Näemme, millainen tilanne on esimerkiksi Ruotsissa, Sohrabi sanoo.

Anonyymi-ap

Yhteiskunta
Maahanmuutto

Vaikka Seida Sohrabi kannattaa maahanmuuttoa
Anonyymi-ap
2024-05-07 11:35:09

Varovaisuutta maahanmuuttoon

Vaikka Seida Sohrabi kannattaa maahanmuuttoa, kehottaa hän varovaisuuteen, sillä Suomeen tuleville nuorille aikuisille on ehtinyt muodostua tietynlainen kulttuuri- ja uskonnollinen käsitys, joka voi olla vaikea sovittaa suomalaiseen yhteiskuntaan.

– Olisin kriittinen ja varovainen siinä, ettei Pohjois-Afrikasta ja Lähi-idästä tuotaisi lyhyessä ajassa kovin paljoa muslimitaustaisia maahanmuuttajia. Näemme, millainen tilanne on esimerkiksi Ruotsissa, Sohrabi sanoo.

– Meidän pitää uskaltaa puolustaa vapautta, demokratiaa ja oikeusvaltioperiaatetta korostavaa kulttuuriamme kaikkea muuta vastaan ja tarjota sitä samaa muille samoilla oikeuksilla.

https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/islam-ei-istu-demokraattiseen-yhteiskuntaan/

PS. oulussa on kokemusta mutta umpio ei anna periksi? kaikki on ihmisoikeutta?

8

194

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ohhoh, no nyt täytyy ottaa esiin nykyisen presidenttimme vastaus Trumpille, joka aikoinaan mainitsi Ruotsin ongelmista.

      "Stubb päätti valistaa Trumpia siitä, minkälainen maa Ruotsi hänen mielestään on.

      – Hyvä Donald Trump, Ruotsi on maahanmuuttoystävällinen, kansainvälinen ja liberaali maa. Yksi menestyneimmistä, rikkaimmista ja turvallisimmista paikoista maailmassa, Stubb kirjoitti."

      Joten olkaamme iloisia jos pääsemme samaan tilanteeseen kuin Ruotsissa. Ei mulla muuta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eipä istu kristinuskokaan demokraattiseen yhteiskuntaan. Molemmat väkivaltaan luottavia ekspansionistia taikauskoja.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Esimerkki Ruotsista: Isä ja pieni lapsi olivat menossa uimahalliin päivällä. Alaikäisten nuorisojoukon yksi nuori aikoi kampata isän. Isä sanoi rauhallisesti että noin ei saisi tehdä. Alaikäinen ampui siltä istuimelta isää suoraan rintaa.

      • Anonyymi

        Eikä ole mitenkään harvinaista. Tätä tapahtuu viikoittain jopa päivittäin.


    • Anonyymi

      Meilläkin persut heiluvat puukkojen kanss,a

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1345
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      911
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      875
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      789
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      717
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      581
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      576
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      557
    10. 48
      537
    Aihe