.
Purralla on taulukko ylösalaisin.
Ketkähän ajoivat sairaanhoitajien kovia palkan korotuksia? Aivan, lili ja marin.. Nyt siitä saavat köyhät maksaa kalliisti. Eikä tämä vielä tähän lopu. Ainakin seuraavat neljänä vuotena hoitajat saavat samanlaiset korotukset.
Ja sinunko mielestä heille ei kuuluisi korkeampi ansiotaso.
Ottaisivat vaikka ne suurituloisten verokevennykset ja rahoittaisi sillä.
Uskon vahvasti, että sinusta ei olisi tuolla palkalla vaihtamaan kenenkään vaippoja ja kuuntelemaan omaisten vittui*ua huonosta hoidosta.
Kaikki kallistuu tämän hallituksen toimesta ja elettävä on hoitajankin. Kyllä valtiontaloutta on hoidettava, mutta mistä ne rahat otetaan?
Lääkekustannukset ylös, matkakorvaukset alas,
Sairauskäyntien hinta ylös, kaljavero alas,
suurituloisten verotus alas, eläkeläisten verotus ylös
ja paljon paljon muuta mukavaa ELI PERSUJEN ARVOVALINTOJA
Sairaanhoitaja ei taida vaippoihin koskea, kyllä se on alempi taso, joka ne hommat hoitaa.
Voisi olla kiirevastaanotossakin tehostamisen varaa, jos vain yksi asiakas tunnissa saadaan hoidettua, niin suurin osa ajasta on pakko mennä juoruiluun ja kahvitteluun.
Purra: Rikkaat ovat parempia ihmisä.
Riikka Purra on paras valtivarainministeri mies muistiin. Osaa asiansa ja kantaa kovaa vastuuta koko Suomen tulevaisuudesta. Nykyinen hallitus tekee säästötoimia, joita pakon edessä on tehtävä nyt lyhyessä ajassa tiukasti, koska edelliset hallitukset 16v keskittyi jakamaan rahaa pysyäkseen vallassa ja saadakseen ääniä, vastuuta maan tulevaisuudesta ja tulevien sukupolvien pärjäämisestä eivät välittäneet kantaa. Viimeinen Mariinin vihervasemmistokepuhallitus oli taloustieteilijöidenkin mielestä kaikista vastuuttomin Suomen talouden hoidossa. Kun rahat on pistetty menemään ja velkaakin otettu tappiin koko maailman sosiaalitoimistona, ei oman maan kansalle ole enää varaa kustantaa tukia ja palveluja.
Onneksi nykyinen hallitus tekee kaikkensa katastrofin torjumiseksi.
Viimeisin vihervasemmiston vastuuttomuus ja julkisuuden hakuinen temppuilu on tuo rajalain kanssa kaaostaminen. Siinäkään eivät ajattele maamme ja sen kansan etua ja turvallisuutta. Tuppurainen on julkisesti sanonut, että oman maan edun ajaminen on syorastaan vaarallista.
Persuja haukutaan. Mutta he tekee kaiken raskaan ja likaisen, pakollisen työn. Perussuomalaiset saa äänet seuraavissakin vaaleissa. Arvostan vastuun kantamista, en populistista politikointia, mitä viherkepuvasemmisto harrastaa.
Purra on Petturi. Täys petturi.
Tää purraorponhallitus on tosi epäsuosittu kansalaisten keskuudessa
Niinpä näyttää olevan, kun kansan mielipidettä kysytään. Miten se kansan antama mandaatti nyt menikään? Näyttää, että Mandaatti on muuttumassa opposition hyväksi.
Jos kysyy hakaniemestä ja YLEläisiltä!
Kepu teki susisoten ja nyt räkytää...vaikka itte johtaa maakuntaa.
Mää en enään koskaan äänestä persuja missää vaaleissa, eivät tee muuta kuin leikkaavat ja kurjistavat. Pitäs heidän tehä jotain eikä vain valittaa!