Pankkikortin sulkeminen

Anonyymi-ap

Sain Sähköpostiin tiedon että tilini on suljettu otin yhteyttä pankkiin Selitys oli he haluavat tietää minun Rahani virran eli tulevat ja menevät ja kirjallisesti pitää tehdä no Kirjoitin että Työkaveri oli laittanut mulle 2 kertaa saman summan ja muutama kaveri oli maksanut tilille velkoja niistä pitäisi tehdä selvitys ovatko he Sukulaisia vai ei nyt pitää Mennä nöyrästi pankkiin ja nostaa omalta tililtäni rahaa ja jokainen nosto maksaa ehkä en ole hyvä Asiakas Asunnot ja velat on maksettu Osuuspankki

4

406

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo Osuuspankin kanssa hankala asioida.

    • Anonyymi

      Pankki /pankkivirkailijat eivät ole viranomaisia .Käytännössä pankin asiakkaalla on pankin suhteen luottamus suhde jossa heidän tehtävä on valvoa pankkisalisuutta ja asiakkaan etua. Vaikkakin pankille osoitettaisiin velvotteita ei yksityishenkilöllä tai yrityksellä ole velvoitetta selvittää tulojaan/tulolähteitään tai liikesuhteitaan pankkiviranomaiselle joka toimii luottamuksellisessa asemassa asiakkaaseen nähden. Toimita jossa pankki uhkaa sulkea tilin saamatta tietoja täyttää kirityksen tunnusmerkit ja on niin ikään selkeästi rikoksellista toimintaa.

      Verottajalla on oikeus tiedustella tietoja suoraan henkilöiltä /tarkastaa yritysten liiketoimintaan liittyvä kirjan pito jne.. He ovat viranomaisia ,joita pankkivirkailijat eivät ole ja ottaessaan tuon roolin ylittävät pankkivirkailijan roolin ja kun on kyse liikesalaisuuksista ,myös toimin vaarantavat ne.

      Mikäli on epäilys rikokselliseen toimitaan liittyvästä asiasta oikea henkilö tutkimaan ja kyselemään on Poliisi ja jos tuollaisia kyselyjä tulee ukaasein tilin sulkemisesta ,katsoisin että tuon selvittämiseen on myös tuo taho oikea taho ,sillä kyse on kirityksestä.

      • Anonyymi

        Lisäys:

        Asian suhteen voidaan myös todeta tuonkaltaisen toimitavan olevan oikeusvaltion toimitapojen vastainen ,sillä oikeusvaltiossa lähtökohtaisesti ihminen on syytön kunnes toisin todistetaan ,eikä hänen tarvitse todistella syyttömyyttään .


    • Anonyymi

      Tuo, että kaveri heittää rahaa tilille omituisia summia voi olla pankin mielestä rahanperua. Jos teet tai saat siirtoja ulkomailta - ulkomaille voidaan tulkita rahanpesuksi.

      Kyselyt ulkomaalaisista yhteyksistä, poliittisista intresseisttä, yhteiskuntavaikuttamisesta, lähellä olevista vaikutusvaltaisista ihmisistä on vain lainsäädäntöä. Itse olen törmännyt tähän pari kertaa

      Ihan turha mustata mitään pankkia tästä, koska kaikilla on samat säännöt. Pankilla, auto- ja asuntokaupalla on oikeus tietää mistä ja miten raha asiakkaalle on tullut. Kun keskittyy yhden pankin asiakkaaksi, niin pankki hoitaa esim. auto- ja asuntokaupassa rahab varmentamisen kun siirrot tehdään muuten kuin "käteisenä" Ne jotka menee autokaupalle taskussa 50 000€ on todella typeriä! Isoista summista joutuu tilille pankille ja autokaupalle, autokaupan on tiedettävä mistä se raha on tullut ja yksityisetan kesken tilisiirrotkin on aina jotenkin varmennettava. yli 5000€ maksu on aina ongelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      84
      1271
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      77
      790
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    8. Kumpi teki aloitteen silloin joskus?

      😊
      Ikävä
      37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      497
    Aihe