Aivan aluksi sinun on unohdettava kaikki. Unohda, että sinä olet sinä. Unohda sukupuolesi, rotusi, asuinpaikkasi, aviosäätysi, työsi ja tehtäväsi.
Jätä sivuun yhteiskunnallinen asemasi, koulusivistyksesi, kulttuurimieltymyksesi, jopa kansalaisuutesi.
Ainoa asia, joka sinun pitää säilyttää, on kykysi järjen käyttöön. Kahta hyvää ei mahdu yhteenkään aiesopimukseen, eikä hyvillä aikomuksilla tuloudu yhtäkään miljoonaa , saati pidetä osapuolten kesken sisällön vaativia sopimuksen kohtia.
”Niin lyhyt on askel ajasta ikuisuuteen, niin kapea raja välillä taivaan ja maan.”
Tie helvettiin on päällystetetty hyvillä aikomuksilla.
Jätä sivuun yhteiskunnallinen asemasi, koulusivistyksesi, kulttuurimieltymyksesi, jopa kansalaisuutesi.
Ainoa asia, joka sinun pitää säilyttää, on kykysi järjen käyttöön. Kahta hyvää ei mahdu yhteenkään aiesopimukseen, eikä hyvillä aikomuksilla tuloudu yhtäkään miljoonaa , saati pidetä osapuolten kesken sisällön vaativia sopimuksen kohtia.
”Niin lyhyt on askel ajasta ikuisuuteen, niin kapea raja välillä taivaan ja maan.”
Tie helvettiin on päällystetetty hyvillä aikomuksilla.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Miksi? Koulusivistys on tärkeää, jotta ymmärtää mitä ympärillä tapahtuu. Ilman sivistystä ei voi olla näkemystä asioista, ja sen huomaa juuri täällä.
Käytätkö sinä sivistystäsi oikein, ajankohtaisesti ja vuoropuheluissa? Täytyy valitettavasti todeta kokemuspohjaisesti kuultuna ja nähtynä, että paikallisen keskustelukulttuurin perusteella sivistystä ei esiinny.
Valtuustossa kokouksissa 4/5 valtuutetusta vaikenevat, onko kysymyksessä ammottava aukko sivistyksessä vai eikö kyselevä ja tietoa janoava järki ole käytössä? Ei voi olla, että hallinnon 12 kk , ja siihen osalliset, jokainen on tietoa täyteen ahdettuina vaientuneet ja ovat saaneet vakuudet suuriin asioihin nähden, että "näin pitää päättää ja se on järkevää"?
Vaikeneminen on ehkä selkein sivistyksen merkki.
Meinaatko, että koulusivistys muuttaa ihmisen luonteen paremmaksi ja pas*** marjat.
Täällä on näkyvissä heikko tuotos kyseistä mallista, ovat pahimmasta päästä, heil.
Ihmisessä on sydämen sivistys luontaista, kenellä sitä sattuu olemaan.
Siinä ei ole koulutuksella mitään tekemistä, joten hurskastelu turhaa.
Haista aloittaja pitkä v*ttu🤣
Ihmettelevä HUOMATUS ! "__Anonyymi 2024-07-03 08:00:01Haista aloittaja pitkä v*ttu🤣_____"
Selittäisitkö miten onnistut ohittamaan sääntöjen asetuksista sen, ettei samaa tekstiä saa/voi postata palstalle joka kalenteripävä kymmeniä kertoja?
Olet harrastanut tätä kauan, ihan kuin sinulla olisi eri vapaudet ja vakio itkemisen aihe?
Selitys löytynee mielipuoliseen keskustelujen trollaamiseen siitä että olet....
Maski päähän persut. Yksinkertaista.
Sivistynyt kielenkäyttösi kiertää kehää rappeutuneen sanavarastosi rippeillä?
Tuskin olet kouluja sivistyäksesi olet käynyt, jos niin olet totaalisesti oppisi unohtanut!
Voi ilon päivää kun löysit fraasitalenttisi, ja nyt roikut s24 valvojan yliaktiivisena, pershäröisenä v*****lijana. Menestystä toistuvalle urallesi
Joko, joko taas, puppelipoika heräsi.
Kysy postista 🤣
Tehtyjä sopimuksia, joilla ei ole muuta merkitystä, ei tuoneet, vaan vieneet . Loppu kuin pörssiromahdus, takaajan eli veronmaksajan nimiin sommitellut kipeät kuviot.
Hyvin aikein suuresti kehutut kunnan parhaaksi himmaltuja sopimuksia
-selänne
- täydenkuun festarit
-virkkula
-pyhänet
-kaivosuusiot
-kvantti
-kehitys oy
-lentokenttä
-miljoonakatu
-niemelänranta
Eiköhän noista kertyne, jos ei ykköstä ja yhdeksää nollaa, niin kymppi ja kuusi nollaa tappioita ainakin--euroissa
Olisiko ehdottaa jotakin tilalle??
Koirat haukkuu, karavaani kulkee...
Olisi, ja ON. Tosin sinulle en niitä kerro, ja syykin on tuttu, satoja kertoja väitetty, etteivät suomi24 kirjoituksia valtuutetut eivätkä virkamiehet kyttää, uskokoon ken tahto.
Joten tuskinpa sinun kauttasi ehdotukset pääsevät perille, eivät "ehjinä " ikinä ,vaan pilalle purtuina sekä väärinymmärtäen käänteisenä.
Joten ei kiitos, seuraan nerojen tulevaisuuden kehittämistä kiikkustuolissa, kunnes nurminiilo on ovella kohdattavna
Sitä ennen, kommentoin ja käytän sananvapautta.
...sinnehän on tulossa jo asfalttia...
että mihin on tulossa asfalttia...lentokentälle?
Tummeli tarjoilu kihutorille.
Niin mihin on asfaltointi tulossa vai joko tullut...Niemelänrannan euron kiinteistön tyhjälle tointillekko..miten siihen asuintontteja sitte turhaan kaavoitetaan
Onko räksyttävä sosiaalityöntekijä sivistynyt, haukkuu kuin rakkikoira
Ei ole, pilalle mennyt pää..
Kevään kuntavaalien jälkeen on valituiksi tuleville tehtävä ns, tehtävästä suoriutumistesti..osaavatko kuunnella, osaavatko puhua ja osaavatko kirjoittaa...
Energiayhtiöiden ja vesilaitosten myyminen ulkomaiseen omistukseen kiinnostaa lukuisia suomalaisia kaupunkeja.
Professori lyttää energiayhtiöiden myynnin ulkomaille: ”Kummalla on riitatilanteessa paremmat lakimiehet?”
Jyväskylän yliopiston professori Jukka Pellinen ihmettelee kaupunkien innokkuutta myydä perusinfrastruktuuria pääomasijoittajille. https://yle.fi/a/74-20098022?origin=rss
------------
annas kattoo kunhan tarinautopian loppu on nähty, pyhäjärvi kauppaa niin tuulet, veden kuin aurinko pölväilynsä
itkettää siis
Pörssiyhtiölle on myyty vanhukset, joten ei kait se ole mikään temppu myydä kunnan tytäryhtiö + puhdas vesi, en väitä, mahdollisuus on tehdä talouden paikkoa?
Täällä kun on vaan niin tyrkyllään kaikenlainen kiinteä ja irtain omaisuus , ihmisetkin, kunnan yhteisomistuksessa oleva omaisuus kelpaa näille horoille ja huijareille..
HeKo, HeKo 😁