Julkinen terveydenhuolto ei vaan toimi

Anonyymi-ap

Asia on tullut todettua vuosien varrella. Meitä " heittopusseja " taitaa olla aika isot määrät olemassa.
Pahempaa vaivaa jos tulee, esim. kovia kipuja, hakeudutaan silloin usein päivystykseen.
Terveysaseman auki ollessa sinne, muulloin sairaalapäivystykseen.
Terveysasemalta kuitenkin lähetetään sairaalapäivystykseen, jossa katsotaan, ettei ole taustalla mitään ihan akuuttia.
Siellä sanotaan " puhu terveysasemalla ".
Sitten kun puhuu siellä terveysasemalla, joko sieltä lähetetään sairaalapäivystykseen, tai sanotaan " jos et pärjää kotona, mene päivystykseen ".

Joskus toki voi saada lähetteen kipupoliklinikalle, jossa tarjotaan vain hermokipulääkkeitä, jotka ovat kalliita, eikä ne kaikille sovi siitäkään syystä, että laittavat pään sekaisin. Yrittävät myös vanhoja masennuslääkkeitä tyrkyttää krooniseen kipuun, jotka nekin saattavat laittaa pään sekaisin, muiden haittojen lisäksi.
Jotkut pärjäävät hyvinkin kipujen kanssa, vaikka ne voivat ajoittain mennä överiksi, ja silloin voi tarvita lääkäriä.

On tämä kummallista toimintaa, heitellään vaan edestakaisin, kukaan ei ota " koppia " potilaasta.
Ja tätä on jatkunut jo vuosia, ja kaiken muutoksen ollessa vielä edessä, tilanteet taitavat vain pahentua.
Vaikka onhan tähänkin asti keskitytty lähinnä kivun hoitoon, ei siihen syyhyn, joka sen aiheuttaa.

Ex-presidenttikin taisi kerran jossain haastattelussa sanoa " tennis on mukava peli, mutta palloksi ei ole hyvä joutua ".
Julkisella puolella siihen joutuu tahtomattaan.
Onko muilla omakohtaisia kokemuksia " pompottelusta " ?

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei toimi ei niillä kokemuksilla joita minullakin on. Olen tullut siihen tulokseen että ne on sosialisteja joita ei työ kiinnosta. Lisäksi terveyshallinto on kasvanut kuin pullataikina mutta hoiva ei. Koko mätä systeemi on ajettava alas. Muuten tuo ei parane. Mikään sotehimmeli ei paranna asiaa. Pahentaa vaan kun on lisää johtajaa johtajan päälle. Rahat se koneisto syö (verovarat) mutta tuotto on heikko tai olematon.
      Mikä on kroonisen kipusi syy? Kai sille syy on? Ala itse parantaa itseäsi. Muut eivät sitä selvästi tee. Verot voisi laskea koska tuonne ei rahaa pidä laittaa enää.

      • Anonyymi

        Syy on sellainen, mille en kovin paljoa itse voi. Hoitovirheen seurausta.
        Lääkäri teki mokan, josta minä joudun kärsimään lopun elämää, vaikka en itse ole ollut siihen syyllinen.
        En kuitenkaan ole tapahtuneen virheen takia vihainen tai katkeroitunut, virheitä sattuu jokaiselle.
        Mutta se, miten kohdellaan, saa kaiken paskan niskaan jostain, mikä ei johdu itsestä, niin se kyllä joskus kirpaisee.
        Elämä on, joskus sattuu enemmän, joskus vähemmän.
        Veetuttaa vaan tuo terveydenhuoltosysteemi, sekin joskus enemmän, joskus vähemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      43
      13936
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5481
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4288
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3561
    6. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      6
      3339
    7. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3058
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      14
      2959
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2851
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      42
      2528
    Aihe